Úterý 19. březen 2024 09:32
reklama
XTB trading konference 2024
reklama
Instaforex ebook
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
XTB trading konference 2024

Přeshraniční obchod

C:\fakepath\makro-23022024-uvod.png

Makroekonomické faktory - obchod a mezinárodní ekonomika (8. díl)

23.02.2024 Seznamte se s obchodem a mezinárodní ekonomikou. Nastíníme vám, co je to Světová obchodní organizace a kdo ji řídí. Povíme si o faktorech, které ovlivňují mezinárodní ekonomiku, a vysvětlíme si, jak funguje nabídka a poptávka.
img

Provozovatel bazarů AAA loni zvýšil provozní zisk na 1,2 miliardy Kč

19.04.2023 Společnost Aures Holdings, která provozuje autobazary AAA Auto, Mototechna a Driverama, loni zvýšila provozní zisk EBITDA o dvě procenta na 50,1 milionu eur, tedy zhruba 1,2 miliardy Kč. Zisk rostl díky omezování nákladů a zavádění automatizace a digitalizace a omezování globálních inflačních tlaků. Tržby stouply o 19 procent na 1,013 miliardy eur, tedy v přepočtu 23,8 miliardy Kč. Uvedli to zástupci společnosti na dnešní tiskové konferenci.
img

Bitcoin poprvé od září dosáhl 21 000 dolarů

07.11.2022 Minulý týden se bitcoin poprvé od začátku září dostal nad 21 000 USD, protože se prohloubila jeho korelace s technologickými akciemi. Kryptoměna začala týden pod 20 500 USD, ve středu krátce klesla pod 20 000 USD a o víkendu se vyšplhala nad 21 000 USD. Nyní se bitcoin obchoduje zpět těsně pod hranicí 20 500 USD.
img

Ojetiny v Česku zdraží o 30 procent, Ukrajinci je po celé střední Evropě masově skupují. Prezident Zelenskyj jim totiž kvůli válce zrušil všechny daně a cla na dovoz aut

25.04.2022 Hraniční přechody mezi Polskem a Ukrajinou jsou v těchto dnech plné kolon, v nichž jsou v nebývalé míře zastoupeny kamiony a nákladní vozy určené pro převoz osobních aut. Kolony jsou někdy tak dlouhé, jak tomu za celou dobu ukrajinské války nebylo. V pátek před víkendem se například na hraničním přechodu Medyka utvořila až 12kilometrová kolona.
img

Druhá vlna pandemie může zlevnit nemovitosti, zejména v méně atraktivních místech. Lidé teď mohou úřady žádat o posečkání s platbou daně

13.10.2020 Závažná druhá vlna pandemie připraví českou ekonomiku až takřka o bilion korun, veřejnou kasu pak o minimálně o další desítky miliard. Měla by ale i svá pozitiva, i když jak pro koho. Třeba by zlevnila některé nemovitosti.
img

Co druhá vlna udělá s ekonomikou. Může zlevnit zejména méně atraktivní nemovitosti

27.09.2020 Závažná druhá vlna pandemie připraví českou ekonomiku až takřka o bilion korun, veřejnou kasu pak o minimálně o další desítky miliard. Měla by ale i své pozitiv, i když jak pro koho. Třeba by zlevnila některé nemovitosti.
img

V Česku právě teď zdražují ojetiny nejrychleji za poslední řadu let. Hitem jsou octavie, fabie a passaty

15.08.2020 V posledních měsících v Česku dramaticky zrychluje růst cen ojetých automobilů. Ty tak právě teď zdražují nejvýrazněji z poslední řadu let. Ještě zhruba v prvních čtyřech měsících letošního roku přitom jejich ceny meziročně stagnovaly. V květnu, červnu, a zejména v červenci však rostou. V červenci meziročně dokonce osmiprocentním tempem, jak plyne z údajů České statistického úřadu.
img

Karanténní opatření omezila přeshraniční obchod

07.05.2020 Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 3,1mld.Kč. Ten byl oproti stejnému měsíci před rokem nižší o 12,6 mld. Kč. Výsledek zklamal i tržní očekávání, která počítala se saldem lepším o cca 10 mld. Vývoz pokračoval v poklesu, který se však v březnu výrazně prohloubil na 13,3 %, meziročně, zatímco dovozy klesly o 9,9 %.Celkový zahraniční obchod se zbožímovlivnily dopady opatření proti šíření koronaviru, tedy odstávky výrob a uzavření firem. Projevilo se to zejména na snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly (o 12,9 mld.), nižší přebytky vykázal i obchod s elektrickými přístroji a strojním zařízením. Na druhé straně příznivě působil menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a to zejména zásluhou nižších cen ropy na globálních trzích.

Další články k tématu Přeshraniční obchod

img

Export za rok 2019 dosáhl rekordní hodnoty

06.02.2020 Prosincová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila schodkem 6,7 mld. Kč, což v porovnání s loňským prosincovým výsledek znamená pokles zhruba o 2 mld. Kč. Výsledek je zhruba v souladu s tržními očekáváními. Na konci roku klesl vývoz meziročně o 2,4 % a dovoz pak o 1,5 %, a to i přesto, že loňský prosinec měl o jeden pracovní den více než prosinec 2018. Opět tedy export klesal rychleji než import. Listopadový výsledek byl revidován o necelou miliardu nahoru na 11,0 mld. Kč. Meziroční propad o 5 mld. Kč zaznamenal přeshraniční obchod s motorovými vozidly. Naopak dovoz strojů či počítačů, elektronických a optických přístrojů zaznamenal meziroční pokles, což celkové bilanci pomohlo zmírnit prosincový schodek.
img

Běžný účet podle očekávání vykázal mírný deficit

13.01.2020 Běžný účet platební bilance dosáhl v listopadu schodku 3,2 mld. Kč, čímž naplnil naše i tržní očekávání a téměř zopakoval říjnový výsledek (-2,6 mld. Kč). Oproti listopadu roku 2018 se saldo zhoršilo o téměř 9 mld. Kč. K celkovému výsledku tradičně kladně přispěl přeshraniční obchod se zbožím a službami (23,2 mld. Kč), ovšem i zde došlo meziročně k poklesu o zhruba 9 mld. Kč. Silný byl odliv důchodů z přímých investic, který činil 26,3 mld. Kč.
img

Ranní nadhoz - německý ZEW index se dále zhorší

15.10.2019 Saldo běžného účtu platební bilance za měsíc srpen dosáhlo -10,7 mld. Kč, což bylo zhruba v souladu s tržním očekáváním. Pozitivně opět přispěl přeshraniční obchod se zbožím a službami, na druhou stranu pak působil silný odliv důchodů z přímých investic, který činil 43,5 mld. Kč. V souhrnu běžný účet opět vykázal překvapivě dobrý výsledek, ochlazení v zahraničí se tak zatím v tuzemských datech běžného účtu příliš neprojevuje.
img

Klesající dovoz dopomohl zahraničnímu obchodu k výraznému přebytku

06.04.2020 Únorová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila překvapivě výrazným přebytkem 22,4 mld. Kč. Výsledek předčil tržní očekávání o více než 7 mld. Kč. Vývoz pokračoval poklesu a to o 0,7 %, meziročně, zatímco dovozy klesly o 2,9 %.Letošní únor měl přitom stejný počet pracovních dní jako ten loňský. Lednový výsledek byl revizí mírně zhoršen o více než dvě miliardy na 17,2 mld. Kč. Bilanci pomohlo příznivější saldo obchodu s motorovými vozidly a dále pak menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a to zejména zásluhou nižších cen ropy na globálních trzích. Ty vlivem neshod mezi Ruskem a Saudskou Arábií v únoru klesly k 50 dolarům za barel, v březnu dokonce až pod 30 dolarů za barel. Naopak nepříznivě se na bilanci projevil schodek u počítačů a elektronických a optických přístrojů.
img

Okénko trhu - Průmysl v eurozóně nadále klesá

13.11.2019 Běžný účet platební bilance dosáhl v září přebytku 7,7 mld. Kč, čímž znatelně překonal očekávání trhu. Oproti předchozímu měsíci, se saldo zvýšilo o 18,4 mld. Kč. Meziměsíční srovnání je do značné míry ovlivněno koncem léta a tedy zvýšenou výrobní aktivitou. Zároveň bylo letošní září o dva pracovní dny delší, než to loňské, což se na výsledku též podepsalo. K celkovému přebytku významně přispěl přeshraniční obchod se zbožím a službami, když export narostl ještě výrazněji než import. Tradičně silný byl odliv důchodů z přímých investic, který činil 43,7 mld. Kč. Odliv kapitálu na finančním účtu dosáhl 21,1 mld. Kč. Jak u přímých tak i portfoliových investic došlo k čistému přílivu v objemu 0,7 resp. 198 mld. Kč. Běžný účet dále překvapuje nad očekávání dobrými výsledky, když kumulativně za posledních dvanáct měsíců vykazuje přebytek na úrovni 58,6 mld. Kč. Pro zbytek roku ovšem předpokládáme, že bude vývoz slábnout.
img

Okénko trhu - průmysl v eurozóně v srpnu mírně lepší

14.10.2019 Saldo běžného účtu platební bilance za měsíc srpen dosáhlo -10,7 mld. Kč, což bylo zhruba v souladu s tržním očekáváním. Oproti předchozímu měsíci, kdy bilance nepříjemně překvapila vysokým záporným saldem, se jedná o zlepšení o téměř 17 mld. Pozitivně opět přispěl přeshraniční obchod se zbožím a službami, když vlivem slabé investiční aktivity dochází zejména k výpadkům na straně dovozů. Na druhou stranu naopak působil silný odliv důchodů z přímých investic, který činil 43,5 mld. Kč. V souhrnu běžný účet opět vykázal překvapivě dobrý výsledek, kumulativní saldo za posledních dvanáct měsíců dosahuje přebytku téměř 40 mld. Kč. Ochlazení v zahraničí se tak zatím v tuzemských datech běžného účtu příliš neprojevuje.
img

Běžný účet v září předčil očekávání

13.11.2019 Běžný účet platební bilance dosáhl v září přebytku 7,7 mld. Kč, čímž znatelně překonal očekávání trhu. Oproti předchozímu měsíci, se saldo zvýšilo o 18,4 mld. Kč. K celkovému přebytku významně přispěl přeshraniční obchod se zbožím a službami, když export narostl ještě výrazněji než import. Tradičně silný byl odliv důchodů z přímých investic, který činil 43,7 mld. Kč.
C:\fakepath\bitcoin4.jpg

Přední světové banky plánují spustit společnou kryptoměnu

04.06.2019 Skupina předních světových bank v čele se švýcarskou UBS se chystá spustit užívání nové kryptoměny v přeshraničním obchodu. Zahájení projektu může představovat novou etapu v přijímání technologie blockchain, tedy databáze, která se používá u kryptoměn jako účetní kniha, bankovním sektorem, napsal list The Wall Street Journal. Plně funkční by měla být během jednoho roku.
C:\fakepath\london7.jpg

Reuters: Evropu čeká největší přesun akciových obchodů za 20 let

29.12.2020 Evropu čeká po zahájení obchodování na burzách v příštím roce největší přesun obchodů s akciemi za více než 20 let. Odchod Británie z Evropské unie totiž přesunul těžiště obchodů z Londýna. Zatímco hráči na trhu doufají, že díky rokům příprav od doby, kdy si Británie odhlasovala odchod z EU, bude přechod většiny obchodů s aktivy v eurech, jako jsou akcie a deriváty, relativně hladký, dlouhodobý dopad je nejistý. Uvedla to agentura Reuters.
img

Koruna posílila, ostatní regionální měny oslabily

07.06.2013 Obchodování na české koruně bylo včera nezajímavé. Koruna se během celého včerejšího dne obchodovala kolem...
Související klíčová slova: Bitcoin | Peníze | Korelace | Inflace | Nezaměstnanost | Monetární politika | Analytik | Poptávka | Daně | Politika | Export | Zahraniční obchod | Makroekonomie | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Transakce | Centrální banka | Centrální banky | Ekonomika | Investice | Mezinárodní obchod | Měny | Nabídka | Riziko | Trend | Volatilita | WTO | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | Obchodování | JPMorgan | Finanční krize | Hospodářský růst | Ekonomie | Ekonom | Zisk | Investiční banka | Světová obchodní organizace | Regulace | Výrobní náklady | Lukáš Kovanda | Raiffeisenbank | Analýzy | Banka | Cena | CZK | Dolary | Etoro | Graf | Graf nabídky | Graf nabídky a poptávky | Investiční | Nemovitosti | Ropy | Řízení rizik | Státní rozpočet | Trh | Volkswagen | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Zisky | Obchodní pravidla | EBITDA | Ministerstvo financí | ROCE | Spojené státy | Čekací doba | Tržby | Výsledek hospodaření | Zaměstnanost | Paul Krugman | Ekonomická aktivita | Firmy | AAA | Propad | Zahraniční investice | Světová finanční krize | Ethereum | Kryptoměna | Mzdy | Světová obchodní organizace (WTO) | Krize | Příjmy | ČTK | Hlavní ekonom | Očekávání | Atraktivní nemovitosti | Vitalik Buterin | Zakladatel etherea | John Maynard Keynes | Tržní očekávání | Obchodní bariéry | Podniky | Ether | Czech Fund | USMCA | Přímé zahraniční investice | Fungování trhů | Americké podniky | Obchodní operace | Investiční kapitál | Transakce s kryptoměnami | Bilance zahraničního obchodu | Obchodní spory | Trinity Bank | Digitalizace | Rozpočet | Deficit | Trinity | Objem | Obchod | Obchodní dohody | Konkurenceschopnost | Růst cen | Bilance | Miliardy | České hospodářství | Hospodaření státního rozpočtu | Průmysl | PLN | Rozvoj | NAFTA | Dovoz aut | Měnové politiky | Nabídka a poptávka | Ředitelka | První obchod | Ztráta | NERV | TRIPS | Schodek státního rozpočtu | Hospodaření | Miliardy eur | Budoucnost | Nová auta | Prezident | Obchodní vztahy | Trhy | Šíření koronaviru | Pokles | Situace | Zisk EBITDA | Provozní zisk EBITDA | Provozní zisk | Pandemie koronaviru | Pandemie | Raiffeisenbank a.s. | Zlepšení | Dovednosti | Výdaje | Finanční úřad | Rozhodování | Stabilita | Vývoj | Výkyvy | Výsledek zahraničního obchodu | Restrikce | Deficit státního rozpočtu | Karanténní opatření | Restriktivní opatření | Největší propad | Spotřebitelé | Milton Friedman | Ošetřovné | Daňové povinnosti | OSVČ | Škoda | Keynes | Politická rozhodnutí | Růst | Banka JPMorgan | Šíření nákazy | Ekonomiky | Války | Schodek | Organizace | Vláda Spojených států | Autoprůmysl | DPH | Opatření proti šíření koronaviru | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Dodavatelské řetězce | Podpůrná opatření | Zaměstnanci | Dovoz | Vývoz | Bezpečnost | Členské státy | Členské země | Technologický pokrok | Auta | Ojetiny | JDE | ČR | Antivirus | Rostoucí trend | Druhá vlna pandemie | Snížení nákladů | Druhá vlna | Ukrajinský prezident | Volodymyr Zelenskyj | Dopad pandemie | Ocenění | Ceny | Kolísání cen | DeFi | Turistický ruch | Ceny dováženého zboží | Zrušení superhrubé mzdy | Trh s ojetinami | Investice amerických firem | Program Antivirus | Pracovní místa | Defi | Poptávka a nabídka | Aave | Hospodářský vývoj | Rovnováha na trhu | Sektor kryptoměn | Počet pracovních míst | Mediánová cena | Santander | Těžaři | Plány | Příležitosti | Zajišťování | Konkurence | Prodej | Obchodování na trhu | Technologie | Ojeté vozy | Odvětví | Rekord | Dovozní clo | Maynard Keynes | Velké instituce | Základní pojmy | Společnosti | Národní měny | Opatření | Etherea | Hospodářské soutěže | Češi | The Verge | Polygon | Společnost | TIM | | Cykly | Rozšíření | Simon Peters | Instituce | Decentralizace | Sankce | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Mezinárodní vztahy | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Řetězce | Vlastnictví | Zelenskyj | Centrum | Sloučení | Prime | The Merge | Merge | Ekonomické prostředí | Globalizace | Překážky | Provozovatel bazarů | Provozovatel bazarů AAA | Aures Holdings | Společnost Aures Holdings | Společnost Aures | Aures | Zájem o LPG | LPG | CNG | Petr Vaněček | Ředitel Auresu | AAA Auto | Mototechna | Driverama | Duševní vlastnictví | Vice | Monitorování | Politické faktory | Investice ve Spojených státech | Nové technologie | Jakub Matis | Makroekonomické faktory | Hospodářské cykly | Mezinárodní ekonomika | Demografické změny | FDI | Dotace | Prosperity | Ekonomické trendy | Mezinárodní ekonomie | Co je to obchod | Centre William Rappard | Řešení sporů | Pravidla a dohody | MFN | Zásada nejvyššího zvýhodnění národa | Kolo jednání | Specializované dohody | Vliv na vývoz a dovoz | Přímý zahraniční investiční kapitál | Ekonomie a globální bezpečnost | Rozvojová pomoc | Kontroverze a výzvy | Budoucnost mezinárodního obchodu | Faktory ovlivňující obchod | Faktory ovlivňující obchod a mezinárodní ekonomii | Mezinárodní konkurenceschopnost | Technologický rozvoj | Regulace a právní normy | Právní normy | Globalizace a dodavatelské řetězce | Demografie | Světové hospodářské podmínky | Hospodářské podmínky | Jak funguje nabídka a poptávka? | Vliv obchodu | Vliv obchodu a mezinárodní ekonomie | Vztah mezi nabídkou a poptávkou | Obchod a mezinárodní ekonomie | Obchod a mezinárodní ekonomika
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Pozice | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | FOREX | Indikátor | Trading | Cena | Graf | EUR/USD | ROCE

Předchozí klíčová slova

Přerušení dodávek zemního plynu z Ruska
Přerušení EET
Přerušení energetických dodávek
Přerušení těžby
Přerušení těžby v Norsku
Přerušení toku dolarů
Přerušení vazeb
Přerušení výroby
Přerušení vývozu
Přerušení vývozu zboží

Následující klíčová slova

Přeshraniční platby
Přesídlení do Monaka
Přesná skladba portfolia
Přesně následovat svoji strategii
Přesnost
Přesný způsob obchodování
Přespřílišné obchodování
Přesun akciových obchodů
Přesun do bezpečných útočišť
Přesun k elektrickým autům
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple pivot points
Potvrďte prosím... Zavřít