Čtvrtek 18. duben 2024 16:15
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Grafika a barvy

Napsal:   Sekce: Obchodování na burze

Zespoda tento obrázek má smysl, shora má smysl, jako celek je to nesmysl. Ano, grafika má své kouzlo.


Asi každému se již stalo to, že se mu některý text četl lépe a jiný hůře. Písmenka byla větší, větší byly i mezery mezi písmeny a slovy. Nevyhovovala mu grafika a rastr v některých křížovkách, v sudoku, osmisměrkách. Jiné se mu luštily lépe. Stává se mi, že „vidím“ číslice, které si napíši rukou, ale nevšiml jsem si číslice, která byla vytištěna. A to často i velmi silně. To samé mám u Freecellu. Nevidím možnost, jak postupovat dále a pak se divím, proč jsem řešení neviděl. To je známy efekt, že muž nevidí máslo v ledničce. Dost často to souvisí s únavou. Nebo prostě v organizaci. Když manželka už asi potřetí uklidila jednomu bývalému politikovi jeho stůl a pracovnu, využil toho, že nebyla doma a uklidil jí spíž. Vše bylo krásně uklizeno, ale věci byly jinde. A manželka nemohla nic najít a musela si věci dát zase na to jejich místo. Tohle znám i jen z toho, když jsem si asi dvakrát přehodil u stolu šuplíky z jedné strany na druhou. Automatika byla na čas v háji a byla to jen levá a pravá ruka.

Toho využívám i u ukazatelů v grafech. Potřebuji, abych se podíval a viděl. Některé linky např. u Moving Average či MACD mám silnější, některé slabší. Rovněž si někdy vypínám mřížku, abych se mohl na čáry, které používám, více soustředit. Fibonacci retracement nebo allert. Hodně využívám barvy. MVA 10 je crimson, taková ta červená, MVA 100 je magenta, pěkná výrazná fialová. Svíčky mám slabší nebo i tlustější, jak právě potřebuji. Zda se dívám na stromy nebo na les.

Před lety jsem si přečetl zpověď jednoho obchodníka, Američana, který uvedl, že si vytiskl, než začal být úspěšným, 5.000 grafů, které analyzoval. Možná ano, možná, že jich bylo méně, protože jedna krabice MultiCopy (papírů do tiskáren) má 2.500 listů. Což by znamenalo, že má někde takové krabice dvě. No vlastně také už mi druhá dochází, ale to jsem tiskl vše možné. Všechno možné zakládal a i všechno možné vyhazoval.

Určitě je dobré si některé věci tisknout, mimo jiné také grafy. Ale barva pozadí musí být bílá. Kdybych tiskl černé pozadí, tak mám akorát černý mokrý papír a čtvrtinu toneru v háji. Navíc do toho grafu už na stole nezakreslím vůbec nic. A na obrazovce také velmi málo. Vkládám i triangly a ovály převážně světlých pastelových barev, aby nerušily. Také různé svislé a vodorovné linky tak, aby se odlišovaly od používaných ukazatelů, popisky černou, červenou nebo i jinou barvou. Proto, když někdo radí a využívá přitom černé pozadí, beru vše s jistou rezervou.

Já vlastně nyní tisknu pravidelně už jen jeden graf v sobotu, týdenní analýzu s časovým obdobím H1, kterou si nastavím tak, abych tam měl mřížku na 14:00 hodin. To je pro mne hranice, kde končí výlučně pohyb Eura a kde začíná obchodovat dolar. Co je před devátou hodinou a co je po osmnácté hodině mě až tak nezajímá. Do deníku každý den si grafy samozřejmě kopíruji, ale netisknu. Jeden ráno, co se dá asi očekávat. A pak v průběhu určitou situaci. Tam vedle komentáře pod grafem mám i ovály, triangly v grafu, ale i barevně dotvářím graf ve výstřižku a skice. Občas si vytisknu třeba jen jeden den, např. pátek 6. 8., kdy jsem udělal chyby. Tak abych si průběh zanalyzoval a uvědomil si, co a proč bylo špatně. Ale to je tak párkrát do měsíce.

Zastavím se ještě u svíček. Vyhovuje mi, že mají tělo a stín, já říkám fous nahoře a fous dole. Fousy mi naznačují, co se asi stane v příštím období. Moje svíčky se také hodně kamarádí s Bollingerovými pásy. Tam se často ukáže, zda pár půjde ještě long či short nebo zda se již otočí.

Pokud jde o nástroje, ikony nad grafy, používám – standardní – grafy - trendovou analýzu a období. Ale celkem jich mám jen devatenáct. To mi úplně stačí, abych rychle a pohotově mohl reagovat. Obchoduji jedním klikem, což je docela riskantní. Pánové A. Tversky a D. Kahneman společně vytvořili nový obor behaviorální ekonomii (Kahneman za přínos v této oblasti získal Nobelovu cenu). Zde uvádějí, že člověk má dva systémy myšlení. První je naše animální mysl – rychlá, instinktivní, zatímco druhé je pomalé uvážlivé a logické. Ale to rozvedu více v jiném blogu. Proto jsem se naučil vstupovat do pozic „valčíkem“ á, dva, tři, jedna (počkat), dva, tři. A vlastně i vystupovat, ale to je 3 – 2 – 1. Protože se bojím. To ale souvisí s marží a opět to podrobně rozvedu v jiném blogu.

Pokud jde o barvu svíček, dlouho jsem používal modrou (long) a červenou (short) barvu. Byl jsem asi postižen z knížek o bitvách a z vojenské základní služby, kdy červení útočili a zahnali modré. Kamarád, co sloužil v Německu a pak jsme se sešli v jedné německé firmě v Praze, také měl na mapách tyto barvy, ale u nich modří vždy zahnali zpátky ty červené. I u ukázek bitev Napoleona nebo Alexandra Velikého autoři používají modrou a červenou barvu. Jenže jsem zjistil, že fandím. Určitou dobu euru, potom zase dolaru. A vždy to bylo na úkor zisku. Proto jsem přešel na oranžovou – sell a zelenou – long. Grafy jsou pro mne méně agresivní a já pak tolik nesoutěžím.

Nehoním mnoho zajíců, na začátku jsem zkusil ještě libru a švýcarský frank. Yen, australský dolar nebo kiwi jsem rovnou odmítl, protože mi nevyhovovaly obchodní časy (to je také pěkné téma na blog u E/$), ale nakonec obchoduji jen euro dolar a to intradenně. Je tam největší objem obchodů a asi i největší risk.

No, a když jsem si červenec vytiskl, označil barvou EURO/DOLAR a zvýraznil si jednotlivé týdny, nebylo to u mne zase tak špatné. Tato analýza mi ale pomohla v tom, že jsem si uvědomil, že nemusím mít patnáct, dvacet vstupů denně. Že jich může být méně. Ale že musím zlepšit systém. Neotvírat pozice, když si myslím, že možná. A pozice více nechávat „nechat běžet“. Ale to je zase pan Daniel Kahneman a jeho efekt jistoty. Ten říká, že jsou lidé ochotni na sebe vzít větší riziko, aby se vyhnuli ztrátě, než aby docílili zisku. Tomu se říká averze ke ztrátě. Ale o to zase jindy. Zde jsem typický příklad. Měl jsem i období, kdy jsem si myslel, že můj počítač někdo sleduje a otáčí pár těsně pod TP nebo udělá dodatečných pět pipů, jen aby aktivoval můj S-L.

Třetí rada: K úspěchu mohou pomoci i barvy a vhodná grafika


Závěrem

Asi si mnohý z vás řekne, že bych měl konkrétně uvést na jakém Time Framu obchoduji, jak jsem si nastavil instrumenty a kdy vstupuji do pozice. Jaký dávám Stop-loss a Take profit. Myslím si, že na to je ještě brzy. S integrály se také nezačíná na základní škole.

Obchodování na forexu bych přirovnal ke skoku na lyžích na mamutím můstku. Na začátku vám řeknou, jaké si můžete vybrat lyže, vázání, helmu, brýle, kombinézu či rukavice (technická analýza) a jaký je můstek, sníh, teplota, vlhkost a síla i směr větru, případně vaše rychlost na odrazu. Sem tam ještě pár dobrých i špatných psychologických rad a pusťte se dolů.

V lepším případě se zraníte, v horším zabijete. Dá se pak napsat, že 73% nebo 78% skokanů neuspělo.

V reálu si pamatuji na případ, kdy jsme v Harrachově na běžkách šli k můstkům, že si sjedeme buben. Nejdříve jsme směřovali k tomu největšímu, v polovině jsme zamířili k tomu střednímu a nakonec jsme byli u toho malého žákovského. Vylezl jsem pod odraz, podíval se dolů, a když jsem neviděl celou tu dráhu, co bych měl jet, tak jsem běžky sundal a sešel to pěšky.

Proto v jednom blogu chci napsat více o mém pohledu na fundamentální analýzu a o namazaném krajíci, co padá dolů. A v dalších pak o technické analýze. Co mi vyhovuje, co mi vyhovuje velmi dobře a co jsem naopak zavrhl.

Dostal jsem se do fáze, že mohu tvrdit, že moje vstupy jsou 100% ziskové. O to se klidně i vsadím. Ale jsou tak dva, maximálně čtyři denně. Pak ale je tu ještě ta psychologie, ego, kdy riskuji, jsem Střelec. To si pak jen myslím, spíše doufám, že to tak s největší pravděpodobností bude. A zapomínám na dobré rady, příklady a předsevzetí, ale hlavně na ty špatné zkušenosti. A moje animální mysl reaguje. Ale doufám, že i tyto blogy by mi mohli pomoci si uvědomit, co dělám dobře a co špatně. A docílit většího zisku.

Jordi

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Geopolitické události – environmentální události (6. díl)
    V dnešním článku se podíváme na environmentální události. Na začátku se zaměříme na jejich hlubší pochopení. Poté si projdeme faktory ovlivňující environmentální události a také aspekty, které s těmito událostmi souvisejí. Nakonec stručně nastíníme změny klimatu v 21. století.
  • Geopolitické události – mezinárodní dohody a organizace (7. díl)
    V dnešním článku se zaměříme na mezinárodní dohody a organizace. Podíváme se, jak fungují a jak ovlivňují ekonomiku. Projdeme si některé aspekty, které do mezinárodních dohod a organizací zasahují, a samozřejmě si tyto dohody a organizace představíme. Na závěr si ukážeme, co je to Eulerův diagram a co z něj můžeme vyčíst.
  • Geopolitické události – mezinárodní konflikty (2. díl)
    V tomto článku se blíže podíváme na geopolitické události. Probereme, co jsou to mezinárodní konflikty a jak probíhají. Nakonec nastíníme faktory, které mezinárodní konflikty ovlivňují, a jejich dopad na ekonomiku a spotřebitele.
  • Geopolitické události – mezinárodní vztahy (1. díl)
    V dnešním článku se podíváme na mezinárodní vztahy a seznámíme se s různými organizacemi. Rozebereme si, jak tyto organizace spolupracují a které dohody jsou pro mezinárodní vztahy nejdůležitější. Nakonec se podíváme na jejich vliv na ekonomiku a spotřebitele.
  • Geopolitické události – politické změny (3. díl)
    V dnešním článku se podíváme na politické změny a jejich fungování. Budeme hovořit o tom, kdo řídí politické změny a co je ovlivňuje. Nakonec nastíníme, na co si dnes dát pozor a jaké faktory politické změny nejvíce ovlivňují.
  • Gestaltismus – tvarová psychologie
    Cenový graf je možné analyzovat mnoha metodami. Každá z těchto metod ovšem podléhá mantinelům lidské mysli, která může Tradera mást v jeho úsudku. V tomto článku si představíme způsoby, jakými mysl zkresluje vizuální vjemy a tedy i grafické vyjádření cenových pohybů.
  • Get Rich Quick Club
    Také jste členy tohoto klubu? Chcete být bohatí a zítra bylo pozdě? Aby bylo jasno - nijak to neodsuzuju, marketingová masáž je velká a davy traderů, kteří leží celé dny na pláži na Bora-Bora s notebookem a sem tam otevřou či zavřou obchod popř. jen zkontrolují svůj AOS, stále bobtnají. Drtivá většina traderů nás neustále zásobuje ukázkami svých úspěšných obchodů a win situací stejně jako mně kdysi hráč v sázkovce ukazoval donekonečna svůj majstrštyk tiket, zatímco v koši ležel celý chuchvalec zmačkaných a vyhozených sázek.
  • Goldman Sachs je opäť v čele. Reportujú super výsledky
    V súlade s neustále meniacim sa finančným prostredím a dynamikou medzinárodných trhov sa pozornosť upiera na vývoj a výsledky jednej z najvýraznejších globálnych investičných bánk - Goldman Sachs. Napriek nárastu nových obchodov a nádejam na oživenie v oblasti fúzií, banka stále čelí výzvam. V tomto článku sa pohľadom na aktuálne udalosti a trendy zameriame na súčasnú situáciu Goldman Sachs a rozoberieme kľúčové faktory, ktoré ovplyvňujú jej pozíciu na medzinárodných finančných trhoch.
  • Google vylekal finanční trhy, dobré zprávy ale stále převládají
    Stojaté vody na finančních trzích včera rozčeřila společnost Google, svými překvapivě špatnými výsledky a byl to tak zejména technologický sektor, kvůli kterému se akciové indexy v USA propadly do červených čísel.
  • Google zákáže všetky reklamy týkajúce sa kryptomien
    Google zasahuje do kryptomenovo súvisiacej propagácie. Spoločnosť aktualizuje svoje finančné služby súvisiace s reklamnými podmienkami na zakázanie hocijakej propagácie o kryptomenovo súvisiacom obsahu, zahŕňajúc prvotné ponúkanie kryptomien (ICO), peňaženky a obchodné rady, povedal Scott Spencer pre CNBC.
  • Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení
    Americký akciový index S&P 500 si (na rozdíl od Dow) díky pátečnímu výraznému posílení připsal mírný týdenní růst, konkrétně o 0,19 %.
  • grafy DXH 10 v TF W1 a H1
    Grafy a analýzy...
  • Grafy S&P 500 a Bitcoin sa rozišli. Ktorý z nich klame?
    Dnes sa pozrieme na graf S&P 500 a Bitcoinu. Je o nich známe, že prevažne zachovávajú pozitívnu koreláciu. Posledné týždne tomu tak nie je. Je to tým, že sa Bitcoin definitívne odpútal od akciových trhov alebo je problém niekde inde?
  • Grayscale bude nakupovať aj ďalšie kryptomeny
    Spoločnosť Grayscale, ktorá je najväčším poskytovateľom kryptomenových fondov pre inštitucionálnych investorov iba dnes oznámila, že svoju ponuku rozširuje hneď o 5 kryptomenových fondov. Celkovo tak bude ponúkať už 14 kryptomenových fondov, pričom podľa oznámenia spred niekoľkých týždňov je jasné, že toto číslo ani zďaleka nie je finálne. Naopak je možné, že nové fondy budú teraz pribúdať čoraz častejšie, keďže bolo na oficiálnom zozname, z ktorého má Grayscale vyberať, viac ako 20 rôznych kryptomenových projektov. Prvých 5 sa pritom už dočkalo svojej slávy.
  • Grayscale vlastní viac ako 500 000 BTC
    V posledných dňoch nerastie výrazne iba cena Bitcoinu. Grayscale Investments, spoločnosť ponúkajúca rôzne produkty a služby spojené s kryptomenami, zažíva celý rok rast svojho AUM (assets under management – spravovaných aktív). Posledné týždne sú ale extra pozitívne z pohľadu tejto spoločnosti, keďže sa môže tešiť narastajúcemu záujmu o kryptomeny zo strany inštitucionálnych investorov. To spôsobuje, že Grayscale dokupuje stále viac a viac kryptomien do svojho portfólia, ktoré sa vďaka tomu už dostalo nad hranicu 10 miliárd dolárov. Obrovskú zásluhu na tom má ale najmä Bitcoin, ktorého časť v tomto portfóliu tvorí viac ako 85 %.
  • Grid Trading – moderní způsob obchodování
    Obchodování typu „Grid“ je převratnou obchodní technikou, která se snaží těžit z formování nových trendů. Na rozdíl od jiných profesionálních strategií, není při obchodování s mřížkovou strategií Grid potřeba analyzovat možný budoucí trendový vývoj, jelikož strategie v základu počítá s oběma variantami trendového vývoje. To znamená, že počítá tedy jak s růstem, tak i s případným poklesem ceny, díky čemuž se i v tomto případě Grid značně liší od mnohých jiných obchodních strategií.
  • Groupon: Má šanci na obrat?
    Groupon, americká verze Slevomatu, se dostává do velkých problémů. Poskytovatelé služeb na obchodní model „vyzobávání šetřílků“ přestávají slyšet, protože marže mají slušné a o zákazníky není nouze. Společnost se nedokáže dostat do plusu ani v provozu a ohlásila rázné škrty.
  • Halo vs. Stop-Loss (SL)
    Používání, nebo nepoužívání SL je velké a nikdy nekončící téma. Už jsem slyšel nebo četl myriádu důvodů, proč SL nepoužívat. Některé dávaly smysl větší, některé dávaly smysl menší a některé dokonce žádný. I přesto skutečnost je taková, že bez používání SL v tradingu nepřežijeme.
  • Hard-easy effect, aneb těžké začátky tradingu
    Další díl ze seriálu o kognitivních zkresleních. Nyní si povíme o hard-easy effectu, kvůli kterému mají lidé tendenci důležité věci banalizovat a nepodstatné věci zveličovat. Jak se toto zkreslení projevuje v tradingu se dočtete v tomto článku.
  • Harmonic Trading: Užitečný nástroj pro tradery i investory
    Úspěšný trading i dlouhodobé investování ve světě finančních trhů často vyžaduje kombinaci technické analýzy, rozpoznávání vzorců a disciplinovaného rozhodování. Strategie Harmonic trading je metoda, která všechny tyto prvky kombinuje a umožňuje identifikovat potenciální body obratu na trhu. Tento obchodní styl ale zatím mezi širší veřejností není příliš rozšířen. Právě z tohoto důvodu XTB ve spolupráci s profesionálním traderem Partikem Klempárem vypracovalo třídílný videokurz pro všechny zájemce, kteří by se této strategii chtěli začít věnovat. V tomto úvodním článku se budeme zabývat tím, co to harmonické obchodování vlastně je a jak může být přínosné pro běžné tradery či investory.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank