Čtvrtek 28. březen 2024 23:25
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Nejvíce na lobbing v EU vynakládají americké firmy Google, Facebook a Microsoft

31.08.2021 10:44  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Nejvíce peněz na lobbing v Evropě vynakládají američtí technologičtí giganti Google, Facebook a Microsoft. Ukázala to studie organizací Corporate Europe Observatory a LobbyControl. Firmy vydávají vysoké částky v době, kdy se EU snaží prosadit přísnější zákony, jejichž cílem je moc těchto firem omezit.

Technologický sektor ve výdajích překonává dokonce farmaceutické odvětví, fosilní paliva, finanční a chemický sektor, které v minulosti lobbingu dominovaly.

"Rostoucí lobbistická palebná síla velkých technologických firem a digitálního průmyslu jako celku odráží obrovskou a rostoucí roli těchto odvětví ve společnosti," uvádí se ve studii. Důvodem k obavám by podle ní mělo být to, že tyto platformy mohou využít svého vlivu k tomu, aby se ujistily, že jejich hlasy jsou v debatě o nových pravidlech pro digitální platformy slyšet více než hlasy kritiků.

Studie uvádí, že 612 firem, skupin a svazů vynaloží ročně více než 97 milionů eur (2,5 miliardy Kč) za lobbing v oblasti digitální ekonomiky. Studie vychází z údajů, které firmy do poloviny června vložily do registru transparentnosti EU.

Nejvíce peněz vydal Google, a to 5,75 milionu eur. Následoval Facebook, jehož výdaje na lobbing činily 5,5 milionu eur. Microsoft na stejný účel vynaložil 5,25 milionu, Apple 3,5 milionu, Huawei tři miliony a Amazon 2,75 milionu eur.

Technologický lobbing se zaměřuje na dva hlavní právní předpisy. Zákon o digitálních trzích a zákon o digitálních službách. Ty platformám stanovují, co mají dělat a naopak nedělat, a vyžadují, aby více sledovaly obsah, poznamenala agentura Reuters.

Studie rovněž varuje před napojením odvětví na Evropskou komisi (EK). Lobbisté se účastnili tří čtvrtin z 270 schůzek úředníků EK k oběma návrhům zákonů.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Největší ruští boháči během pandemie podle Forbes zbohatli
    Největší ruští boháči během pandemie covidu-19 zbohatli o dalších 62 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu Kč), napsal časopis Forbes ve svém ruském vydání. Počet dolarových miliardářů v Rusku během posledních dvou měsíců podle časopisu stoupl ze 102 na 104 a jejich úhrnný majetek z 392 na 454 miliard dolarů (z asi 9,6 na 11,1 bilionů Kč).
  • Největší ruští boháči loni ještě víc bohatli, předloni chudli, píší média
    Celkové jmění 25 nejbohatších Rusů v loňském roce vzrostlo o 50 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč) na 328.53 miliardy dolarů (asi 7,4 bilionu Kč). V roce 2022 se zmenšilo o 93 miliard (asi 2,1 bilionu Kč), napsal server Meduza s odvoláním na žebříček miliardářů agentury Bloomberg.
  • Největší řecké banky prý projdou zátěžovými testy ECB
    Čtyři největší řecké banky projdou zátěžovými testy Evropské centrální banky. Uvedl to dnes generální ředitel druhé největší řecké banky National Bank (NBG) Leonidas Frajadakis. Testy hodnotící zdraví bank mají být zveřejněny v květnu, aby banky měly dostatek času na případné doplnění kapitálu předtím, než Řecko v srpnu opustí záchranný program od EU.
  • Největší řetězec kin v USA začal při platbách na internetu přijímat kryptoměny
    Americká společnost AMC, která je největším řetězcem kin ve Spojených státech, začala při platbách na internetu přijímat bitcoin, ethereum, bitcoin cash a litecoin. Na twitteru to oznámil šéf podniku Adam Aron. Podle něj přibude i možnost platit dogecoinem, tedy kryptoměnou, která původně vznikla z legrace. Firma reaguje na rostoucí oblibu kryptoměn, záměr začít přijímat bitcoin avizovala už v srpnu.
  • Největší světový těžař diamantů varoval, že dodávky budou několik let omezené
    Největší světový těžař diamantů, ruská skupina Alrosa, varoval, že dodávky drahých kamenů budou několik let omezené, mimo jiné kvůli odstávkám dolů a nedostatku nových těžebních projektů. Informoval o tom list Financial Times (FT).
  • Největší světový těžař zlata Newmont chce převzít konkurenta Newcrest
    Americká společnost Newmont, která je největším těžařem zlata na světě, podala nabídku na převzetí australského konkurenta Newcrest Mining za 16,9 miliardy dolarů (zhruba 373 miliard Kč). Oznámily to firmy. Transakce by byla jednou z největších akvizicí v odvětví těžby zlata. Někteří analytici a investoři se však domnívají, že nabídka firmu Newcrest podhodnocuje, píše agentura Reuters.
  • Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci rivala Credit Suisse
    Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci svého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci švýcarské vlády, centrální banky a regulačních úřadů. Jde o jednu z největších transakcí svého druhu v bankovním sektoru za desítky let. Na posílení likvidity poskytne švýcarská centrální banka až 100 miliard franků (CHF; 2,4 bilionu Kč).
  • Největší švýcarské bance UBS klesl čtvrtletní zisk o 52 procent
    Největší švýcarské bance UBS klesl v prvním čtvrtletí zisk o 52 procent zhruba na miliardu dolarů (asi 21,2 miliardy Kč). Finanční ústav se nyní připravuje na převzetí svého menšího rivala Credit Suisse, který se dostal do problémů. UBS si odložila stranou 665 milionů dolarů na soudní spory spojené s rolí banky při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení.
  • Největší výrobce zařízení na těžbu kryptoměn, čínský Bitmain, pozastavil prodej
    Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn, informovala dnes agentura Reuters. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.
  • Největší zpracovatel mědi v Evropě prodá část divize na ploché válcované výrobky
    Německá společnost Aurubis, která je největším zpracovatelem mědi v Evropě, prodá část divize plochých válcovaných výrobků firmě KME z italské skupiny Intek. Hodnotu transakce firma nezmínila, informovala dnes agentura Reuters.
  • Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie
    Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v Kanadě nejlépe splnila Evropská unie, nejhůře naopak Itálie. Vyplývá to ze studie týmu vědců z univerzity v Torontu, kterou dnes představili na vrcholné schůzce G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Upozornili mimo jiné, že navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump loni svou podporu závěrečnému komuniké demonstrativně odvolal, jeho administrativa většinu závazků splnila.
  • Nejvyšší duchovní Egypta podpořil zákaz obchodování s bitcoiny
    Nejvyšší duchovní Egypta podpořil zákaz obchodování s virtuální měnou bitcoin, který v Egyptě platí od minulého měsíce. Velký muftí Šaukí Ibráhím Allám řekl, že digitální měna je spojená s rizikem podvodů a její používání je v rozporu s islámem. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.
  • Nejvyšší korporátní daň v EU mají na Maltě a v Portugalsku, ČR patří pod průměr
    Nejvyšší daň z příjmu platí firmy ze zemí Evropské unie na Maltě (35 procent), v Portugalsku (31,5 procenta) a Německu (29,83). Nejnižší sazby daně z příjmů právnických osob mají Maďarsko (devět procent), Irsko (12,5 procenta) a Bulharsko a Chorvatsko (po deseti procentech). V průměru evropské země vybírají daň z příjmů právnických osob ve výši 21,5 procenta. To je mírně pod celosvětovým průměrem, který je podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) 23,4 procenta. Daň z příjmu právnických osob v ČR se podle dnes zveřejněného konsolidačního balíčku od roku 2025 zvýší na 21 procent z nynějších 19 procent. Česko tak bude lehce pod unijním průměrem.
  • Nejvyšší míra inflace ze zemí EU je v Estonsku, Česko má čtvrtou nejvyšší
    Srovnání inflace v zemích Evropské unie (míra inflace v EU v červnu vystoupila na rekordních 9,6 procenta):
  • Nejvyšší míra inflace ze zemí EU je v Estonsku, ČR má čtvrtou nejvyšší
    V Evropské unii podle konečné zprávy evropského statistického úřadu Eurostat zrychlila inflace v červenci na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta. Růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na rekordních 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Nejvyšší inflaci v rámci eurozóny v červenci vykázalo Estonsko (23,2 procenta), dále Lotyšsko (21,3 procenta) a Litva (20,9 procenta). Česká republika má podle Eurostatu s hodnotou 17,3 procenta čtvrtou nejvyšší inflaci v unii. Nejpomaleji ceny rostly na Maltě a ve Francii, kde inflace činila 6,8 procenta.
  • Nejvyšší soud rozhodl, že Trump se může zúčastnit primárek v Coloradu
    Bývalý americký prezident Donald Trump se může zúčastnit republikánských primárek ve státě Colorado. Podle agentur se na tom jednomyslně shodli soudci nejvyššího soudu USA, kteří zvrátili prosincové rozhodnutí nejvyššího soudu v Coloradu. Ten se zabýval Trumpovou účastí ve volbách vzhledem k jeho roli v nepokojích v Kapitolu 6. ledna 2021, které se odehrály několik týdnů po Trumpově prohře v minulých prezidentských volbách.
  • Nejvyšší soud USA bude řešit Trumpovy finance na telekonferenci
    Nejvyšší soud Spojených států včera oznámil, že si v květnu prostřednictvím telekonference vyslechne ústní vyjádření ve sporu ohledně toho, zda musí prezident Donald Trump zveřejnit své daňové výkazy. V důsledku pandemie způsobené koronavirem bude soud skrze telekonference řešit i další případy. Informovala o tom včera agentura Reuters.
  • Nejvyšší soud USA nezablokoval vydání finančních záznamů Trumpa
    Americký nejvyšší soud dnes odmítl zablokovat rozhodnutí nižších soudů, podle nichž účetní Donalda Trumpa musí předat exprezidentovy finanční záznamy v rámci vyšetřování vedeného prokuraturou v New Yorku. Verdikt by mohl definitivně ukončit mnohaměsíční bitvu o citlivé dokumenty. Podle agentury Reuters nejvyšší soud manhattanskému prokurátorovi Cyrusi Vanceovi otevřel cestu k Trumpovým daňovým přiznáním a dalším záznamům.
  • Nejvyšší soud v USA zamítl povinné očkování pro zaměstnance větších firem
    Nejvyšší soud ve Spojených státech zablokoval protiepidemické opatření administrativy prezidenta Joea Bidena, které požaduje, aby lidé pracující v amerických firmách s více než stovkou zaměstnanců byli očkovaní proti covidu-19, nebo se pravidelně testovali na koronavirus. Soud ale Bidenově administrativě umožnil prosazovat nařízení o povinné vakcinaci pro část zdravotníků, uvádí se v rozhodnutí.
  • Nejvyšší úrokové sazby mají Maďarsko a Rumunsko, inflace je nejvyšší v Estonsku
    Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Podle údajů Evropské centrální banky (ECB) mají v EU vyšší úrokovou sazbu Rumunsko a Maďarsko. Naopak v Německu a Litvě je to pod jedno procento.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank