Pátek 29. březen 2024 08:44
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader

Makrodata přehledně aneb co číhá v kalendáři? (1. díl)

Napsal:   Sekce: Obchodní strategie

Ať už obchodujete akcie, měnové páry nebo komodity, důsledné sledování důležitých makroekonomických událostí by nemělo být v žádném případě opomíjeno. Fundamentální informace, které jsou v pravidelné periodicitě zveřejňovány buď státními autoritami, statistickými úřady či soukromými organizacemi, jsou totiž velmi důležitým hybatelem trhu a často mají kurzotvorvnou povahu.

Fundamentální události můžeme rozdělit do dvou kategorií. Jsou to makroekonomická data, tedy pravidelně zveřejňované statistiky z ekonomiky. Ty si představíme v prvním a druhém díle tohoto seriálu, který v následujících dnech budeme zveřejňovat na stránkách Patria Online.  Další kategorií jsou rozhodnutí o hospodářské politice. Sem lze kromě nastavení nástrojů měnové politiky obecně zařadit i komentáře zástupců centrální banky, v případě fiskálních otázek potom představitelů vlády. O těch bude řeč v díle závěrečném.

Mezi nejdůležitější makroekonomická data patří zveřejnění výše inflace, HDP, maloobchodních tržeb, osobní spotřeby, průmyslové produkce, nezaměstnanosti. Typický důsledkem zveřejnění důležité makroekonomické zprávy (pokud je překvapivá) bývá prudký pohyb trhu. Tento prudký pohyb však bývá často "přestřelený" a z krátkodobého hlediska následuje korekce v tomto přehnaném pohybu.

Příkladem za všechny může být pohyb na měnovém páru EURUSD, kterého jsme se dočkali minulý týden v pátek po zveřejnění dat z amerického trhu práce ve 14:30 CET. Ihned po zveřejnění zprávy, kdy vyšlo najevo, že pracovní místa se tvoří velmi pomalu, dolar proti euru oslabil o téměř 160 bodů. O pár chvil později však dolaroví býci dokázali ztráty z podstatné části umazat a euru sebrali 120 bodů.


Z teoretického hlediska je také vhodné kombinovat technickou analýzu s makrodaty. Pokud například technický obrázek hovoří ve prospěch dlouhých pozic a fundamentální data vyjdou také dobrá, pravděpodobnost úspěšného obchodu v tomto směru vzroste.

Nyní se ale pojďme zaměřit na konkrétní veličiny, které by měli obchodníci sledovat na poli nezaměstnanosti:

Nezaměstnanost (Unemployment)
- jedná se o celkový podíl nezaměstnaných na pracovní síle
- nižší nezaměstnanost znamená lepší kondici ekonomiky
- výše nezaměstnanosti je zveřeňována každý první pátek v následujícím měsíci

Změna v počtu  pracovních míst (Non-farm Payrolls)
- změna v počtu pracovních míst mimo zemědělství na území USA
- čím vyšší přírůstek pracovních míst, tím lepší kondice ekonomiky
- zároveň je zveřejněna také průměrná hodinová mzda
- zveřejňováno každý první pátek v následujícím měsíci

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti (Jobless claims)
- nově evidované žádosti o dávky v nezaměstnanosti v USA
- rozlišujeme mezi pokračujícími a trvajícími žádostmi
- zvyšující se počet žádostí značí zhoršení kondice ekonomiky
- zveřejňováno v týdenní periodicitě vždy každý čtvrtek

ADP report v USA
- změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru v USA (obdoba NFP)
- jedná se o data agentury ADP zpracovávající mzdy ve firemním sektoru
- zveřejňováno každou první středu v následujícím měsíci

Data z trhu práce jsou jedním z nejvýznamnějších hybatelů trhů. (Ne)zaměstnanost je totiž jedním ze základních stavebních kamenů mnoha dalších veličin ekonomiky. Zaměstnaní lidé pobírají mzdu, kterou spotřebovávají, spoří či investují. S rostoucí spotřebou rostou ruku v ruce maloobchodní tržby či průmyslová produkce, které jsou neméně důležitým indikátorem kondice ekonomiky. S těmito

Nesmíme však opomenout ani ostatní makrodata, která jsou s určitou pravidelností zveřejňována. Jejich dopad na trh je ale spíše menší a jejich vypovídající hodnota také nedosahuje takových úrovní, jako data výše uvedená.

Zásoby ropy a ropných destilátů v USA (Oil inventories)
- zásoby ropy v Cushingu v americkém státě Oklahoma mají klíčový vliv na cenu ropy
- pokud zásoby oproti předchozímu stavu poklesnou, znamená to zvýšení poptávky po ropě a potenciální růst ceny
- pokud naopak zásoby ropy rostou, ropa se v Cushingu hromadí a poptávka po komoditě oslabila
- ke zveřejnění zásob ropy dochází každý týden ve středu v 16:30, pokud byl některý den v týdnu svátek, tak se zveřejnění posouvá na čtvrtek 16:30

Prodeje nových domů (Home sales)
- zároveň jsou zveřejněna také další důležitá data z realitního trhu, jako například počet nově zahájených výstaveb či prodeje starších domů
- zveřejňováno s týdenní periodicitou každý týden ve čtvrtek

Stavební výdaje v USA (Construction cost)
- jedná se o data ze stavebního průmyslu (bytového i komerčního)
- data jsou zveřejněna jak za soukromou sféru, tak za veřejnou
- zveřejnění vždy každý první kalendářní den v následujícím měsíci

Index filadelfského Fedu (Philadelphia Fed index)
- index zachycuje průmyslovou aktivitu v oblasti
- hodnoty nad nulou značí ekonomickou expanzi, hodnoty pod nulou naopak zpomalující ekonomiku
- zveřejňováno každý třetí čtvrtek v aktuálním měsíci

Index Michiganské univerzity (Michigan index)
- index spotřebitelské důvěry měřený michiganskou univerzitou
- každý druhý pátek v aktuálním měsíci je zveřejňován předběžný údaj (P-reliminary), o 14 dní později pak finalizovaný údaj (F-inal)

Chicagský index národní aktivity (Chicago Fed National Activity Index)
- chicagský index měří ekonomickou aktivitu v oblasti
- zveřejňování indexu probíhá bez pevně stanovené periodicity, vždy však ve druhé polovině příslušného měsíce

Index ZEW v Německu
- jedná se o index, který měří hodnocení současné ekonomické situace, ale zejména té očekávané v nejbližší budoucnosti
- zveřejňování probíhá každé druhé úterý v měsíci

Index IFO v Německu
- index podnikatelského klimatu v Německu
- zveřejnění probíhá vždy koncem měsíce bez pevně stanovené periodicity

Index spotřebitelské důvěry (Consumer confidence)

- měřeno průzkumem mezi americkými a evropskými domácnostmi, index zahrnuje jak hodnocení současné, tak očekávané ekonomické situace
- v USA probíhá zveřejňování vždy poslední úterý v aktuálním měsíci
- v EMU je to vždy na konci příslušného měsíce (F-inal), přesně o týden dříve je zveřejněn první odhad (A-dvanced)

V příštím článku se zaměříme na data z produkce. Řeč bude tedy nejen o HDP, maloobchodních tržbách či objednávkách dlouhodobé spotřeby, ale také o měkkých indikátorech, jako je ISM či PMI.

Jan Kovalovský a Martin Novotný
Patria Forex

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Lze získat předstihové signály se zpožděnými indikátory?
    Obchodníci tráví čas zkoumáním různých indikátorů, obchodních systémů a dalších věcí. Zkouší je také různě kombinovat a často to končí frustrací a zklamáním.
  • Lze ziskově obchodovat sezónní cykly pomocí AOS?
    Po dokončení práce na workflow, o kterém jsem psal minule v příspěvku „Je průměrný roční zisk 18% hodně nebo málo?“, jsem přemýšlel nad tím, jak analyzovat trhy nějakým novým způsobem, protože dosud jsem testoval obchodní myšlenky pomocí vytěžování dat. Vzpomněl jsem si na sezónní obchodování neboli obchodování pomocí sezónních cyklů. Výsledek bádání mě natolik překvapil, že jsem se rozhodl se o něj podělit.
  • Lze změnit to, že za chyby jednotlivců platí celá společnost? Aneb, jak potrestat Českou národní banku?
    V uplynulém týdnu jsem dočetl knihu How Markets Fail. Kniha mi dodala několik nových poznatků a zamyšlení. Jedno z těch zamyšlení mě po dlouhé době inspirovalo napsat něco veřejně.
  • MACD - obchodování trendové strategie
    Tato metoda obchodování využívající klouzavé průměry funguje dobře se silnými pohyby na trhu. Určitě jste už slyšeli, že obchodování s trendem obvykle přináší skvělé výsledky. A pokud k trendu přidáte oscilátor, získáte úplnou obchodní strategii.
  • Maďarsko příštím Řeckem?
    Výroky maďarských činitelů poslaly EUR k jihu a HUF ke dnu
  • Magické slůvko "umělá inteligence" mění vše
    Mnoho analytiků přirovnává současnou situaci s umělou inteligencí k investiční internetové bublině z 90. let. Tehdy stačilo do názvu firmy dát ".com" a zaručený byl úspěch. Podobný trend můžeme sledovat dnes, kdy si firmy do názvu přidávají zkratku "AI". To je nejmarkantnější forma, ale existují i další indicie, že magické spojení slov "umělá inteligence" působí na akcie jako živá voda. V posledních dnech se o tom mohl přesvědčit výrobce počítačů a serverů Dell.
  • Má intradenní obchodování v roce 2019 ještě cenu?
    Doba se mění a my se s vámi podělíme o důležité aspekty, které byste měli zvážit, když se chcete stát intradenním obchodníkem v roce 2019.
  • Mají negativní úrokové sazby nějaká negativa?
    Uvolněná měnová politika, k níž přistoupily centrální banky, aby povzbudily inflaci a dosáhly svého jediného cíle v podobě pozvolně rostoucí cenové hladiny (2procentní inflace), začíná přinášet více škody než užitku.
  • Mají středoevropské měny potenciál?
    Česká koruna během podzimu oslabila až k 26 korunám za euro i přes prudké zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Jak se s negativním sentimentem a odlivem kapitálu ze střední Evropy vypořádaly polský zlotý a maďarský forint, když obě místní centrální banky drží své úrokové sazby na historickém minimu již přes 2 roky?
  • Mají už být akcioví býci nervózní?
    Americký akciový index S&P 500 v týdnu kolísal, zejména kvůli čtvrteční hluboké ztrátě pak celkově odepsal 2,45 % a oslabil podruhé za sebou. Investoři sledují zejména růst výnosů dlouhodobých dluhopisů, který bere vítr z plachet dosavadním tahounům akciového trhu.
  • Makrodata přehledně aneb co číhá v kalendáři? (2. díl)
    V prvním díle miniseriálu, ve kterém se soustředíme na zveřejňovaná makrodata, jsme se zaměřili na data z trhu práce. Zmíněna byla také ostatní makrodata, která jsou s určitou pravidelností publikována, jako například zásoby ropy a ropných destilátů, data z realitního trhu a měkká data ve formě indexů z Chicaga, filadelfského Fedu či michiganské univerzity
  • Makroekonomické faktory – ekonomické modely (12. díl)
    V tomto článku si představíme ekonomické modely a jejich vlastnosti. Poté přejdeme k ekonomickým prognózám a jejich důležitosti. Nakonec, jak je zvykem, se budeme zabývat tím, jaké faktory ovlivňují ekonomické modely a prognózy.
  • Makroekonomické faktory - finanční trhy a instituce (10. díl)
    V tomto článku se zaměříme na téma finančních trhů a institucí. Začneme stručným přehledem těchto dvou pojmů a poté se jim budeme věnovat podrobněji. Podíváme se také na to, kdo řídí finanční trhy a instituce, a rozebereme jejich vliv na ekonomiku, spotřebitele a centrální banky.
  • Makroekonomické faktory - fiskální politika (6. díl)
    V dnešním článku se budeme zabývat fiskální politikou. Od jejího fungování, přes vazby na ekonomické faktory až po rozdíly ve srovnání s měnovou politikou.
  • Makroekonomické faktory - hospodářská politika (11. díl)
    V dnešním článku se podíváme na analýzu hospodářské politiky. Nastíníme její vliv na makroekonomické ukazatele a na závěr se budeme zabývat faktory, které hospodářskou politiku ovlivňují.
  • Makroekonomické faktory - hospodářský cyklus (7. díl)
    V dnešním článku se budeme zabývat hospodářským cyklem. Povíme si, co to je, jak se měří a jaké jsou jeho fáze. Poté se podrobněji podíváme na hospodářský cyklus a na to, jak můžeme jednotlivé cykly rozlišovat.
  • Makroekonomické faktory - hrubý domácí produkt (HDP) (1. díl)
    V tomto článku si jednoduše vysvětlíme první makroekonomický faktor, a to hrubý domácí produkt (HDP). Dozvíte se, jaké základní formy HDP se používají a také jaké faktory jej ovlivňují. Nakonec si ukážeme růst HDP v porovnání s akciovým indexem a globální HDP pro rok 2023.
  • Makroekonomické faktory - inflace a deflace (2. díl)
    V článku se dozvíte, jak funguje inflace a deflace. Vysvětlíme si základní cenové indexy a indexy výrobních cen. Probereme dopady na ekonomiku a příklady z historie. Nakonec se podíváme na faktory ovlivňující inflaci a deflaci.
  • Makroekonomické faktory - měnová politika (5. díl)
    V dnešním článku se zaměříme na měnovou politiku. Povíme si, jaké faktory ovlivňují měnovou politiku a jaké jsou její cíle. Projdeme si nástroje amerického Federálního rezervního systému (Fed) a na závěr se budeme věnovat nedávné situaci na trzích.
  • Makroekonomické faktory - nezaměstnanost (4. díl)
    V tomto článku si povíme o důležitých věcech týkajících se nezaměstnanosti. Projdeme si, jaké typy nezaměstnanosti existují a jak se ohlašují. Povíme si také o faktorech, které nezaměstnanost ovlivňují. Nakonec uzavřeme článek vlivem na makroekonomický vývoj.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader