Pátek 29. březen 2024 10:08
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Mayová kvůli brexitu čelí doma odporu, setká se s Junckerem

21.11.2018 07:22  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Britská premiérka Theresa Mayová čelí kvůli dohodě o brexitu rozkolu v britském parlamentu, kde se proti ní může postavit jak část poslanců její Konzervativní strany, tak koaliční partneři ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ministerská předsedkyně nicméně pokračuje v jednáních s Evropskou unií a dnes bude s šéfem Evropské komise mluvit o vznikající politické deklaraci o budoucnosti vzájemných vztahů Londýna a Bruselu. Tu by spolu s připravenou dohodou o brexitu měli v neděli schválit šéfové států a vlád ostatních 27 zemí unie na mimořádném summitu.

V Londýně včera poprvé zasedla vláda v novém složení po rezignacích ministrů Dominica Raaba a Esther McVeyové na protest proti podobě brexitové dohody. Kabinet podle britských médií probíral mimo jiné možné alternativy k celní unii pro vyřešení problému budoucího režimu na hranici rozdělující Irsko. Mluvčí Mayové uvedl, že premiérka má v otázkách brexitu podporu celého kabinetu.

Odpůrci britské premiérky z křídla Konzervativní strany, které usiluje o důsledný "rozvod" Británie s Evropskou unií, stále nenasbírali dostatek hlasů, aby vyvolali hlasování o nedůvěře Mayové jako vedoucí představitelce strany. Hlasování o důvěře se podle pravidel konzervativců musí uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent poslanců, aktuálně tedy 48 zákonodárců.

Naproti tomu poslanci z koaliční strany DUP, která menšinový kabinet konzervativců toleruje, dali jasně najevo, že by v případě nespokojenosti mohli při prosincovém hlasování o brexitové dohodě odmítnout Mayové poslušnost. V pondělí nepodpořili v parlamentu vládní návrhy k rozpočtu, což je podle komentátorů jasný vzkaz, že se mohou zachovat stejně, pokud premiérka nezohlední jejich připomínky k podobě brexitové dohody. Poslanci DUP nepodpořili vládu ani včera a ta tak musela přijmout řadu opozičních pozměňovacích návrhů k rozpočtu.

Připomínky k předběžné dohodě o brexitu má i španělská vláda, které se nelíbí pasáž o Gibraltaru. Madrid usiluje o to, aby otázka Gibraltaru, o který vede s Británií dlouhodobý spor, byla považována za dvoustrannou záležitost těchto dvou zemí, do které nemá EU vstupovat. Španělský premiér Pedro Sánchez včera upozornil, že pokud nebude v připraveném textu současná pasáž o Gibraltaru upravena, bude Madrid hlasovat v neděli proti dohodě.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney ale později přišel s prohlášením, že znění rozvodové dohody se už měnit nebude. "Tento text byl schválen britskou vládou. V tomto smyslu to není návrh dohody, nyní je to dohoda a znovu se otevírat nebude," řekl na půdě irského parlamentu.

O alternativu k navrhované podobě brexitu nicméně stále usilují opoziční strany britského parlamentu. Skotská premiérka a šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová se včera sešla k "průzkumným" rozhovorům s lídrem labouristů Jeremym Corbynem a zástupci dalších stran a vyzvala k utvoření "koalice opozice" pro vypracování alternativního plánu. Včera večer jednala i s britskou premiérkou, ani jedna strana však schůzku podrobněji nekomentovala.

Mayová zamíří dnes večer do Bruselu, kde bude jednat s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Schůzka se má týkat pokračujících vyjednávání o politické deklaraci o budoucnosti vzájemných vztahů. V ní hodlají obě strany popsat, jak chtějí, aby vypadaly smlouvy upravující spolupráci v řadě oblastí mezi EU27 a Británií jako zemí mimo evropský blok.

V Británii zatím neztrácejí naději ani zarytí odpůrci brexitu, v jejichž prospěch včera rozhodl nejvyšší soud. Ten totiž zamítl návrh vlády, která chtěla zastavit řízení u Soudního dvora Evropské unie (ECJ). Ten má koncem listopadu rozhodovat o podání skotských poslanců, kteří chtějí, aby soudci řekli, zda má Londýn teoreticky stále ještě šanci proces odchodu Británie z EU jednostranně zastavit, pokud by odstoupil od aktivace "rozvodového" článku 50 lisabonské smlouvy.

Zdroj: Reuters, ČTK

Klíčová slova: Partneři | Británie | EU | Irsko | Reuters | Komise | Theresa Mayová | ČTK |
Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Má Řecko stále naději na dohodu?
    Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Řekli to...
  • Mastercard a Nexo vydají společně první platební kartu krytou kryptoměnami
    Švýcarská kryptoměnová společnost Nexo a americký vydavatel platebních karet Mastercard se spojily a vydávají společnou platební kartu. Jako první na světě bude kryta kryptoměnami. Společnost Nexo to uvedla na svém webu. Firmy reagují na rostoucí rozšířenost a oblibu digitálních aktiv, napsala agentura Reuters.
  • Mastercard se přidá k boji proti neregulovaným brokerům
    Světové platební společnosti Mastercard a VISA se chtějí podílet na boji proti neregulovaným brokerům. Společnost Mastercard uvedla, že někteří brokeři binárních opcí poškozují značku této společnosti.
  • Má to americký dolar spočítané?
    Americký dolar prý bude během příštích 25 let jako rezervní měna nahrazen.
  • Mayová bude v Bruselu dále jednat o vztazích s EU
    Následující týden bude pro budoucnost Británie klíčový, řekla dnes v rozhovoru s televizí Sky News britská premiérka Theresa Mayová. Londýn podle ní nepodepíše část brexitové smlouvy věnované výstupu z unie, dokud se s EU nedohodne na budoucích vztazích. O těch se chystá Mayová jednat příští týden v Bruselu. Britská premiérka také uvedla, že podle jejích informací jí v tuto chvíli nehrozí hlasování o vyslovení nedůvěry jako lídryni strany.
  • Mayová dnes oznámila razantní odchod země z EU
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila záměr dosáhnout takzvaného tvrdého brexitu, tedy nekompromisního odchodu země z Evropské unie. Londýn ve společenství neusiluje ani o částečné, ani o přidružené členství. Hodlá vystoupit z jednotného trhu a z dalších unijních struktur, včetně soudního systému. Chce mít kontrolu na přílivem lidí z unijních zemí a hodlá s EU uzavřít zcela novou celní dohodu.
  • Mayová hovořila se španělským premiérem kvůli Gibraltaru
    Španělská vláda je podle premiéra Pedra Sáncheze rozhořčena, že návrh dohody o rozluce Spojeného království a Evropské unie neoznačuje záležitost britského Gibraltaru za výlučnou věc mezi Londýnem a Madridem. Sánchez proto podle agentury AP varoval, že Španělsku nepodpoří dohodu, pokud nebude příslušně upravena. Britská premiérka Theresa Mayová ve středu večer Sánchezovi telefonovala a ujistila ho, že má zájem na takové dohodě, který se bude vztahovat nejen na Británii, ale i na Gibratlar a britská zámořská území, napsala dnes agentura Reuters.
  • Mayová chce mít obchodní dohodu s EU
    Británie si přeje mít po brexitu "odvážnou a ambiciózní" obchodní dohodu s Evropskou unií. Prohlásila to dnes na ekonomickém fóru v Davosu britská premiérka Theresa Mayová. Oznámila přitom, že v očekávání dohody s unií Británie již začala vyjednávat své budoucí obchodní vztahy i s Novým Zélandem, Austrálií a Indií.
  • Mayová: Irská pojistka by komplikovala uzavírání obchodních dohod
    Zavedení nouzového režimu pro zachování hladkého provozu přes irskou hranici by pro Británii přineslo jistá omezení v souvislosti s uzavíráním obchodních dohod po odchodu z Evropské unie. Před poslanci to včera připustila britská premiérka Theresa Mayová. Zároveň uvedla, že na víkendovém summitu G20 ujistila amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti vytvoření nové britsko-americké obchodní dohody.
  • Mayová jednoznačně odmítá celní unii s EU po brexitu
    Britská premiérka Theresa Mayová kategoricky odmítá jakýkoli druh celní unie s EU po brexitu. Informují o tom dnes s odvoláním na vládní kruhy britská média po několikadenních spekulacích, že by Londýn mohl usilovat o částečné zachování celní unie.
  • Mayová míří do Bruselu, kde vzniká dokument o vztazích po brexitu
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes zamíří do Bruselu na večerní schůzku s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Čtyři dny před mimořádným summitem EU k brexitu bude jednat o textu politického prohlášení, které má položit základ pro podobu budoucích vztahů Británie s Unií. Není přitom jasné, do jaké míry může ještě britská premiérka výsledné znění ovlivnit.
  • Mayová nastíní postup Londýna při vystupování Británie z EU
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes nastíní plány svého kabinetu ohledně toho, jak bude postupovat v nadcházejícím procesu k vystoupení Británie z Evropské unie (brexitu). S napětím očekávaný projev konzervativní političky budou pečlivě zkoumat především lídři ostatních zemí unie a finanční trhy. Možná zazní i možný termín začátku vyjednávání brexitu mezi Londýnem s unijními partnery.
  • Mayová naznačila, že brexit bez dohody je lepší než nabídka EU
    Britská premiérka Theresa Mayová včera naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z EU bez dohodnutí podmínek rozluky před současnou nabídkou Bruselu týkající se budoucích vztahů. Agentura Reuters zároveň získala interní dokument unijních vyjednavačů, z něhož vyplývá, že EU je připravena nabídnout Londýnu dohodu o volném obchodu, avšak nikoli po vzoru návrhu Mayové.
  • Mayová odmítá spekulace o záložních plánech ohledně brexitu
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes v jednom z výborů britského parlamentu odmítla spekulovat o možných postupech v případě, že brexitová dohoda s Bruselem 11. prosince neprojde Dolní sněmovnou. Zároveň nechtěla akceptovat závěr vládní analýzy, podle níž odchod z EU na základě jejích plánů bude znamenat zpomalení britské ekonomiky.
  • Mayová: Odmítnutí brexitové dohody Británii ještě více rozdělí
    Odmítnou-li poslanci dohodu o brexitu, kterou vyjednala vláda s Evropskou unií, Británii to ještě více rozdělí a rozdělené zemi se nedaří. Během letu na summit největších ekonomik světa G20 v Argentině to dnes novinářům řekla britská premiérka Theresa Mayová. Podle agentury Reuters, která má k dispozici část jejího proslovu, hodlá ministerská předsedkyně představitelům G20 v Buenos Aires říci, že dohoda o brexitu, kterou s EU vyjednala, bude mít pozitivní dopad na světovou ekonomiku.
  • Mayová po summitu: Dosažená dohoda s EU je nejlepší možná
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes z Bruselu vzkázala, že dojednaná dohoda o odchodu země z EU je nejlepší možná a splňuje to, co si britští občané přáli, když před více než dvěma lety hlasovali v referendu pro brexit. Dohoda podle ní znamená konec volného pohybu osob a návrat kontroly nad britskými hranicemi, konec vysokých každoročních plateb do unijního rozpočtu i návrat plné kontroly nad britskými zákony.
  • Mayová prý zvažuje referendum pro Skotsko
    Britská libra během dnešního obchodování oslabuje vůči hlavním měnám poté, co se objevila zpráva, že britská premiérka Theresa Mayová na březen zvažuje pro Skotsko referendum o nezávislosti. Zprávu zveřejnil britský deník The Times.
  • Mayová před podnikateli hájila svůj brexitový plán
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes v projevu k účastníkům výroční konference Konfederace britského průmyslu (CBI) hájila svůj brexitový plán. Uvedla, že věří, že se jí s Evropskou unií podaří dohodu o odchodu země z evropského bloku uzavřít, a že je odhodlána dovést brexit do zdárného konce. Připravená dohoda je podle ní dobrá a země po rozluce s evropským blokem získá zpět kontrolu nad svými zákony, penězi a migrací.
  • Mayová se v diskusi s občany o brexitu vyhýbala odpovědím
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes podruhé čelila otázkám veřejnosti ohledně dojednané podoby odchodu své země z Evropské unie. Ve vysílání rozhlasové stanice BBC Radio 5 live ale na řadu těžkých otázek posluchačů odpovídala vyhýbavě. Opakovaně například odmítla říci, zda by odstoupila z čela vlády, kdyby britský parlament předloženou dohodu o brexitu neschválil.
  • Mayová se v New Yorku sešla s šéfy velkých amerických firem
    Britská premiérka Theresa Mayová se včera v New Yorku sešla s šéfy předních amerických bank...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI