Programováním k tradingu?

Napsal:   Sekce: 

Ano další pomocník v psychologickém boji se jmenuje MQL4.

Již slyším, jak někteří nadávají „to je pouze pro programátory!!!“. Věřte mi, že není a snadno to zvládnete. Stává se vám například po vstupu do pozice, že při posouvání SL na správné místo se vám třese ruka a cloumají s vámi velké emoce? Já si to pamatuji velice dobře a vím, že to není nic příjemného. Chvějící se rukou s bolestí břicha jsem se snažil co nejrychleji posunout SL jeden tick pod low posledního swingu (při longové pozici). Přechodem ze Sierry na MetaTrader se to ještě zhoršilo, protože zde je jeden bod rozdělen na 100 částí. Zde trefit přesně umístění SL ručně je vlastně nemožné. Je potřeba se podívat na low posledního swingu, rychle od něho odečíst 0.25 a pak otevřít okno s upravením příkazu a zde výslednou hodnotu zadat. Toto všechno se ale s klepající rukou a pod tlakem provádí hodně, hodně těžce. 

Rozhodl jsem se tedy, že se pokusím umístění SL naprogramovat. Co budu potřebovat? Musím se nějak zeptat na low posledního swingu a až ho budu znát tak od něho odečtu 0.25 (jeden tick) a tuto hodnotu prostě vložím do vstupního příkazu jako SL. 

Low posledního swingu se skládá z několika svíček, z nichž v drtivé většině jenom jedna je to co mě zajímá a je to ta co má prostě nejnižší low ze všech. Bude tedy potřeba zjistit, která z nich to je a její hodnotu uložit do proměnné SL. 

O programování já ale vůbec nic nevím a spíše patřím k lidem, pro které to je španělská vesnice. Proto prosím zde nehledejte profesionální příkazy. Ty já vůbec neznám, a proto jsem vycházel z absolutního minima získaného zdarma z internetu. Zjistil jsem tedy postupně, že na low poslední svíčky se lze zeptat příkazem „Low[0]“, na low předposlední svíčky příkazem „Low[1]“, na low předpředposlední svíčky příkazem „Low[2]“ atd.

Nyní tedy jako žák první třídy tyto svíčky mezi sebou porovnám a pokusím se zjistit, která ze svíček je ta co hledám, tedy ta co má nejnižší low a její hodnotu si uložím do proměnné „SL“. U strategie, kterou obchoduji se většinou SL nachází maximálně do pěti svíček dozadu a proto budu porovnávat pouze pět posledních svíček. Snadno lze samozřejmě přidat do porovnání i šestou, sedmou nebo desátou svíčku jak každý potřebuje. (je to ale jak jsem psal úroveň žáka první třídy tedy porovnávat takto například 20 svíček dozadu je již asi nesmysl, a zde to již bude chtít se poohlédnout po profesionálnější metodě zjištění low swingu s velkým počtem svíček).

Tedy k samotnému porovnávání. Zeptám se tedy na low poslední svíčky a porovnám ho s low předposlední svíčky, předpředposlední svíčky atd.

if (Low[0]<=Low [1]&&Low[0]<=Low [2]&&Low[0]<=Low[3]&&Low[0]<=Low[4])

SL = Low [0];

Pokusím se přeložit do češtiny.

Jestliže je

minimum poslední svíčky menší nebo rovno minimu předposlední svíčky

a zároveň je

minimum poslední svíčky menší nebo rovno minimu předpředposlední svíčky

a zároveň je

minimum poslední svíčky menší nebo rovno minimu předpředpředposlední svíčky

a zároveň je

minimum poslední svíčky menší nebo rovno minimu předpředpředpředposlední svíčky

potom do proměnné „SL“ přiřaď hodnotu „minimum poslední svíčky“

Pokud byly všechny podmínky splněny máme vyhráno a v proměnné SL máme uloženou hodnotu low posledního swingu a hotovo. Samozřejmě není hotovo, protože přeci pokaždé nebude low poslední svíčky to nejnižší. Musíme se tedy i zeptat na low předposlední svíčky a porovnat ho s low ostatních svíček a potom se musíme zeptat na low předpředposlední svíčky a porovnat ho také s low posledních svíček atd. Zde se vše již ale opakuje a není tedy asi třeba již rozepisovat podrobně.

Zde porovnáváme minimum předposlední svíčky s ostatními.

if (Low[1]<=Low [0]&&Low[1]<=Low [2]&&Low[1]<=Low[3]&&Low[1]<=Low[4])

A pokud jsou podmínky splněny, tedy že low předposlední svíčky je menší než low ostatních svíček uložíme si do proměnné SL low předposlední svíčky.

SL = Low [1];

A nyní již opravdu pouze opakujeme.

Porovnání předpředposlední svíčky s ostatními.

if (Low[2]<=Low [0]&&Low[2]<=Low [1]&&Low[2]<=Low[3]&&Low[2]<=Low[4])

SL = Low [2];

 

Porovnání předpředpředposlední svíčky s ostatními.

if (Low[3]<=Low [0]&&Low[3]<=Low [1]&&Low[3]<=Low[2]&&Low[3]<=Low[4])

SL = Low [3];

 

Porovnání předpředpředpředposlední svíčky s ostatními.

if (Low[4]<=Low [0]&&Low[4]<=Low [1]&&Low[4]<=Low[2]&&Low[4]<=Low[3])

SL = Low [4];

A je to hotové, máme hodnotu low posledního swingu uloženou v proměnné „SL“. Jak jsem psal výše já ještě Stop loss posunuji o jeden tick pod low swingu a proto musím ještě odečíst 0.25 bodu. Konečná podoba je tedy „SL-25*Point“.

Zde ještě celé porovnávání uceleně.

 

if (Low[0]<=Low [1]&&Low[0]<=Low [2]&&Low[0]<=Low[3]&&Low[0]<=Low[4])

SL = Low [0];

if (Low[1]<=Low [0]&&Low[1]<=Low [2]&&Low[1]<=Low[3]&&Low[1]<=Low[4])

SL = Low [1];

if (Low[2]<=Low [0]&&Low[2]<=Low [1]&&Low[2]<=Low[3]&&Low[2]<=Low[4])

SL = Low [2];

if (Low[3]<=Low [0]&&Low[3]<=Low [1]&&Low[3]<=Low[2]&&Low[3]<=Low[4])

SL = Low [3];

if (Low[4]<=Low [0]&&Low[4]<=Low [1]&&Low[4]<=Low[2]&&Low[4]<=Low[3])

SL = Low [4];

Závěrem bych se chtěl ještě jednou omluvit, všem co jsou v programování zběhlí a tento primitivní zápis na ně působí jistě strašně. Na druhou stranu možná někomu ukáže cestu a pomůže mu naprogramovat například zadávání SL.

Věřte mi prosím, že nyní když vstupuji za pomoci malého primitivního AOSu do pozice s tím, že se nemusím nervovat, že nestihnu zadat SL na správné místo, ale naopak ho za mě nastavuje AOS, je to obrovská úleva.

Ještě abych nezapomněl, pro vstup do shortu samozřejmě SL neumísťuji pod low, ale nad high. Vše je ale úplně stejné, jen příkaz Low[0] se nahradí příkazem High[0] a neptám se, zda je jedno low menší než druhé, ale samozřejmě obráceně, jestli je jedno high větší než druhé.

Hodnocení článku:
Klíčová slova: MQL4 | Programování | AOS | Bod | High | Low | MetaTrader | Pozice | Příkaz | Tick | Emoce |
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Proč tomu tak je?
  Pár otázek s nejasnou odpovědí
 • Proč vůbec vlastnit eura?
  Pravidelní čtenáři okénka fundamentální analýzy si zřejmě všimli, že často píšu o pokračování dlouhodobého klesajícího trendu na eurodolaru, pro který hovoří spousta indikátorů v čele s americkou břidlicovou revolucí a rekordní nezaměstnaností v eurozóně. Je však čas si zahrát na ďáblova advokáta a tuto tezi se snažit vyvrátit. Jedna z hlavních makroekonomických veličin totiž do obrázku silnějšího dolaru nezapadá a tím je dynamika bilance běžného účtu na obou stranách Atlantiku.
 • Proč ztrácíme své drahocené PIPSY
  Zasílám vám jednu úvahu
 • Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
  Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
 • Profesionální klient u Purple Trading – možnost, jak obchodovat s vyšší finanční pákou
  Regulace finančních trhů podle nařízení ESMA je tady. Již mnohokrát bylo řečeno, jaký dopad budou mít tyto regulace na finanční trhy a obchodníky.
 • Profesionální obchodník: Práce na plný úvazek
  Na počátku byly 2 roky tvrdé dřiny. Učil se od nejlepších a vytrvale se zdokonaloval. Teď je traderem na hlavní pracovní úvazek. Vlastně, více než hlavní. Před obrazovkou stráví 10-15 hodin denně. A výsledek? Konzistentní performance, zisky, radost z práce a chuť se dále vzdělávat. O životě profesionálního obchodníka, jeho začátcích, silné motivaci i radách pro jiné tradery jsem se bavil s Lukášem L.
 • Profitabilní trading jinak
  Clovek po x letech na forexu asi dojde k tomu ze pokud skalpuje, tak si jeho broker prijde na mnohem vice penez nez on sam .
 • Profitabilný trading
  Čo vás prvé napadne ak počujete tieto 2 krásne slová? Disciplína? Money management (MM)? System? Trpezlivosť? Vytrvalosť?
 • Profitabilný trading? Len tak mimochodom...
  Väčšina začínajúcich, ako aj pokročilých traderov sa snaží prehupnúť do módu ziskovosti veľmi úporne. Bojujú proti trhu, proti sebe samým, proti vlastným emóciám a náladám. Tento boj nebýva veľmi príjemný a často ten, ktorý ho zvádza, trpí. Trpí vo svojom vnútri. Emocionálne. Prílišná snaha dostať sa k tomu minimálnemu percentu dlhodobo ziskových traderov je takpovediac na škodu. Možno ste ostali prekvapení a v nemom úžase. Ako by bolo možné to, že čím viac sa snažím, tým mám menšiu šancu uspieť? V tomto článku si vysvetlíme prečo prílišná snaha uspieť v tradingu neprináša požadovaný efekt a dokonca je hnacím motorom na ceste k neúspechu.
 • Profit-Target na NZD/USD, Stop-Loss na AUD/NZD a plánovaný nákup zlata
  Obchody z minulého týdne skončily padesát na padesát. NZD/USD v zisku a AUD/NZD ve ztrátě. Nyní vyhlížím nákup zlata.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

Kpet

Hodnocení autora:
Bližší informace o autorovi >>

Kategorie blogu

reklama
Admiral Markets SE2

Kurzy obchodování

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
12

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky.

říj
19

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Lis
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
reklama
Bernstein Bank - seminar
reklama
Bernstein Bank - seminar
reklama
RoboMarkets