Pátek 19. duben 2024 17:31
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Historie a implementace Bitcoinu

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

Žijeme ve světě, který se neustále vyvíjí a to s sebou přináší nové technologie. Pokrok ve světě technologií nabral na obrátkách a spousta věcí je zastaralá, nebo se už vůbec nevyužívá. Jaký pokrok přináší právě „technologie blockchainu“ a v čem je tahle technologie inovativní?


„Jak se změnilo postavení Bitcoinu ve společnosti? Jak postupovala jeho akceptace napříč světovými investory a investičními fondy?“


Historie BTC

Historie vzniku Bitcoinu se datuje k roku 2008, konkrétně 31. října, kdy anonymní Satoshi Nakamoto zveřejnil důkladný popis Bitcoinu jako takového. Samotné spuštění Bitcoinu proběhlo v lednu roku 2009.

V roce 2011 vznikla první oficiální aplikace, na které se dal koupit Bitcoin, a to s sebou přineslo experimentování většího a většího množství lidí, kteří mohli uživatelsky snadněji provádět transakce. Stejně tak téhož roku přišel dnes už známý „Litecoin“ jako kopie Bitcoinu, který se udržel mezi největšími kryptoměnami dodnes. Následně vzniklo spoustu kryptoměn, z nichž některé zanikly a jiné jsou tady spolu s Bitcoinem dodnes.

Na samotném začátku se pohybovala cena Bitcoinu okolo 0,30 USD a v roce 2011 se vyšplhala na cenu 31 USD. Pokud se zaměříme na počet procentuálních zisků, tak kdybyste nakoupili za 0,30$, tak máte dnes více než 19 milionů% zisk. Ano i tisícovka investována do Bitcoinu před 11 lety z vás mohla dnes udělat multimilionáře.

První uplatnění si Bitcoin našel na dark webu, jako anonymní platidlo, na kterém se dalo koupit nelegální zboží a služby.

Za zmínku stojí taky vznik „Bitcoin foundation“ v roce 2012, která se stará o infrastrukturu a protokol Bitcoinu. V síti se však rozhoduje většina, a díky decentralizace sítě nemá Bitcoin foundation žádný vliv nebo pravomoc.

Pády Bitcoinu

MT.Gox, která obchodovala v té době se 70% veškerých vytěžených Bitcoinů, oznámila hackerský útok, který měl taky za následek pád ceny BTC, nicméně síť a funkčnost Bitcoinu byla stále bezproblémová.

V roce 2013 přišel první rozmach a cena Bitcoinu vyletěla z 13 USD na 1000 USD. I při tomto stoupání přišly první velké pády, a to z hodnoty 259 USD na 45 USD, tzn. pád téměř o 83%.

Nevýznamnější velký pád, který má hodně lidí v paměti dodnes, je pád z roku 2017, kdy Bitcoin spadl z hodnoty 20 410 USD na 4000 USD a zažil propad o 80%. V té době bylo kolem BTC velké „fomo“ a byli zde i investoři, kteří prodávali své majetky, nebo se zadlužovali s vidinou velkého zisku. Rok 2017 byl pro Bitcoin kritický a spousta analytiků a traderů si dnes dává pozor, kdy nebo jestli se tak velký propad bude opakovat.

Anonymní Satoshi Nakamoto

Už před Bitcoinem zde byly projekty jako je B-money a Bit gold. Bohužel tyhle projekty byly svým způsobem centralizované a kryté zlatem. Ve většině případů se u takových projektů vědělo o jejich tvůrcích, a to bylo právě zranitelné místo těchto křehkých infrastruktur. Výroba vlastních peněz je na území USA zakázána, a tak byly soudní cestou tyhle projekty zrušeny.

Proto se „Satoshi Nakamoto“ rozhodl zůstat v anonymitě. Tím Satoshi Nakamoto přinesl světu měnu, která je decentralizovaná na tak vysoké úrovni, že ani samotný tvůrce nemá na její chod vliv.

Satoshi Nakamoto je sice Japonské jméno, nicméně v tomto případě se kvůli anonymitě jedná o pseudonym. Dnes jsou dohledatelné jen drobné důkazy a lidé se snaží pátrat po tom, kdo je ve skutečnosti pravý Satoshi Nakamoto.

Konkrétní jméno nevíme. Pouze z historie, kde Satoshi vystupoval pod svým pseudonymem na fóru, jsme schopni zjistit některé informace. Informace např. v jakém časovém pásmu se Satoshi pohyboval. Stejně tak s použitím angličtiny, která odpovídá rodilému mluvčímu se s největší pravděpodobností jednalo o Američana, nebo člověka, který používal hovorovou angličtinu. To podporuje fakt, že i samotný „White-paper“ byl napsaný v angličtině.

Možní autoři

Je zde mnoho adeptů, kteří jsou dost možná pravý „Satoshi Nakamoto“, ať už se jedná o jednoho z nejlepších kryptografů „Nicka Szaba“ ,který se podílel na vývoji Bitcoinu, ale autorství okamžitě popřel, nebo Hal Finney?

Hal Finney se podílel na programování Bitcoinu, proto se spekuluje nad tím, že Hal je buď sám o sobě Satoshi, nebo minimálně znal pravého tvůrce Bitcoinu. Hal je vůbec první uživatel, který obdržel bitcoinovou transakci. Stejně tak jako Nick popřel, že je pravý autor Bitcoinu.

Jedno je jisté, že nikdo ze zmíněných nepotvrdil autorství, a tím pádem není možné zcela určit, kdo je pravý tvůrce. Fakt, že Satoshi nikdy neodhalil svou identitu, dává Bitcoinu něco, co jiné kryptoměny nemají a tím je unikátní anonymita jeho tvůrce. Tím že si Bitcoin našel na trhu vlastní hodnotu a hlavně důvěru, se stal BTC svým způsobem unikátním.


Bitcoin dnes

Aktuálně k dnešnímu datu 4.4.2021, se Bitcoin nachází na ceně 58 000$ a z pohledu investorů se jedná o zajímavou možnost investice. Bitcoin je stále volatilní a pády, nebo růsty o 30% nejsou pro Bitcoin výjimkou. Bitcoin je doménou mladé generace, ale dostává se čím dál víc do povědomí také starší generaci. Aktuálně se Bitcoin stává uchovatelem hodnoty a diverzifikačním nástrojem různých společností. Vznikají první ETF, které se obchodují na burzách. Technologie blockchain zajímá samotné vlády a velké korporace.

Na technologii takového rozměru je možné budovat neuvěřitelné množství užitečných projektů. Ti z nás, kteří jsou nejvýše postaveni a mají moc, si tenhle fakt začínají velice dobře uvědomovat. Blockchainem můžete poslat jakkoliv velký obnos peněz z jednoho konce světa na druhý, aniž byste museli za centrálním zprostředkovatelem, nebo bankou. Tahle technologie je základ pro revoluci ve finančním sektoru. A kryptoměny jako takové, jsou nejrychleji rostoucím prostředkem směny v historii lidstva.


Blízká budoucnost BTC

Je vidět, že téměř každý den přicházejí pozitivní zprávy pro Bitcoin. Koronavirová krize donutila centrální banky tisknout peníze, a to je jeden z důvodů, proč se plno lidem otevřely oči na poli investicí do budoucna. V Bitcoinu je aktivně několik významných firem, z nichž nejznámější je právě Tesla. V rámci platebních metod je to zase společnost VISA. V sektoru financí máme zase Morgan Stanley z Wall street, kteří nabízejí nepřímou investici do BTC.

On-chain data nám dávají najevo, že Bitcoinu je na burzách stále méně a méně, což znamená, že poptávka je větší než nabídka. Implementace Bitcoinu se dnes už nedá popřít, a tak můžeme do budoucna jenom doufat, že přijde více a více společností, které dodají lidem důvěru v Bitcoin. Právě díky důvěře lidí je „network efekt“ Bitcoinu silnější a silnější.

Jakub Kraľovanský – Trader 2.0

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hedging pro začátečníky
    Pokud se pohybujete ve světě investic, nebo obchodujete na finančních trzích, určitě byste vždy měli hledat způsoby, jak eliminovat nebo alespoň minimalizovat svá rizika. Zřejmě nejhorší varianta je, když jako obchodník a investor budete úplně ignorovat veškeré hrozby, které nám při obchodování na finančních trzích hrozí. V tomto článku se dozvíte o jednom ze způsobů ochrany proti rizikům.
  • Hedging v praxi aneb klidné spaní
    Pokud bychom hedgování měli shrnout do páru klíčových slov, vyjádřil bych se jasně, snižování rizika. To je v podstatě myšlenka všech strategií zajištění (dále jen hedging). Jak rád říkám, Websterova definice hedgingu zní: pozice účastníka trhu neboli také obchodníka s cílem snížit jeho vystavení rizika cenovým pohybům a volatilitě celkově. Je dobré mít nějaké zkušenosti s korelací instrumentů na trhu, k tomuto tématu se budu brzy věnovat v dalších článcích. Tak to na úvod a pojďme do praxe.
  • Hedgujete? Neplaťte zbytečně!
    Během svého studia na VŠ jsem pracoval pro FX brokera, kde jsem nasbíral docela dost zkušeností. Říkal jsem si, že by bylo fajn se občas s něčím podělit s forex komunitou a jako první věc mě napadla správná metoda hedgingu a hlavně uzavírání hedgovaných pozic. Ptal jsem se traderů okolo a skoro jsem nenatrefil na někoho, kdo by tento způsob znal, tak snad tento článek někomu pomůže.
  • Hesla na zamyšlení...
    Poznámky před obchodováním:
  • Heuristika dostupnosti – První dobrá
    Pokračujeme v seriálu o kognitivních zkresleních. Dnes se podíváme na heuristiku dostupnosti, podle které naše uvažování zkreslují snadno zapamatovatelné informace.
  • História, výnosy a prepady Bitcoinu
    Než sa vrhneme do toho podstatného, tak si najprv objasnime čo tie kryptomeny vlastné sú. Kryptomeny sú digitálne platidlo založené na kryptografii s cieľom zvýšiť bezpečnosť pri platbe a tú zaisťuje fakt, že transakcie sa uskutočňujú na decentralizovanej databáze zvanej Blockchain. Je to alternatíva fiat mien ako napríklad euro, americký dolár či japonský jen. Kryptomeny začali v roku 2009, kedy bol vytvorený Bitcoin. Odvtedy ubehlo 11 rokov a je možné v tomto odvetví vidieť značný rozvoj.
  • Historická maxima indexu S&P 500 jsou na dohled
    Americký akciový index S&P 500 zaznamenal třetí týdenní růst v řadě, tentokrát o 0,51 %. V závěru týdne mu pomohl úspěšný start výsledkové sezóny.
  • Historická maxima jsou na dosah, index S&P 500 zpevnil poosmé za sebou
    Ve středu ztratil index S&P 500 procento a půl, a to během posledních dvou obchodních hodin. Tak hluboký pokles nastal naposledy v říjnu. Další sesun se ale nekonal, index ve čtvrtek a v pátek posílil a za týden zpevnil o 0,75 %.
  • Historický okamžik Bitcoinu je tady! Jak zareaguje cena?
    Horská dráha na kryptoměnovém trhu pokračuje. Po raketovém růstu posledních měsíců přišel první velký propad tohoto roku. Kromě makroekonomické a geopolitické situace se nyní přidávají i faktory specifické pro trh kryptoměn — bitcoin halving proběhne již 19. - 20. dubna. Jak tyto události ovlivní cenu kryptoměn v následujících dnech a týdnech?
  • Historicky slabé září zakončily americké akcie na rekordech, výsledková sezóna je za dveřmi
    Americký akciový index S&P 500 v posledním zářijovém týdnu posílil o 0,69 % a uzavřel zářijové obchodování na historickém maximu.
  • Historie forexového obchodování
    Forexové obchody, tedy obchody na měnovém trhu nejsou nikterak novou záležitostí. Určitá forma obchodu s měnami zde byla prakticky od vynalezení platidel obecně. Vždy bylo nutné směňovat peníze, platidla a další cenné kovy za zboží či jiné komodity. Už od samého počátku barterové směny byla nutné směna i za peníze či různá platidla. Postupem času, kdy se již začaly místo plátna, kůže a dalších podobných platidel využívat mince, se začal rozvíjet nejen obchod ale i směna mincí mezi sebou.
  • Historie Forexu: Od zlatého standardu až po současnost
    Peníze, jakožto platidlo, procházely v historii určitým vývojem, který v průběhu staletí zcela transformoval základy, na kterých byly postaveny. Zatímco dříve fungovala platidla na takzvaném „Zlatém standardu“, tak dnes již naopak fungují na zcela odlišném principu. A právě například „Zlatý standard“, měnové transformace a ještě mnohem více, tak to bude naším dnešním hlavním tématem.
  • Historie se opakuje, ale nikdy ne stejně
    Dnešní blog je pokračování blogu s názvem „Kam až trhy padnou?“, potěšily mě pozitivní reakce na článek a někteří zmiňovali, že by rádi pokračování. První článek jsem napsala úmyslně hodně obecně a každému, kdo přemýšlí nad tématem cyklů a dlouhodobého výkonu trhu, je jasné, že na reálném trhu rozhodně věci nechodí takto ukázněně. Tak kdo má chuť, pojďme se ponořit o něco více do šířky i do hloubky.
  • Hit roku 2024? Short Tesla! | Investiční Memento #60
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 60. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Hľadáte obchodné príležitosti? Nezabudnite sa pozrieť na exotiky!
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Veľmi kvalitné obchodné signály vznikli na menových pároch EUR/PLN a USD/SGD, no na USD/HUF sa tiež rysuje. Bližšie sa na ne pozrieme z weekly a daily timeframeov.
  • Hlava-ramená na EUR/USD
    Na jednom z najznámejších menových párov, ktoré sa v Európe používajú, sledujú a obchodujú sa nám vytvára zaujímavý pattern, ktorý nám napovedá, kam by sa mohol v najbližších týždňoch posunúť.
  • Hlava-ramena na NOK/JPY a iné exotiky
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
  • Hlava-ramena na NZD/CAD a iné obchodné signály
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
  • Hlavní důvod, proč většina na forexu prodělává
    Mnoho obchodníků prodělává kvůli špatné strategii, vysokým nákladům svého brokera nebo nepředvídatelným skluzům.
  • Hlavní důvody proč je u Purple Trading tolik ziskových obchodníků
    Když jsme v lednu vypočítávali obligátní statistiku profitability klientských účtů za rok 2020, netušili jsme, že nám výsledné číslo vyrazí dech. Ukázalo se totiž, že každý třetí náš obchodník byl v období od ledna do prosince 2020 ziskovým. V Purple Trading jsme se vždy snažili nabízet svým klientům co nejlepší podmínky pro dosažení maximální míry ziskovosti a aktuální statistický údaj nám pouze potvrzuje, že jsme na dobré cestě. A o jaké podmínky konkrétně jde?
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani