Středa 26. únor 2020 08:21
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx

Jdeme si my pro peníze nebo peníze pro náš život?

Napsal:   Sekce: Zamyšlení

Všichni si určitě pamatujete, jak jsme jako puberťáci čekali, až budeme mít dostatečný věk na to, abychom se mohli pustit do nějaké brigády a vydělat si, tenkrát docela hodně stokorun na jakýsi magneťák, desku, kolo a já nevím na co ještě. Jistě, rodiče nás zabezpečili a nic nám nechybělo, mimo zmíněného, ale to bylo právě to, co oni považovali za zbytné a u naší žádosti celkem rozumně (z dnešního pohledu) řekli, „tak si na to vydělej“.


A tak jsme si našli brigádu. Nejčastěji nějaké sklízení ovoce, případně prodej zmrzliny na koupališti a po drobných korunách a desetikorunách se každý den blížili k našemu cíli. Výdaje jsme neměli prakticky žádné, na to jsme měli rodiče a tak nám to naše spoření krásně rostlo a my jsme nabyli dojmu, že je to vlastně jednoduchá věc, to vydělávání peněz. Jednoho dne se stalo, že jsme dovršili naše úsilí a zkompletovali potřebný obnos. Vzali jsme jej do ruky a ještě cestou do obchodu jsme opakovaně počítali, jestli je to opravdu dost. Naše radost po zakoupení vytouženého předmětu neznala hranic, a kde to bylo jen trochu možné, hned jsme se s ním pochlubili. Pochvala rodičů byla jen pohlazením našeho ega, když nám řekli „jsi šikovný, no vidíš, jak ti to šlo a jak jsi to dokázal“.

Jenže nastalo nové ráno a opakovaná povinnost jít na tu brigádu. Všichni si vzpomeňte, jak rozdílné vstávání to bylo o den dříve a v den, kdy už jsme v ruce drželi naši odměnu. Bylo to jako sto a jedna. Smysl vstávání se nám rozplynul a stala se z toho jen nepříjemná povinnost. Jenže smysl pro tu povinnost, nikoliv tedy naše, ale našich rodičů nás přinutil vstát, obléci se a vyrazit tam, kde se nám ještě před pár dny ohromně líbilo. Nicméně když už jsme tam byli, respektive být museli, uvažovali jsme nad tím, co provedeme s dalšími vydělanými penězi a co že si to jednou, až budeme velcí a budeme chodit do práce, všechno koupíme. A teď to začalo. Hranice soudnosti se vytratily a popleteni tím, že naše výdaje jsou zatím nula a tak nám všechny peníze zůstávají jako úspora, jsme se vrhli do našich představ. Auta, domy, dovolené, nové lyže, nová kola, nová rádia a magneťáky (tenkrát ještě magneťáky), televize z Tuzexu, tedy vlastně i to rádio, vlastně všechno z Tuzexu, protože tam bylo to nejlepší. To byly tenkrát naše velké oči.

Ani jsme si neuvědomovali, jak hodně nás ta jedna jediná brigáda a jeden jediný magneťák ovlivnili. Za pár měsíců a roků jsme na sbírání ovoce a točení zmrzliny zapomněli, ale ta touha v nás přetrvala. A ačkoliv jsme potom ještě mnoho let studovali, stále v nás bylo uloženo, že jednou budeme mít všechno. S malou námahou, pohodlně a hlavně rychle.

Jaké bylo ale naše setkání s realitou, ve které už za nás nikdo neplatil naše náklady? Ano, koupili jsme i tu drahou televizi, i když nebyla z Tuzexu, protože na tu bychom museli šetřit o půl roku déle a nám už jeden rok spoření stačil a už jsme dál nechtěli čekat. Najednou se nám nedostávaly peníze na naše sny a šetření už se neodvíjelo v řádu dnů nebo týdnů, ale v řádu roků. Došli jsme do bodu, kdy jsme si museli začít vybírat mezi tím, jestli pojedeme na dovolenou anebo si koupíme nové kolo. Bylo to zcela něco jiného, než jsme si vysnili před lety na naší první brigádě.

A tak jsme hledali lépe zaplacenou práci, abychom mohli vést o trochu náročnější život, a když jsme vedli o trochu náročnější život, zjistili jsme, že musíme pracovat ještě o trochu déle. A tak jsme pracovali o trochu déle, ale už jsme měli méně času na to užít si to, co jsme si mohli dovolit. Měli jsme třeba i hezké a kvalitní věci, ale ukázat jsme je mohli jen zřídka kdy, protože drtivou většinu času jsme pracovali anebo jsme z práce byli unaveni. Roztočila se spirála, na kterou nás nikdo, když jsme šli na tu brigádu, neupozornil. A hlavně, vše co máme, není jen s malou námahou, pohodlně a rychle. Člověk by si skoro položil otázku - Jdeme si my pro peníze nebo peníze pro náš život?

Tak. Teď nevím, co to má společného s tradingem. Snad jen ty peníze, ale třeba to pro někoho bude užitečná zastávka k zamyšlení.

Michal Uma

Hodnocení článku:
Klíčová slova: Peníze | Vydělávání peněz | Michal Uma |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Japonsko a Čína se chystají zlepšit své obchodní vztahy
  Japonský ministr Šinzo Abe se dnes v Pekingu setká s čínským prezident Si Ťin-Pchingem a schůzka by měla trvat až do soboty. Jejich schůzka bude významná především, protože se jedná o první samostatnou cestu japonského vrchního představitele za uplynulých sedm let. Čína a Japonsko by měly podepsat během týdne řadu dohod a to uprostřed nervózního prostředí, kdy Spojené státy vyvíjí obchodní tlak na Čínu. Oba asijské státy by měly dospět k užším obchodním vztahům.
 • Japonsko vzhůru nohama
  Oslabení měny obvykle přináší růst, podporovaný exportem. Produkce je totiž na globálním trhu levnější a lépe se prodává - na tuto matematiku koneckonců spoléhá i ČNB v rámci své intervenční politiky. Existuje ale jedna země, u které nastává pravý opak, a tou je Japonsko.
 • Japonský jen je stále levný, ale?
  Japonský jen v letošním roce prozatím zažívá slušnou rally a se ziskem 9 % vůči americkému dolaru je jednou z měn s nejlepším skóre. Nic na tom nemění ani návrat relativního optimismu na trhy, který tradičně japonské měně škodí, ani možné další zvýšení úrokových sazeb v USA.
 • Japonský jen ve vynikajícím trendu
  Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.
 • Japonský jen zdárně sekunduje americkému dolaru
  Japonský jen na rozdíl od eura vstoupil do nového roku pozitivně a dokázal se chytnout amerického dolaru na jeho neohrožené cestě směrem vzhůru.
 • Japonský premiér Hatoyama rezignoval, JPY padá
  JPY, EURUSD, EURNZD, GBPCHF
 • Jaroslav Tupý: Nezapomínáme na začínající obchodníky
  Každý jednou začínal. V oblasti tradingu by se možná dalo říct, že někteří začínají pořád. Co ale takový začínající obchodník vlastně na své cestě finančními trhy potřebuje?
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 1/3
  V CLEO.one pro vás spouštíme novou platformu pro jednoduchou tvorbu algoritmických obchodních systémů a proto jsme se zamysleli nad tím, proč vlastní vůbec lidi s obchodováním začínají a jaké překážky musí překonávat předtím, než se v tomto neúprosném oboru úspěšně prosadí. Toto je tedy první ze tří článků na téma Základy úspěšného obchodování, které jsme pojali jako porovnání s provozováním své vlastní firmy.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 2/3
  Pokračování série článků na téma Základy úspěšného obchodování.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 3/3
  A je tu třetí díl nového blogu ze série "Já Trader" od týmu autorů CLEO.one!
 • Je Bitcoin mrtvý?
  Na tu tuto otázku by se dala položit další otázka "opět?"
 • Je brexit započítaný v kurzu libry?
  Březen 2019 měl být tím rozhodným okamžikem, kdy se cesty Velké Británie a zbytku Evropy rozdělí, a uvrhne obchod mezi ostrovy a kontinentální Evropou do nejistoty s negativními důsledky pro britskou ekonomiku i libru. I přes značnou nepřehlednost a roztříštěnost londýnského parlamentu však volatilita na libře zůstává nízká a k žádnému dalšímu propadu kurzu měny již nedochází.
 • Je čas nakupovat akcie?
  Americké akcie si letos připisují slušné zisky a stále se pohybují v blízkosti svých historických maxim. To je trochu v podivem vzhledem k tomu, že většina faktorů hraje proti dalšímu pokračování býčího trhu. Jedna těžká váha jej ale udržuje při životě a tou je Fed. Jak to bude dále? Má Fed dost síly a vůle posunou akcie ještě výše?
 • Je čas na shazování peněz z vrtulníku?
  I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělčině zvané nízká inflace. Navzdory snižování úrokových sazeb až do mínusových hodnot a rozsáhlým investicím v podobě programů kvantitativních uvolňování aplikovaných několika světovými centrálními bankami, vlak řízený deflací jen tak z vyjetých kolejí neuhne.
 • Je čas podívat se na japonský fundament
  Už je to půl roku, co výměna v křesle guvernéra japonské centrální banky (Bank of Japan - BoJ) a s tím související zavedení extrémních programů na uvolnění měnové politiky skrz kvantitativní uvolňování (QE) poslaly japonský jen na dlouhou cestu slábnutí.
 • Jeden z předpokladů ziskového obchodování
  Pro získání zlata z ložiska písku, křemene či nějaké horniny je nutné, aby tato surovina nějaké zlato obsahovala. A musí ho obsahovat dost na to, aby náklady na těžbu a extrakci nepřevýšily hodnotu získaného kovu (proto můžeme pro účely tohoto přirovnání nechat stranou transmutaci prvků metodami jaderné fyziky). Podobně nelze vyvinout ziskovou obchodní strategii, pokud už samotný proces vývoje ceny daného měnového páru v sobě neobsahuje dostatek implicitních ziskových příležitostí. To znamená, že musí být možné s dostatečnou mírou jistoty predikovat některou stránku jeho budoucího vývoje. Tato vlastnost je základním předpokladem pro nalezení úspěšné obchodní strategie.
 • Jedna velká fundamentální divergence
  Korelace některých měnových párů s komoditami je starou známou skutečností odrážející fakt, že daná země je z velké míry závislá na exportu dané suroviny. Proto se třeba kurz ruského rublu dlouhodobě pohybuje stejným směrem jako ceny ropy. A když se jejich cesty rozdělí, je dobré mít se na pozoru ohledně možných obchodních příležitostí.
 • Jedna velká konsolidace
  Mnoho obchodníkům příliš nevoní aktuální rozpoložení na většině devizových trhů, které se dlouhodobě spíše hledají, a trendovější pohyb bychom hledali velmi těžko. Většina trhů konsoliduje v širším obchodním pásmu a čas od času trhy vykolejí z jejich klidného průběhu zveřejnění nějakého fundamentu. Jak dlouho budeme muset ještě čekat, než se trhy rozhoupou k nějaké větší akci? Stojí za aktuálním sentimentem geopolitické faktory nebo nejistota z vývoje globálního růstu?
 • Jednoduchá metoda určení trendu z cenového grafu
  Nádhled do mé traderské kuchyně č.1
 • Jednoduchá strategie 1..2..3....
  Aneb v jednoduchosti a v trendu je síla...:-)
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB live trading