Čtvrtek 09. duben 2020 03:31
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Admiral Markets Affil new
reklama
RoboMarkets copyfx

Líbí se vám komodity? Naučte se do nich investovat

Napsal:   Sekce: Komodity

Rok 2018 naznačuje, že se kryptoměnová horečka uklidňuje a trh hledá svou novou rovnováhu. Zájem drobných investorů se pravděpodobně přesune zčásti jinam a nepochybně také ke komoditám

Komoditní trh je jeden z nejstarších na světě. Přesto bylo investování do surovin doménou jen velmi úzké skupiny zámožných magnátů. Donedávna. Pak přišly na trhy se zlatem, stříbrem, ropou, ale i pšenicí nebo kukuřicí finanční deriváty a vše je jinak. Ale nejen tím, že se díky novým nástrojům zpřístupnil trh drobným investorům, rovněž i nárůstem rizika, jaké dosud v investování nemělo obdoby.

Počátek obchodování s komoditami se připisuje Číně a Japonsku, kde se před stovkami let na základě potřeby financování pěstování rýže zrodila myšlenka takové formy investice. Původní záměr nakupování a prodávání komodit se postupem času začal měnit a lidé si uvědomili jejich vzácnost a hodnotu. Za posledních deset let se pak trh investování do komodit změnil k nepoznání.

Všude se o tom mluví, ale jak konkrétně začít investovat do komodit?

Máme tři možnosti vstupu na komoditní trh. Historicky první z nich jsou futures kontrakty. Jsou to termínované obchody na určitý objem komodity mezi dvěma stranami (kupec a prodejce) při předem dohodnuté ceně v budoucnosti. K uskutečnění obchodu tedy nedochází hned a princip je založen na očekávání změny ceny podkladové komodity. Do futures kontraktu není třeba investovat kapitál v celkové jeho hodnotě. Investorovi tedy stačí zaplatit zlomkovou částku tzv. zálohu (margin) z celého kontraktu. Tento princip je postaven na pákovém efektu. Páka umožňuje získat mnohonásobně vyšší výnos – ale pozor - i ztrátu při podstatně nižším vkladu. Pokud podíl našich prostředků na kontraktu bude nižší, tím bude pákový efekt vyšší, tedy i potenciální zisky nebo ztráty budou vyšší. Zaleží  na našem postoji k riziku. Futures kontrakty jsou obchodovány na burzách po celém světě. Přístup k nim poskytuje několik bank a brokerů.

Pojďme si ukázat, jak takový obchod například se zlatem funguje v praxi. Věříte, že v nejbližší době vzroste hodnota zlata? Suma, kterou zaplatíte za kontrakt, závisí tedy na záloze - marginu. Bývá to přibližně 5 % - 20 % z celkové hodnoty kontraktu. Koupíte minimum zlata, což je 100 uncí při ceně 1320 USD za unci. Složíte zálohu 5 %, tj. 6 630 USD místo 132 000 USD. Pokud cena jedné unce stoupne na 1350 USD,  tak máte zisk 30 USD*100= 3000 USD. Pákový efekt je riskantní, protože co platí pro možný zisk, to platí i pro ztrátu.

Přestože nepotřebujete obnos ve výši celého kontraktu, tento způsob investování se doporučuje zkušenějším investorům s vyšším kapitálem.

Jaký způsob investování do komodit je tedy vhodný do začátku?

Pro začátečníky jsou zde CFD (rozdílové kontrakty) a ETF fondy, konktrétně ETC, (burzovně obchodované fondy), které jsou ve srovnání s futures mnohem jednodušší a dostupnější pro běžné investory.

Nejprve něco o CFD. Základní princip je, že otevíráte obchody v očekávání rozdílu nákupní a prodejní ceny aktiva. Tyto kontrakty skoro dokonale kopírují jeho cenu na trhu. Velikost zisku zaleží právě na velikosti rozdílu těchto dvou cen.

Dozvíte se například, že klesají světové zásoby ropy a tak věříte, že se zvýší globální poptávka a cena ropy stoupne.

Jak můžete na tom vydělat?

Otevřete obchod na nákup 1 lotu americké lehké ropy WTI za 63 USD/barel. Lot představuje 100 USD při každém pohybu ceny o 1 USD. Cena se vyšplhá na 65 USD. Kdybyste uzavřeli obchod při této ceně, váš zisk je 200 USD (65 USD - 63 USD)*100. Od toho je potřeba odečíst poplatky příslušného brokera.

CFD kontrakty nejsou burzovně obchodované nástroje. Vše je v rukou brokera. Ten vytváří místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Vždy jedna strana nakupuje a druhá prodává. Takto se mezi obchodníky jako vy točí peníze. Jde o levný způsob obchodování, který umožňuje přístup na komoditní trhy i investorům s nízkým kapitálem. CFD jsou propojeny s výše zmíněnými futures kontrakty tím, že kopírují jejich cenu, ačkoli ne zcela dokonale. Poplatky jsou mnohem nižší a na obchodování vám stačí pár tisíc korun. Proces investování je velmi rychlý. Po otevření účtu u brokera, následném ověření a vložení prostředků, můžete začít hned obchodovat. CFD jsou vhodné pro krátkodobější investice. Obchody je možné otevírat i na pokles ceny, když jste přesvědčeni, že cena aktiva se v následujících dnech sníží.

Oba nástroje jsou vedeny buď v amerických dolarech nebo eurech. Také je zde možnost využívání pákového efektu.

Pokud chcemee zhodnocovat svůj kapitál v dlouhodobějším horizontu, ETF fondy jsou pro nás vhodnějším řešením. Tyto finanční nástroje jsou obchodovány na burze. Podkladem je portfolio, v tomto případě tvořené více druhy komodit. Prakticky investujete do různých komodit najednou. Například fond ETFS Energy DJ-AIGCI v sobě zahrnuje ropu, zemní plyn, benzín a topný olej. Takto je možné kombinovat například zlato, stříbro, ropu, pšenici, kávu atd. Poplatky jsou srovnatelné s poplatky u CFD kontraktů. Ani při ETF fondech nejsou vyžadovány vysoké vklady finančních prostředků. Rovněž jsou zpřístupňované skrz brokerské společnosti. Stačí si otevřít obchodní účet a vybrat si vhodný fond. Na výběr jsou i individuální ETF pro výhradně jeden druh komodity. Velmi zajímavým typem jsou takzvané ETF těžařů. Jsou to fondy, kde investujete do akcií společností, jejichž hlavní činností je těžba nerostných surovin jako zlato, stříbro, různé rudy a mnoho dalších.

Ukázka obchodu s ETF (ETC)

10.08.2017 jste nakoupili ETF na zlato. Investovali jste 1 000 EUR. Uvažujeme obchod bez pákového efektu. Po odečtení poplatku jste nakoupili 9 podílů ETF, při nákupní ceně 110 EUR. Cena zlata stoupla, takže i hodnota fondu vzrostla. Pohyby fondů se vyvíjejí vždy stejným směrem jako podkladové aktivum (komodity, akcie, indexy) s určitou minimální odchylkou. Výnosy jsou tedy velmi podobné, jako kdybyste investovali do zlata "přímo". Po zvýšení ceny zlata, tedy i fondu jste prodali o 2 měsíce ETF podíly za 130 EUR/ks. Pro zjednodušení vynecháme poplatky za držení pozice, které se pohybují oproti klasickým fondům mnohem níž, a to na úrovni nejčastěji od 0,2 % -0,5 % ročně, což je v tomto příkladu zanedbatelná částka. Čistý zisk je tedy přibližně 170 EUR, tj. 18,18 %.

CFD kontrakty a ETF fondy jsou velmi likvidní, takže na zpětnou přeměnu v hotovost nečekáte dlouho. ETF jsou vhodnou cestou, pokud chcete své portfolio diverzifikovat v jednom "produktu" a vybrat si ho už vytvořené od zkušených odborníků. Správa těchto fondů je pasivní, proto se vyhnete vysokým poplatkům pro manažery a nikdo vám do portfolia nezasahuje. Chcete-li se aktivně starat o své investice, reagovat na změny na trzích, častěji nakupovat a prodávat, zvolte CFD kontrakty.

I když se může zdát, že komodity vyšly z trendu a investoři sypou peníze do kryptoměn a různých jiných alternativ, historie se opakuje a těžké časy mohou přijít kdykoliv. Když se tak stane, všichni se budou opět vracet do bezpečnějších přístavů v podobě vzácných kovů a dalších cenných surovin.

Silvia Holá, hlavní analytik xPartners


Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • KUDY – KAM JÍT
  Dozvěděl jsem se od svých kamarádů na síti, že lidé nadávají na tyhle „psychologické kecy“. Viděl jsem, že většině stejných lidí nefungovaly ani ty věci odborné a technické. Odbornost – Analýza – Technika je vždy hope-giver. Ale opravdový úspěch je jinde. Je harmonií grafu a člověka. Tento článek píši pro své klienty a lidi, kteří mi dávají ohlasy, že jim to pomáhá. Dokud existují takoví lidé, cítím velký smysl v tom psát tyto „psy-kecy“. Navíc to píši tak trochu i pro sebe. Prosté myšlenky, které míří jasně k tomu nejdůležitějšímu, pomáhají i mě jít dál cestou tradera.
 • Kukuřice se vrací do předchozí rovnovážné oblasti
  Cena kukuřice se v posledních týdnech drží v cenovém rozpětí 410 – 460 centů za bušl. Cena 410 centů za bušl je horní cenová hranice předchozí několikaleté rovnovážné oblasti.
 • Kurz koruny projde tento týden silným testem
  Inflace v České republice zpomaluje a Bankovní Rada ČNB se přepíná do vyčkávacího módu. Jestřábů ubývá, na což reaguje i kurz české koruny, který už delší dobu stagnuje lehce pod 25,50 za euro a chybí mu impuls pro pokračování sílícího trendu.
 • Kurz přežití č. 1 - trh jde do strany
  Jedna věc je v tradingu naprosto jasná. Zisk můžeme vytvořit jen ve chvíli, kdy se trh hýbe, tedy pokud je v něm nějaká volatilita. A čím je větší, tím snáze se nám profit dosahuje. Co ale dělat, když se naopak v trhu nic neděje a jen si z nás dělá legraci miliony falešných signálů, které následně končí na Stop-Lossu? A to jen proto, že se velkým obchodníkům nechce nic dělat a těch pár malých stačí pouze na ono převalování ceny?
 • le Conte du Graal
  "Příběh svatého Grálu". Svatý grál je "hrnek" ze zlata, který tomu, kdo se ho zmocní, koná skutečné zázraky. Existuje mnoho legend a každý si ty legendy vykládá přesně po svém. Důležitá věc, která všechny tyto legendy spojuje je ovšem tato: hrdina, který má být hoden svatého Grálu, musí tuto hodnost dokázat. Než se dotkne jeho zázračných možností, musí mentálně a spirituálně vyrůst. Potom se vyskytne v Jeho přítomnosti. A dějí se zázraky.
 • Legalizácia marihuany dostala viaceré firmy na kanadský index TSX30
  Koncom roka 2018 v Kanade legalizovali marihuanu na rekreačné použitie, vďaka čomu sa firmám v tomto sektore darí stále viac a viac. Samozrejme sa to odrazilo aj na akciovom trhu a štyri marihuanové firmy sa nedávno dostali na nový kanadský index TSX30. Oplatí sa investovať do tohto odvetvia?
 • Lehkost forexu – aneb zamyšlení
  Popravdě, ani nevím, proč tohle píšu. Nejsem psavec a moc nepřispívám a nepletu se do diskusí.
 • Leoš, Patrik nebo TY? Kdo z vás vyhraje 200 000 Kč?
  Společnost Bossa pro vás letos opět připravila pozoruhodnou soutěž na finančních trzích se zajímavým konceptem. Soutěž je speciálně navržena jak pro začátečníky, tak i pokročilé obchodníky, a proto je rozdělena na dvě kola. V prvním kole, které začíná již 1. 5. 2016, se obchoduje s fiktivními penězi na demo účtu po dobu 4 týdnů. Obchoduje se přímo na finančních trzích například s měnovými páry (například EUR/USD, EUR/CZK, USD/CZK, GBP/USD,?), komoditami (zlato, ropa, stříbro, platina, pšenice) anebo akciovými indexy (německý DAX, americký S&P 500, Dow Jones, Nasdaq,?).
 • Letní klid pokračuje, býci mají stále navrch
  Před týdnem měl za sebou americký akciový index S&P 500 kosmetický pokles, za uplynulých pět obchodních dnů naopak mírně posílil (+0,19 %) a drží se v úzkém rozpětí.
 • Letošní sympózium v Jackson Hole může být pro obchodníky velkým zklamáním
  Na konci týdne čeká na investory jedna z největších událostí léta, a to ekonomické sympózium pod vedením kansaské pobočky americké centrální banky (Fed) v Jackson Hole.
 • Libra a její VELICE zajímavá reakce na maloobchodní prodeje
  Dnes bylo na programu ekonomického kalendáře vyhlašování, za normálních okolností, ne příliš zajímavých maloobchodních prodejů (Retail sales) ve Velké Británii. Špatný výsledek ale tentokrát způsobil na britské libře poprask. Výsledek maloobchodních prodejů překvapil, kdy místo očekávaného zvýšení o 0,7 % došlo naopak k poklesu o 0,6 %. Sterling následně klesl o 70 pips za necelých 10 minut. Celé to ale mělo celkem zajímavou předehru.
 • Libra černým koněm léta
  Po dlouhé době se v našem fundamentálním okénku zaměříme na někdejší královnu měnových trhů, britskou libru. Ta v letošním prvním pololetí prošla velkým obratem, kdy v zimě prudce oslabovala, ale od konce února již pouze stagnuje či mírně sílí.
 • Libra pokračuje v růstu, euro zaostává. Dnes španělská a francouzská emise
  Britská měna (GBP) se včera vyhoupla nad hranici 1,60 GBP/USD poté, co ji pomohly domácí data a zveřejnění zápisu z posledního zasedání Bank of England.
 • Libra posledné dni riadne zatočila trhmi. Ako to bude ďalej?
  V posledných dňoch libra posilnila na všetkých menových pároch drastickým spôsobom a posilnila o niekoľko percent. Vo Forexe je bežné, že po silných pohyboch príde korekcia, no bude tomu tak aj teraz?
 • Libra se brexitu nebojí
  Britská libra nestačí investory překvapovat. V druhé polovině loňského roku, kdy se zdálo, že by se ještě dal odvrátit tvrdý rozchod Velké Británie s Evropskou Unií a místní ekonomika slušně rostla, testovala libra vůči dolaru svá 30letá minima. V poslední době zase libra paradoxně posiluje, byť ekonomický růst si na ostrovech dává pauzu a vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb jsou v daleké budoucnosti.
 • Libra ve stínu dolaru
  Ekonomiky Velké Británie i Spojených států jsou na tom aktuálně velice podobně. Nezaměstnanost se drží v blízkosti 5 %, ale mzdy nerostou dostatečně rychle na to, aby se centrální bankéři museli bát zrychlující inflace. To má samozřejmě dopad i na měnové trhy, které spekulují ohledně načasování růstu úrokových sazeb z dílny amerického Fedu či Bank of England.
 • Libra vyvrcholila a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Librodolar pod dôležitým supportom a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Libru čeká těžký konec roku
  Britská premiérka Theresa Mayová včera pomyslně utekla z bojiště, když odvolala dnešní hlasování dolní komory britského parlamentu o brexitové dohodě. Důvodem je podle premiérky potřeba dále jednat s Bruselem o tzv. irské pojistce. Dolní sněmovna by potřebovala od Bruselu dostatečné záruky, které by jí uspokojily. Britská libra se dostala po zveřejnění zprávy o odložení hlasování pod další prodejním tlak. Nijak výrazně jí nepomohly ani dnešní velmi solidní data z britského trhu práce, což naznačuje, že libru čeká velmi složitý závěr letošního roku.
 • Lifestyle - Ideální rodinný vůz ?
  Nejen obchodováním živ je člověk. Vzhledem k tomu, že se prezentuji jako fanoušek rychlých kol, tak bych Vám rád představil jeden výjimečný rodinný automobil.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx