Čtvrtek 28. březen 2024 18:21
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster srovnani

Putin kritizoval vliv ekonomiky USA

07.06.2019 15:35  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Model mezinárodních hospodářských vztahů je v krizi, problémy jsou vážnější, než se dřív zdálo. Na mezinárodní hospodářské konferenci v Petrohradě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Důvěru ve světovou ekonomiku podle něj ohrožuje stávající model globalizace prosazovaný západními státy, který neodpovídá rychle se měnící hospodářské realitě.

Roste úloha nových ekonomik a nově se rozvíjejících trhů, dřívější šablony založené na výjimečné roli západních zemí přestávají platit, konstatoval ruský prezident. Kritizoval západní státy za to, že se snaží "za každou cenu udržet dominantní roli cestou obchodních válek a sankcí".

Jako příklad ruský vůdce uvedl budování plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře, který vyvolává silnou kritiku Washingtonu. Plynovod podle Putina prospěje Evropě, ale není v zájmu těch, "kdo trvají na výjimečnosti a svévoli". Dalším příkladem je produkce čínské firmy Huawei, kterou mnozí chtějí nejen omezit, ale i vypudit z trhu, řekl Putin, po jehož boku na konferenční tribuně seděl čínský prezident Si Ťin-pching.

Západní státy chtějí monopolizovat nové technologie a omezit k nim přístup, což je podle Putina hlavní zdroj nestability. "Jedni mají přístup k nejmodernějším technologiím, zatímco ostatní k nim přístup nemají a mnohdy balancují na hranici přežití," uvedl dále. Dodal, že k destabilizaci přispívá zhoršující se stav ovzduší, projevy klimatických změn a migrační procesy.

Putin poukázal na dva chmurné scénáře budoucnosti, které mohou světovou ekonomiku čekat. První z nich vychází ze snahy USA vnucovat po celém světě svou vůli a druhý z možné fragmentace globálního prostoru. Obojí povede k obchodním válkám a bojům bez pravidel.

Je třeba nových dohod, které budou všichni dodržovat, zdůraznil Putin. Nový hospodářský pořádek se nepodaří zavést, pokud nepřevládne respekt ke svrchovanosti států a k jejich právu na vlastní rozvoj. Předpokladem harmonizace mezinárodních hospodářských zájmů je podle ruského prezidenta zajištění konkurence jednotlivých modelů rozvoje.

Putin vyzval ke změně statusu amerického dolaru, který se podle něj změnil v nástroj nátlaku USA na ostatní svět. "Důvěra v dolar klesá," je přesvědčen šéf Kremlu. Za nezbytné považuje "demilitarizovat mezinárodní obchod," mimo jiné i vyjmutím léků a zdravotnického materiálu ze sankčních režimů. Nezbytné je rovněž zvýšit vliv ekonomických institutů OSN a skupiny hospodářsky nejsilnějších států G20.

Úkolem pro ruské hospodářství je dostat se mezi pět nejsilnější ekonomik světa, řekl Putin. Dosáhnout toho je třeba zejména aktivním využitím umělé inteligence a dalších moderních technologií.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Putin a Lukašenko hovořili o integraci svých zemí, dohodli jednotný trh energií
    Ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se při včerejším rozhovoru v Moskvě shodli na 28 programech integrace svých zemí. Dohodli se přitom na vytvoření jednotných energetických trhů a rovněž společného obranného prostoru. Podle agentury TASS o tom oba prezidenti informovali po jednání.
  • Putin ani Zelenskyj nejsou připraveni na mír, řekl brazilský prezident Lula
    Brazílie usiluje o mír na Ukrajině, ale ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ani ruský prezident Vladimir Putin na něj nejsou připraveni. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva to dnes podle agentury Reuters řekl na prvním setkání se zahraničními zpravodaji od svého nástupu do funkce 1. ledna. Lula také kritizoval šéfa brazilské centrální banky, jemuž přičítá odpovědnost za podle prezidenta "nejvyšší reálnou úrokovou míru na světě".
  • Putin a Trump si v Danangu rozuměli a přejí si lepší vztahy
    Krize v rusko-amerických vztazích ještě není překonána, ale Rusko je připraveno otočit stránku a mít s USA dobré vztahy. Prohlásil to včera na okraj summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ruský prezident Vladimir Putin. Několikrát se u příležitosti summitu viděl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a krátce spolu hovořili. Trump řekl, že Putin kategoricky popřel vměšování Ruska do loňských amerických voleb a že se ho obviňování dotýká.
  • Putin: Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, Rusko plní závazky
    Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, řekl dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin na summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Rusko podle něj nadále plní své závazky v oblasti dodávek energie. EAHU zahrnuje Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán a Kyrgyzstán.
  • Putin čeká rekordní sklizeň, slíbil zvýšit vývoz obilí
    Ruský prezident Vladimir Putin na dnešním zasedání vlády prohlásil, že Rusko se úspěšně vyrovnává s dopady západních sankcí, které podle něj vyvolávají globální krizi a hrozbu hladomoru v nejchudších zemích. Putin podle tiskových agentur přislíbil zvýšit vývoz obilí z letošní sklizně, která by se mohla stát rekordní.
  • Putin hovořil o rozvoji vztahů se spojenci, zlehčoval dopad sankcí
    Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské hospodářské unie prohlásil, že západní sankce Rusko posílily. Jako příklad uvedl, že Rusko, které v minulosti obilí dováželo, se stalo prvořadým vývozcem pšenice.
  • Putin: Chmurné předpovědi se nenaplnily, sankce se obrátily proti Západu
    Chmurné předpovědi, které Ruské federaci načrtly západní země, se nenaplnily. Rusko odolává bezprecedentním sankcím, které se naopak obrátily proti Západu. V projevu na ekonomickém fóru v Petrohradě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Míra inflace v některých zemích Evropské unie podle něj přesáhla 20 procent a EU jako celek bude chudší o více než 400 miliard USD (9,4 bilionu Kč) právě v důsledku sankcí, které zavedla proti Rusku.
  • Putin chválil výkony ruské ekonomiky za pandemie, apeloval na očkování
    Ruská ekonomika se ukázala v době pandemie nemoci covid-19 "připravenější na takové šoky" než ekonomiky jiných států a rychleji se obnovuje poté, co poklesla jen o tři procenta. Posluchače o tom dnes v Moskvě ujistil ruský prezident Vladimir Putin v jedné z odpovědí na své výroční tiskové konferenci.
  • Putin: Inflace v Rusku se stabilizuje, Západ sankcemi uškodil sám sobě
    Inflace v Rusku se stabilizuje a k normálu se vrací i kurz rublu. Na poradě s vládními činiteli věnované otázkám domácí ekonomiky to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury TASS rovněž upozornil, že snaha Západu ochromit ruskou ekonomiku v reakci na rozpoutání války selhala a že sankce západních zemí se obrátily proti nim samotným.
  • Putin je predátor, který se nespokojí se zamrzlým konfliktem, řekl Zelenskyj
    Ruský prezident Vladimir Putin je predátor, který se nespokojí se zamrzlým konfliktem, řekla dnes hlava ukrajinského státu Volodymyr Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu ve Švýcarsku. Západ ukrajinský prezident vyzval k vyšší pomoci Ukrajině a k tomu, aby jí pomohl získat vzdušnou převahu nad Ruskem. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
  • Putin na fóru v Petrohradu kritizoval USA a EU, hájil svou politiku
    Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu prohlásil, že skončil jednostranný světový řád, podřízený prý Spojeným státům, které se podle něj cítí vyslancem Boha na Zemi, nemají žádné povinnosti, ale jen své vlastní "posvátné zájmy". Tvrdil také, že Evropská unie ztratila globální konkurenceschopnost i politickou svrchovanost. Předpověděl vzestup populismu a výměnu elit v evropských zemích. Ruský prezident také znovu obhajoval své rozhodnutí napadnout Ukrajinu a kritizoval sankce Západu, které mají Moskvu donutit k ukončení agrese a stažení vojsk ze sousední země.
  • Putin nařídil zabavit podíly firem OMV a Wintershall Dea v ruských podnicích
    Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zabavit miliardové podíly rakouské firmy OMV a německé Wintershall Dea v projektech na těžbu plynu v arktické části Ruska. Jde o největší zabavení zahraničních aktiv v Rusku, uvedla dnes agentura Reuters. Podle prezidentských dekretů zveřejněných v úterý pozdě večer mají podíly obou společností na ložisku Južno-Russkoje a na projektech Achimov přejít pod nově založené ruské firmy.
  • Putin na summitu zemí BRICS: Rusko chce ukončit válku, kterou rozpoutal Západ
    Rusko chce ukončit válku, kterou na Ukrajině "rozpoutal Západ a jeho satelitní země", řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin na summitu skupiny zemí BRICS. Šéf Kremlu, který k účastníkům setkání hovořil prostřednictvím videopřenosu, zopakoval tradiční narativ Moskvy, že ruská operace na Ukrajině je vynucenou reakcí na kroky Kyjeva a Západu. Informovala o tom agentura Reuters, která podotkla, že vrcholní představitelé ostatních zemí BRICS ruskou agresi na Ukrajině výslovně neodsoudili.
  • Putin navrhl prodloužit mandát guvernérky ruské centrální banky
    Ruský prezident Vladimir Putin navrhl, aby guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová tuto instituci vedla i v dalším funkčním období. Uvádí se to v dokumentu, který byl zveřejněn na webových stránkách dolní komory ruského parlamentu. Osmapadesátiletá Nabiullinová je v čele centrální banky od června 2013 a nyní se musí zejména vypořádat s dopady, které má na ruské hospodářství invaze na Ukrajinu.
  • Putin nečekaně připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku
    Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně podepsat na ruské ekonomice, uvedl ruský deník Kommersant. Putin přitom v posledních měsících zdůrazňoval, že se Rusku daří sankcím odolávat, podotkla agentura AFP. Podle ní je to poprvé, kdy Putin veřejně přiznal, že příval mezinárodních sankcí, které zasáhly řadu odvětví ruské ekonomiky včetně ropného průmyslu, mají na ruskou ekonomiku vliv.
  • Putin: Nevylučuji, že za jiné americké administrativy mohl být na Ukrajině mír
    Ruský prezident nevyloučil, že v případě jiné americké administrativy k válce na Ukrajině vůbec nemuselo dojít. Podle agentury Reuters to Vladimir Putin prohlásil na ekonomickém fóru v Petrohradu. Pokud jde o kontakty se Spojenými státy, podle Putina prakticky žádné neexistují. "Nebyli jsme to ale my, kdo je odmítl," uvedl ruský prezident.
  • Putin pochválil Trumpa za jeho hospodářskou politiku
    Ruský prezident Vladimir Putin včera pochválil amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho hospodářskou politiku, která podporuje růst ekonomiky Spojených států. Informoval o tom server americké televize CNBC.
  • Putin prý diskutuje o myšlence navázat rubl na zlato
    Ruský prezident Vladimir Putin diskutuje o myšlence navázat ruský rubl na zlato a další komodity. Uvedl to v pátek Kreml. Podle vlivného představitele ruských bezpečnostních složek by navázání rublu na zlato posílilo suverenitu ruského finančního systému, který se dostal pod tlak v důsledku západních sankcí uvalených na Rusko kvůli útoku na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.
  • Putin přivítal Erdogana v Soči, očekává se jednání o obilné dohodě
    Ruský prezident Vladimir Putin dnes přivítal v luxusním sanatoriu v letovisku Soči tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Očekává se, spolu budou jednat o obnově dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře nebo o situaci na Ukrajině. Tu Rusko před rokem a půl vojensky napadlo.
  • Putin: Ruská ekonomika a zaměstnanost se blíží úrovni před pandemií
    Ruská ekonomika a zaměstnanost se blíží úrovni před pandemií covidu-19, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF). Za prodej ropy a plynu bude Rusko možná nuceno požadovat euro či národní měny, a ne dolar, který podle Putina Spojené státy používají jako prostředek ekonomické a politické války.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader