Středa 27. říjen 2021 21:20
reklama
Dukascopy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy
reklama
InstaMarkets

Zelený seriál – díl první: Co víte o ESG investicích?

Napsal:   Sekce: Zelený seriál

Každý investor nebo trader určitě už zaznamenal silný trend týkající se ESG (Enviromental, Social and Governance) investic. Ať už člověk souhlasí nebo nesouhlasí s podstatou ESG investování, faktem zůstává, že vliv ESG sílí a rozhodně sílit bude. Už dlouho mě lákalo ponořit se do tématu zelených investic, které jsou součástí ESG trendu. A protože se jedná o široké a aktuální téma a přišlo mi škoda věnovat mu pouze jeden blog, rozhodla jsem se pro malý „zelený“ seriál.Úvod

Na úvod chci uvést, že nejsem žádný anti-ekolog, ale ani žádná zapálená eko aktivistka typu Greta Thunberg. Snažila jsem se pouze poskládat různé informace a data do formy, která nám traderům dá kontext a pomůže při rozhodování, jestli ESG je trend, na kterém má smysl se svézt.


Zelená propaganda nebo nutnost?

Není pochyb o tom, že ESG a obecně zelená energie je velké a hodně aktuální téma na celosvětové úrovni. Vlády států a velkých korporací se předhání v ujištění, do kterého roku nahradí fosilní paliva jako jsou ropa, uhlí nebo plyn, jinými (rozuměj ekologičtějšími) zdroji energie, do kdy nejpozději budou CO2 neutrální a jaká opatření přijmou, aby daný cíl splnili.

Trocha malé teorie, co o fosilních palivech píše Wikipedie: „Při spalování fosilních paliv se ročně vyprodukuje přibližně 35 miliard tun (35 gigatun) oxidu uhličitého (CO2), přírodní procesy přitom mohou absorbovat jen malou část tohoto množství, takže dochází k čistému nárůstu atmosférického oxidu uhličitého o mnoho miliard tun ročně. CO2 je skleníkový plyn, který zvyšuje radiační působení a přispívá ke globálnímu oteplování a okyselování oceánů.“ Cílem „zelené iniciativy“ je tak posun směrem k výrobě nízkouhlíkové obnovitelné energie, který má pomoci snížit celosvětové emise skleníkových plynů.

Faktem je, že v posledních letech příroda opravdu hodně blázní, ať se jedná o silné hurikány, rozsáhlé požáry, vysychání zdrojů vody či oteplování Arktidy, která se údajně otepluje dvakrát rychleji než zbytek planety a kde se množství ledu snížilo o 20 %. Jako viníka označují vědci mimo jiné CO2 a jejich předpovědi začínají být tak hrozivé a reálné, že se státy asi opravdu snaží šlápnout na brzdu.

Na druhou stranu trend zelené energie a ESG obecně má zároveň řadu odpůrců a kritiků, kteří tvrdí, že se jedná o propagandu a opatření, která navrhují státy, jsou až moc extrémní a stejně nepomohou.

Dle mého názoru je asi jedno, kdo má pravdu, zásadní je, kdo tahá za delší konec provazu – a to jsou aktuálně státy a jejich vlády. Jako trader toto beru v potaz.

Kdo jsou největší hříšníci?

Zajímalo mě, jaký je seznam největších znečišťovatelů a producentů emisí podle států, tipuji, že seznam asi nikoho nepřekvapí:Vše je k ničemu, když se nepřipojí Čína a Rusko – už jste to také slyšeli?

Možná jste stejně jako já slyšeli názor, že Evropská Unie páchá ekonomickou sebevraždu, protože na zelené investice a energie vynakládá obrovské množství peněz a že bez Číny, Ruska a Indie bude stejně vliv těchto opatření minimální. Pátrala jsem, které státy se zavázaly k záchraně globálního klimatu a snížení emisí a výsledek mě překvapil.

Je třeba se vrátit zpět do roku 2015, kdy se v Paříži konala Klimatická konference OSN. Tato konference skončila v prosinci 2015 přijetím právně závazné tzv. Pařížské dohody, ve které se podařilo dosáhnout celosvětové shody ohledně snižování dopadů klimatických změn.

K únoru 2021 podepsalo Pařížskou dohodu 194 států plus Evropská Unie, z velkých států (z pohledu tvorby emisí) dohodu zatím nepodepsali pouze Irák a Irán.

K Pařížské dohodě přistoupila v roce 2016 dokonce i Čína a Indie a v roce 2019 pak Rusko. Pro pobavení – Spojené státy byly signatářem Pařížské dohody už od konce roku 2016, americký prezident Donald Trump ale Pařížskou dohodu vypověděl a ta přestala být pro Spojené státy závazná v listopadu 2020, po zvolení Joe Bidena Spojené státy začátkem roku 2021 k Pařížské dohodě opět přistoupily.

Pařížská dohoda nahradila v roce 2020 předchozí Kjótský protokol a je otázka, jestli bude mít Pařížská dohoda větší efekt a sílu nebo ne.

Ideály versus realita

V Pařížské dohodě se státy zavázaly ke dvěma hlavním cílům:

 • přispět k udržení nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2° C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5°C
 • snižování emisí skleníkových plynů.

Jak už to tak bývá, málokdy jdou věci ideálně podle plánu. Když v únoru 2020 začala pandemie covidu a státy zaváděly drastická opatření, produkce emisí celkem logicky hodně klesla. Nicméně poté, co se ekonomiky začaly znovu rozbíhat, začala růst spotřeba energií a tím pádem i produkce emisí, což zajímavě míchá se zelenými kartami.

Státy tak aktuálně čelí nepříjemné výzvě – jak vybalancovat naplňování zelených cílů na straně jedné a rostoucí inflaci, obavy ze zpomalení ekonomického růstu a nedostatky některých zdrojů na straně druhé. Bude zajímavé sledovat, jak se kdo s aktuální situací vypořádá.

Od 31. října do 12. listopadu 2021 se navíc ve skotském Glasgow koná další konference OSN o změně klimatu, takže o novinky nebude na podzim nouze.

Marika Čupa

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Závislost na grafech (4/4)
  Závěrečný díl čtyřdílné série, který obsahuje praktické rady, jak pracovat s emocionální závislostí. Pomocí jednoduché metody, práce s obrazy v mysli, se čtenář naučí odstranit nechtěné vazby na finanční trhy, které závislost na grafech podporují.
 • Závislost na tradingu
  Jakákoliv závislost je svým způsobem problematická. Dokonce i závislost na konání dobrých skutků s sebou může přinášet potenciál velkých problémů. Když potom jde o zdraví a peníze, jako v tradingu, tak je nutné mít to neustále na zřeteli a snažit se mít tuto závislost pod kontrolou.
 • Závodíte na burze?
  Rozdíl myšlení profesionála a začátečníka v obchodovaní na burze.
 • Za vším hledej fundament
  Přehled macro indikátorů hlavních měn + Německa a Česka. Pokud by někoho, jako dneska mě, zajímal přehled makroindikátorů hlavních světových měn v přehledné tabulce viz níže. Jak tuto tabulku interpretovat?
 • Zbývá ještě Trump a Čína
  Už je to téměř měsíc, co se Britové v referendu rozhodli o opuštění EU (takzvaný brexit). Tento krok byl v prvním pololetí často citován jako jedno z největších rizik pro finanční trhy. Prozatím to však nebyla žádná tragédie a „Lehman efekt“, který by odstartoval globální paniku, se nekonal. Ve výsledku je hlavním rozdílem slabší libra, která zohledňuje očekávané uvolnění měnové politiky na ostrovech, které by jinak nepřišlo. Na druhé pololetí nám tedy podle rizikového kalendáře zbývá ještě Donald Trump a Čína.
 • Zcash aneb další anonymní Kryptoměna
  Je jasné, že s rozvojem nových technologií se zvýšila poptávka po kryptoměnách a jak se můžeme všude dočíst, poptávka stále stoupá. Kryptoměn a různých altcoinů máme již nespočetně, každý den vznikne nový projekt, trh se rozpíná jako vesmír. Proč Zcash? Existuje několik zajímavých věcí, o které bych se s vámi rozdělil, které odlišují Zcash od jiných kryptoměn. Jednou z výhod můžeme považovat partnerství s JPMorgan prostřednictvím projektu open-source Quorum. Technologie ochrany soukromí Zcach se aplikuje na různé blokové sítě, včetně tokenů založených na technologii Ethereum. Z posledních průzkumů je celosvětový limit společnosti Zcash více než 960 milionů dolarů s omezeným počtem tokenů na 21.000.000.
 • Zdražuje vlastní bydlení. Co na to centrální banky?
  V pátek přišel z Českého statistického úřadu šok. Srpnová inflace překvapila a vyskočila na 4,1 %. Velký podíl na zvýšení měly tzv. náklady vlastního bydlení, které kvůli zdražujícím nemovitostem i stavebním materiálům vzrostly meziročně o 8,2 %.
 • Zefektivněte vaše obchodování správnou organizací
  Mezi úspěchem a neúspěchem na finančních trzích je velmi tenká linie. Každý trader se snaží získat na svoji stranu více výhod a zefektivňovat své obchodování, jak jen to jde. Pokud jste také ve fázi, kdy se perete v tomto vysoce konkurenčním prostředí, bude pro vás vhodný dnešní příspěvek věnující se zvýšení efektivity za pomoci zlepšení organizačních schopností.
 • Zelené energie přinášejí slibné investiční příležitosti
  V poslední době jsme stále více konfrontováni s problematikou klimatických změn, globálního oteplování a udržitelnosti. Do popředí se tak dostává společenský požadavek na snižování podílu skleníkových plynů v ovzduší, a to zejména využitím obnovitelných zdrojů energie, tzv. zelené energie. A to může být mimořádně zajímavé z pohledu potencionálního individuálního investora.
 • Zelené investice: Konečně, sláva, jupí
  Můj rezervovaný postoj k aktuální prezentované verzi elektromobilů je celkem známý. Občas si někdo možná položí otázku, proč o tom píšu tady, no já si myslím, že i v tomto světě jde o peníze. O horské dráze na kryptoměnách potom dnes pomlčím.
 • Zemědělské komodity silně rostou
  S očekávanou vyšší inflací přicházející z přestimulovaných Spojených států se do hledáčku investorů dostaly i zemědělské komodity. Slabší americký dolar také podporuje růst všech aktiv denominovaných právě v dolarech, protože pro zbytek světa se stávají levnějšími. Straně nabídky naopak nepomohly čínské historické záplavy, které zničily velkou část úrody.
 • Zemědělské komodity v roce 2020
  Zemědělské komodity mají za sebou úspěšný rok. Podobně jako akcie se s příchodem pandemie cukr, sojové boby nebo pšenice propadly. Ve zbytku roku ale ztráty vesměs dokázaly smazat a meziročně se již obchodují v plusu. Přitom výrazně lépe se logicky dařilo čistě zemědělským komoditám a méně pak už komoditám, které se používají jak v zemědělství, tak v průmyslu.
 • Zemní plyn jako menší bratr ropy
  V jednom z minulých článků jsem se zde věnoval trhu s ropou a zvlášť pak jeho ovlivněním těžbou z břidlic v USA. Příběh zemního plynu se s tím ropným relativně silně rýmuje a skýtá mnoho příležitostí k obchodování.
 • Zemní plyn pod nákupním tlakem?
  Po delší době přichází na scénu opět zemní plyn.
 • Zevrubné shrnutí lagujících indikátorů: Jak fungují a k čemu jsou?
  Lagující indikátory právem patří mezi ty nejužívanější nástroje technické analýzy. Jde o indikátory jako je SMA, EMA a MACD. Proč se jim říká lagující a co to znamená? V tomto článku si všechny indikátory představíme a ukážeme si jejich silné i slabé stránky.
 • Zhodnocení analýz roku 2014
  I letos bych se chtěl pozastavit nad články zaměřených na aplikaci fundamentální analýzy, kterou pro vás, čtenáře FXstreet.cz, připravuji každou středu. Většinou se díváme na určitý měnový pár, který je aktuálně v souvislosti s vývojem ekonomických veličin nadhodnocený nebo podhodnocený a závěrem si ukážeme předpokládaný vývoj pro následující měsíce. Dnes se proto pokusím o objektivní sebehodnocení analýz v uplynulém roce (odkazy na články najdete v textu).
 • Zhodnocení analýz roku 2015
  I na konci letošního roku se tradičně podíváme, jak se dařilo predikcím na základě fundamentální analýzy.
 • Zhodnocení prvního týdne soutěže BOSSA
  Máme již za sebou první týden průběhu jedinečné soutěže, ve které se poprvé v historii České republiky obchoduje na finančních trzích naostro! Češi ani tentokrát svého soutěživého ducha nezapřeli a o soutěž projevili nečekaný zájem. Doposud uskutečnili 26 801 transakcí.
 • Zhodnocení účtu 100 % za měsíc - žádný problém?
  Na demo účtu asi každý, kdo se obchodováním alespoň trochu zabýval, dosáhl zhodnocení v řádu stovek procent, ale většinou nakonec podobná euforická období skončila naprostou destrukcí účtu. Co se může skrývat za stoprocentním zhodnocením, se snažím poodkrýt v následujícím článku.
 • Zhodnotenie 34. týždňa 2020
  Permanentné testovanie „stratégie“ obchodovania na reálnom účte scalpovacou technikou s občasnými intradennými obchodmi na inštrumente DAX, vykázalo zisk v 34. týždni 2020 na úrovni 14,49 % zhodnotenia kapitálu.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple vyroci