Pátek 19. duben 2024 19:48
reklama
FTMO král
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

Diktátoři po celém světě hledají peníze pro tyranii v kryptoměnách

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

Být diktátorem, který se dožije vysokého věku, není levné. Výdaje jsou nejen za vlastní luxus, ale také za osobní stráž a armádu přisluhovačů. Jak se ale dostat k penězům, když sankce ze strany EU či USA potápí vaši vlastní měnu? Odpověď najdeme v digitálním světě, konkrétně v digitálních měnách.


Zneužívání bitcoinu k financování tyranií není nic nového. Přesto tento velmi nepříjemný trend za posledních několik let výrazně zesílil. Otevřeně se přátelsky staví ke kryptoměnám Írán, Bělorusko a Venezuela. Naopak ze Severní Koreje máme pouze zvěsti. Zdá se, že tam těžba utichá.


Írán

Poté, co Donald Trump vypověděl dohodu o Íránském jaderném programu, se dalekovýchodní hegemon ocitl bez peněz.

Řešení našel v kryptoměnách. V roce 2019 Írán jako první stát na světě prohlásil těžbu kryptoměn za legitimní průmysl. V roce 2020 měly íránské farmy výkon odpovídající 4 % sítě Bitcoin. Hráč je to tedy obrovský.

Kuriózní je i fakt, že íránským obyvatelům byly nástroje pro těžbu defacto zestátněny. Od roku 2018 se objevovaly až úsměvné zprávy o tom, že tamní duchovní si těží v státem udržovaných mešitách kryptoměny.

Írán tedy vidí těžbu kryptoměn jako výbornou příležitost, kterou nicméně chce centralizovat do úzkých armádních kruhů, aby výdělky šly „na ty správné věci“.



Bělorusko

Bělorusko se na seznamu států s velkým zájmem o kryptoměny připsalo teprve velmi nedávno, zhruba měsíc zpět. Není se čemu divit, když po údajně zfalšovaných volbách Lukašenko odmítl opustit úřad.

Jelikož Evropská Unie u svých hranic nepotřebuje přestárlého diktátora s velkou armádou věrných, uvalila na úzkou skupinu kolem Lukašenka výrazné sankce. Peníze, které už netekly z obchodu se státy EU, se musí najít jinde.

A tak před měsícem oznámil ministr energetiky Běloruské Republiky to, že aparát zkoumá „výhody a nevýhody těžby kryptoměn“. Poté se teprve rozhodne, jestli se vláda rozhodne na síti podílet.

Ministr prohlásil:

„Je to náš nový směr. Je to zajímavé, ale než s tím začneme, musíme detailně problematiku prostudovat. A to včetně risk, která jsou s těžbou kryptoměn spojená.“

Nicméně je vhodné doplnit, že kryptoměny a jejich těžba je dlouhodobě v Bělorusku legální. Není dobré křivdit. Je to ale hezká náhoda, že v době takových nejistot se vláda rozhodne těžbu rozhodne „zkoumat“.

Venezuela

O Venezuele jsem toho už napsal mnoho. Je to stát, který se snaží kryptoměny do svého systému zakomponovat co nejvíc. Dokonce i vlastní kryptoměnou Petro, která má být krytá nezpracovanou ropou. Samozřejmě tomu tak není, jak potvrdili novináři z Reuters, co se vydali na místo údajné těžby ropy.

Kromě snahy o proražení s vlastním tokenem se Venezuela proslavila také velmi levnou elektřinou, které se nebojí tamní prezident Maduro využít.

O Venezuele se říká, že ve velkém těží kryptoměny od minulého roku. Tehdy se jí totiž podařilo na jejím území zabavit nákladní automobil až k prasknutí plný zařízení ASIC nejnovější generace.

Venezuela je tedy další stát, který zneužívá kryptoměny k financování.



Zvláštní poděkování

Zvláštní poděkování patří Čínské lidové republice a Komunistické straně Číny. Děkujeme, že umožníte Bitcoinu existovat. Bez čínské elektřiny by se celá síť sesypala jako domeček z karet.

Další poděkování posílám i do rukou egyptského prezidenta. I jemu patří dík, že skrze své farmy přispívá na chod celé sítě.

Co si z toho odnést

Zneužívání kryptoměny je bohužel těžkým závažím, které s sebou musí tato významná technologie nést. Bitcoin dosahuje už takového významu a ceny, že dokáže financovat nejenom teroristy v konfliktních zónách, ale také celé chudé státy, kde vládne tvrdou rukou diktátor. Je potřeba tyto darebácké státy odsuzovat, ale zároveň ponechat Bitcoin v rozumném regulačním rámci.

Kromě Číny, samozřejmě. Ta je super! My od Bitcoinu milujeme Čínu!


Jiří Makovský

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Denní výkyvy byly extrémní, index S&P 500 celkově odevzdal procento a půl
    Uplynulý týden opravdu nenudil. Index S&P 500 uzavřel čtyři z pěti obchodních dnů ve ztrátě, ve čtvrtek ale z poklesu o dvě procenta prudce otočil a získal přes dvě a půl procenta (obrat z 3 491 na 3 685). Široká rozpětí cen měly i další dny v týdnu. Celkově index za týden odepsal 1,55 %.
  • Denominační efekt a position sizing
    Nakládání a postoj k penězům určuje i to, zda bude obchodník na finančních trzích úspěšný. V dnešním článku se seznámíme s denominačním efektem, který většina lidí praktikuje mimo finanční trhy, ale na nich z nějakého důvodu již ne.
  • Desátý ročník ankety Broker Roku vyhrála společnost XTB
    Hlasování široké veřejnosti rozhodlo o nejoblíbenějším a nejuznávanějším brokerovi v České republice za rok 2021. Stala se jím společnost XTB, která tak obhájila své prvenství z předchozího ročníku. Svůj hlas jí dalo nejvíce investorů a traderů z celkových 8 563, kteří se ankety zúčastnili. Oficiální vyhlášení vítězů proběhlo v rámci investiční a tradingové konference MoneyExpo Online 2021. Soutěž již 10. rok organizuje společnost Financial Progress Group a. s.
  • Desetileté výnosy jsou nad 3 %, hrozí inverzní výnosová křivka
    Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích. Již koncem minulého týdne se dostaly výnosy na dosah 3% a akciový trh byl opět pod tlakem, především kvůli nervozitě investorů. Ta se vrací na trhy i v týdnu aktuálním, kdy VIX vystoupal k 19 bodům především díky proražení úrovně 3% u výnosů.
  • Detaily někdy rozhodují
    Ve chvíli, kdy se člověk v tom, co dělá, dostane na určitou úroveň, tak zjistí, že mnohdy i drobnosti dokážou rozhodnout o tom, jestli výsledek jeho práce je jen dobrý, nebo vynikající.
  • Devalvace v přímém přenosu
    Zatímco euro vůči americkému dolaru oslabuje a po téměř 20 letech se dostalo v dnešních ranních hodinách na paritu, najdou se i měny, vůči kterým si společná evropská měna připisuje nemalé zisky.
  • Dialogy s brejk-auťákem
    V tomto příspěvku bych chtěl trpělivým čtenářům (trpělivost je jedna z vlastností, která ctí tradera) přiblížit svůj život s breakouty a taky trochu narušit tu myšlenku, že kdo má AOSka, nemusí nic řešit co se týče psychologie obchodování. Ujišťuju všechny, že jsem zcela duševně zdráv, nicméně pro účely tohoto článečku si zahraju na rozdvojenou osobnost a ukážu pár dialogů sebe sama s mým druhým já – kovaným a zoceleným statistickým brejk-auťákem (dále jen „BA“).
  • Diamantový EUR/GBP
    V dnešním blogu technické analýzy se spolu podíváme na měnový pár EUR/GBP. Nezačnu ničím menším, než je měsíční graf, na kterém se může zakreslit pattern Diamant. Budu se samozřejmě věnovat i možným obchodním příležitostem vycházejících z týdenního a denního grafu. Aby toho nebylo málo nastíním také možnou intradenní obchodní příležitost pro případ, že k nám bude nedělní otevírací cena přívětivá.
  • Dieta z kuchyně ČNB
    Česká národní banka (ČNB) je zcela jistě ctihodná instituce, ve které pracuje mnoho erudovaných ekonomů. Každý z nich by dokázal odříkat základní pravidla ekonomie ve tři hodiny ráno, pokud by je někdo probudil, stejně jako vyjmenovaná slova po "B". Jenomže potom je ve stejné České národní bance ještě orgán, který se nazývá bankovní rada.
  • Digitálny Juan na ZOH 2022?
    Čína chce umožnit zahraničním sportovcům a návštěvníkům používat digitální měnu během zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022.
  • Dílčí vítězství pro býky, index S&P 500 vzrostl o necelé procento
    Čtvrtý lednový týden opět naznačil, že rok 2022 bude úplně jiný než ten loňský. Intradenní rozpětí byla opět široká, díky pátečnímu vzepětí ale index S&P 500 dokázal napravit část letošních zpráv a získat 0,77 %.
  • Díl druhý: Rajčata z Bruselu I
    Uplynula krátká doba, na tržišti už jsme znova. Těšíme se jako malí kluci, dnes jde se mnou žena, synci, vnuci. Počítáme naše kroky, připadaj nám jako roky, které dělí naše jsoucna, od procházky do budoucna. Nepřehlédnem žádný detail, nejsme přeci žádný retail. Dnes to vezmem od podlahy. Dost už bylo marné snahy, tvořit strohé básně, dneska se nám udělalo krásně.
  • Dilema u H4 grafů
    Nejsou grafy jako grafy. Svíčkové formace na vyšších časových rámcích nemusí nutně vypadat u každého brokera stejně. Jsou tyto rozdíly podstatné? A jak to může ovlivnit výsledky obchodované strategie?
  • Díl první: Představení
    Nehlučte milé děti více, zhasněte světlo Vaší svíce. Povím Vám tajuplný příběh, o tržnici a zajímavých lidech. Bude to příběh ze života, kde v hlavní roli hraje likvidita. Ve vedlejších rolích v tomto mraveništi, zahrají si všichni, co kdy byli na tržišti. Už bez dalších okolků, teď zasedněte ke stolkům. Vidíte! Jde Vám to výtečně. Ať tento příběh nebyl psaný zbytečně.
  • Díl třetí: Rajčata z Bruselu II
    Pokračování rajčatové ságy.
  • Dimenzování na základě vývoje otevřené pozice (postupné dimenzování) – 2. část
    V předchozím článku („Různé způsoby dimenzování pozice v závislosti na riziku“) jste se mohli seznámit se základními informacemi o dimenzování pozic a o tom, jak může dimenzování ovlivňovat konečný zůstatek traderova obchodního účtu.
  • Disciplína v praxi
    Často mluvím o základních a vlastně i jednoduchých vlastnostech, které by měl trader mít. Možná je to někdy i otrava, ale věřte mi, že trading vlastně otrava je. Takže toto opakování je pouze připomenutím jednoho podstatného atributu. Nic víc, nic méně.
  • Diskrečně či mechanicky
    Pro někoho se může tento problém zdát nepodstatným, ale pro forex tradery, kteří se obchodováním zabývají roky, toto může představovat velké dilema.
  • Dispoziční efekt a jeho vliv na váš trading
    Podobně jako averze ke ztrátě je dispoziční efekt způsoben směsí strachu a naděje. Obchodníci se bojí, že přijdou o minimální vydělaný zisk a doufají, že se cena s narůstajícími ztrátami otočí. Toto zkreslení způsobí, že investoři opouštějí úspěšné pozice, aby si velmi rychle zajistili zisk, stejně tak jako příliš dlouho visí na neúspěšných pozicích a čekají, až se cena změní.
  • Divergence MACD k ceně na denním grafu AUD/USD
    AUDUSD divergence MACD k ceně
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král