Čtvrtek 28. březen 2024 19:32
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader

Ach ty ztráty

Napsal:   Sekce: Trading

Budu se opakovat. Ztráta je nedílnou součástí tradingu a nám, obchodníkům nezbývá než se s tím vyrovnat. Kdo se s tím naučí žít, má nakročeno k tomu uklidnit svoje obchodování a tím se přiblížit skvělým výsledkům. Pamatujte, že ztráta je jedinou věcí, kterou máte v tradingu zcela ve svých rukách. A jak říkám, mějte pod kontrolou ztráty, zisky už potom vždy nějaké přijdou.


Ztráta nikdy pro nikoho není příjemná, ale každý trader by se měl naučit racionálně zvládat emoce, které jsou se ztrátou spojeny. Aby toto bylo možné, je nutné rozdělit si ztráty do dvou skupin. První z nich je ztráta, která vznikla v souladu s naším obchodním plánem a s naší strategií. Tato ztráta je celkem v pohodě. Je totiž předvídatelná a dá se celkem snadno racionálně zdůvodnit. Člověk si zkrátka řekne, že v backtestech podobných ztrát byl mrak a k celé strategii prostě patří. Zkrátka se lehce vyviní.

Druhou skupinou jsou ztráty absolvované v důsledku chyb obchodníka. Jedná se o chyby vzniklé emocionálním zásahem do obchodu. Je to věc, která značí, že trader nemá pod kontrolou sám sebe a tím pádem nemůže mít pod kontrolou ani svoje obchody, potažmo vydělávání peněz. Nepříjemné emoce jsou v takovém případě znásobeny vnitřními hlasy říkajícími ono staré známe „co by, kdyby“. Tím spíš, že po zásahu do obchodu se často ukáže, že při trpělivosti by trader skončil na nule, nebo i v malém zisku. Taková ztráta je třeba jen malým zásahem do účtu, ale obrovským do obchodníkovi duše.

Já vím, je těžké nepropadnout panice, když člověk vidí, jak se z účtu v průběhu obchodu vytrácejí předchozí zisky. Ale není nic horšího než se nechat strhnout k něčemu, co nemá žádné opodstatnění. Prostě ztráty jsou a nedá se jim vyhnout. A pokud má trader ztrátu jasně definovanou a určenou Stop-Lossem, stále se jedná o programově plánovanou věc. Jistě, určitě vám bude někdo vykládat, že se dá dlouhodobě obchodovat beze ztrát. Ale nevěřte mu, neví, o čem mluví a nemá pravdu. Existují strategie, které mají tisíce úspěšných obchodů v řadě a procento ztrát je měřeno v promile. Vydržíte měsíce obchodovat zisk za ziskem. Ale pokud takovou strategii někdo obchoduje dlouhodobě, tak se ztrátě nevyhne ani on. A z vlastní zkušenosti musím říct, že ta ztráta potom opravdu stojí zato.

Prostě před ztrátou neutečete. Je to podobné, jako když se někdo bojí tmy a netěší se na večer. Ale ani on se tomu nevyhne a slunce vždy, dříve nebo později zapadne. A ačkoliv se dotyčný bude snažit vymýšlet opatření spojená se světlem, tak se nevyhne občas tomu, aby někde neuvíznul potmě. Například, když jede ve výtahu jen tak v pantoflích, bez mobilního telefonu vysypat koš a náhodou se ten výtah zasekne a k tomu ještě úplně zhasne.

Michal Uma

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • A co když je trading jen spiknutí?
    Při pročítání diskuzí, kterému věnuji přibližně patnáct minut denně, jsem mnohokrát narazil na postoje, které v obchodování na finančních trzích nevidí způsob, jak si prakticky každý člověk může vydělat nějaké ty peníze, ale způsob, jak několik korporací „odírá“ naivní lidi o všechny jejich poctivě vydělané prostředky. Pominu úvahy nad tím, proč takové hlasy zaznívají, co je jejich příčinou a zaměřím se jen na ten samotný pohled. Už na začátku musím říci, že s obsahem následujícího článku nesouhlasím, ale myslím si, že v rámci korektnosti by podobný hlas zaznít mohl. Současně se předem omlouvám těm, kterých bych se tímto textem mohl dotknout a upřesňuji, že se jedná o úvahu, nikoliv o konstatování.
  • A co takhle EURo?
  • Adaptive Market Hypothesis – platí Darwinova teorie i na finančních trzích?
    Adaptive Market Hypothesis (hypotéza adaptivního trhu) je ekonomická teorie, která vychází z nesmrtelné Darwinovy teorie přirozeného výběru a která kombinuje behaviorální finance s teorií efektivních trhů. Přijde mi zábavné, jak trefně principy Adaptive Market Hypothesis sedí na akciový trh zejména v kontextu posledních tří divokých let (a nejen těch). Pokud vás zajímá, jak Adaptive Market Hypothesis popisuje chování trhů a investorů a pokud máte chuť na trochu ekonomické teorie, čtěte dál.
  • Admirals spouští jedinečnou službu Copy Trading
    Admirals spustil službu Copy Trading v květnu 2021 a zatím se ukázalo, že tato funkce je mezi klienty oblíbená.
  • Adrenalin – traderova zhouba
    Někdy si říkáme, že za všechna špatná rozhodnutí, za všechny chyby a za všechny ztráty v tradingu si můžeme sami, a současně, že jsme tomu mohli při aktivaci trochy zdravého rozumu zabránit. Osobně si myslím, že to tak je, ale také připouštím, že občas v nás některé situace zažehnou něco, co se našemu se zdravému úsudku vymyká a v důsledcích přináší všechny ty nepříjemné prožitky a výsledky.
  • Aerolinky – dobrá alebo zlá kúpa?
    Pri vypuknutí korony v Európe a USA si akcie dosť vytrpeli. Technologické akcie až tak nepoklesli keďže technológie vedia fungovať aj bez fyzického zásahu (Ako napr. internet, servery atď). No aerolinky sú z tých čo sú stále v strate. Amazon napríklad stihol ísť na nové all time high (ATH) a väčšina indexov je späť na vrcholoch kde boli než prišiel pokles. Aerolinky sú ale stále o 50 alebo viac percent nižšie. Je to dobrá investičná príležitosť?
  • Afektivní heuristika – Podle čeho určujeme míru rizika
    Vnímat skutečnost by měla být samozřejmost, ale jsme toho vůbec schopní? Článek o tom, jakým způsobem jsou zkreslována rizika v běžném životě i tradingu.
  • After-lunch breakout na DAXu
    Můj názor na takzvaný London breakout (dále jen „LB“) asi již znáte (tímto termínem si já označuji všechny breakouty, které jsou fixované na pevný čas vystavení pokynu do trhu a průraz časového pásma určité délky do onoho okamžiku, nemusí to být nutně právě 9 hodin a časové pásmo od 8 do 9 hodin). Pokusím se sem dát strategii na DAX a současně ukázat na možná úskalí celého procesu obchodování a backtestingu.
  • Ach ta geometrie!
    …aneb všude samé trojúhelníky…
  • Ach ty daně
    Ach ten ministr zdravotnictví. Nový ministr vypadá rozumně, ale zase tam je nějaký problém.
  • A je to tu zase! Přichází inverze
    Řeč bude samozřejmě o inverzi výnosové křivky, jednom z nejvíce spolehlivých indikátorů přicházející recese. Když se výnos 10letých amerických vládních dluhopisů dostane pod krátkodobý výnos, pokles ekonomiky Spojených států můžeme čekat v následujících 6-18 měsících. Trh totiž očekává, že americká centrální banka (Fed) bude muset v blízké době kvůli recesi snižovat úroky.
  • A jsme tam, kde jsme byli před 10 lety
    Shoda u představitelů americké centrální banky (Fed) na rychlejším zvyšování úrokových sazeb trhy překvapila, protože poslední roky Fed hrál spíše holubičí kartu a odsouval utahování měnové politiky dál do budoucna. Poslední data z amerického trhu práce sice Fed zase trochu zbrzdila, jeho optimismus ukazující na rychlejší americkou ekonomiku, která si vyšší sazby zaslouží, však můžeme potvrdit.
  • Aká úroveň páky je bezpečná?
    Zhruba pred dvoma rokmi v rozhovore pre CNBC Warren Buffett parafrázoval svojho partnera Charlieho Mungera, že sú iba tri možnosti ako môže múdry človek dostať na mizinu a to kvôli alkoholu, ženám a páke (“My partner Charlie says there is only three ways a smart person can go broke: liquor, ladies and leverage.”). Ako si poradiť s alkoholom a ženami je téma na celú knihu, tak sa pozrime ako si postrážiť páku.
  • Akcie Adobe Inc – kdo koupí, neprohloupí?
    Kdo by neznal společnost Adobe Inc, autora PDF dokumentů a výrobce grafických programů Adobe Photoshop, Adobe Illustrator či programů pro publikování nebo čtení PDF dokumentů. V posledních pár týdnech akcie Adobe prošly hezkou korekcí, proto se domnívám, že opravdu kdo koupí, neprohloupí.
  • Akcie AT&T - kontrariánský poklad… nebo ne?
    V dnešním blogu bych se ráda věnovala akcii skupiny AT&T, která se rozhodně neřadí mezi růstové akcie a už vůbec nemá sexy charisma jako třeba FAANG akcie. Domnívám se však, že má zajímavý potenciál, a tak jsem se rozhodla prozkoumat jí blíže.
  • Akcie bank jsou překvapivě nízko
    Bombastický růst technologických akcií pořád nekončí. Naopak na vlně rozvolňování a stimulů americké vlády se přidává k akciové horečce i retail, automotive a ostatní průmysl. Index Nasdaq od předpandemického maxima v únoru 2020 přidal 42 %, index S&P 500 mu zdatně sekunduje s růstem o 25 % za stejné období.
  • Akcie British American Tobacco - lístek do ráje nebo do pekla?
    V dnešním blogu bych se ráda věnovala akcii skupiny British American Tobacco, která je podle mého názoru zajímavou příležitostí pro dlouhodobý obchod a navíc nabízí i nadprůměrný výnos z dividend. Investice do tabákového průmyslu sebou ale nese i svá rizika.
  • Akcie jako v roce 1999?
    Americký akciový trh se začíná chovat čím dál více iracionálně. Při svých vysokých úrovních se zvyšuje i volatilita a spekulační hry s akciemi Gamestop na ospravedlnění aktuálních cen příliš jistoty nepřidává. Vnucuje se otázka, jestli třeba taková Tesla není jen jeden velký Gamestop založený na mesiášském vnímání Elona Muska. Celá situace tak připomíná rok 1999, kdy své peníze na trh vrhají i nezkušení investoři a namísto fundamentu a očekávaných zisků obchodují impulzivně na základě předchozího růstu a „hot tips“.
  • Akcie jsou na maximech. Je dobrý nápad nakupovat?
    Minulý týden vyšší než očekávaná inflační data v USA ukázala na značnou citlivost rizikových aktiv jako akcie na horší data a jejich potenciálně rychlou a větší korekci. Začátkem roku se indexy jako S&P 500 nebo Nasdaq 100 dostaly na nové historické maxima a uplynulý trading týden ukončili 5-ti týdenní vítězné tažení.
  • Akcie jsou nejdražší za 16 let
    Zdá se, že po roce 2016, kdy přiletěla volební překvapení hlasováním o Brexitu i americkými prezidentskými volbami, se letošní evropská politická smršť nekoná. Nizozemské a teď ani francouzské volby nenapovídají, že by mělo dojít k revoluci s příchodem vlády krajní pravice a nástupem protekcionismu, který by v mezinárodním obchodě změnil zavedené pořádky.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank