Čtvrtek 28. březen 2024 19:38
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Dukascopy new

IHS: Ropy se loni našlo nejméně za 20 let

17.02.2015 08:14  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Nově objevené zásoby ropy a zemního plynu byly loni nejnižší za posledních minimálně 20 let. Podle výzkumné společnosti IHS navíc předběžné údaje naznačují, že objem nalezených zásob ropy a plynu, bez zahrnutí ropy z břidlic a dalších pevninských nalezišť v Severní Americe, loni činil 16 miliard barelů ropného ekvivalentu. Byl tak nejnižší nejméně od roku 1995.

Údaje IHS jsou zatím předběžné a podle listu Financial Times by v případě další revize mohl být loňský rok dokonce nejhorší od roku 1952. Nové rezervy loni zároveň klesly už čtvrtým rokem za sebou, což je nejdelší pokles od roku 1950. Loni přitom nebylo objeveno žádné mimořádně rozsáhlé pole s rezervami většími než 500 milionů barelů.

U nových polí většinou trvá roky, než se z nich začne těžit. To znamená, že nejnovější údaje nebudou míst zatím okamžitý dopad na trh s ropou. Ovlivní však dodávky po roce 2020.

"Počet nových nálezů a jejich velikost klesá poměrně alarmující rychlostí," komentoval údaje Peter Jackson z IHS. Podle něj to ohrožuje výhled dodávek na trhy v letech 2020 až 2025.

Údaje za loňský rok zhoršuje i skutečnost, že na aktivitu v oblasti průzkumu nové těžby neměl ještě dopad prudký pokles cen ropy v druhé polovině loňského roku. Naposledy, kdy nové nálezy byly na stejné úrovni jako loni, aktivitu v oblasti průzkumu omezil pokles cen ropy. Loni se však průzkum snížil meziročně pouze o jedno procento a omezení rozpočtů na průzkum firmy plánují až v letošním roce. To znamená, že nové objevy se zřejmě dále sníží.

Vyhlídky trhu s ropou a zemním plynem v USA změnil rozkvět těžby z břidličných formací, který sehrál důležitou roli i při vytváření nadměrné globální nabídky. Právě ta vedla ke kolapsu cen. Jackson však upozornil, že těžba z břidlic hraje relativně malou úlohu v globálním měřítku, neboť na celosvětové těžbě ropy se podílí pouze pěti procenty. K dispozici jsou však stále velmi vysoké zásoby v některých zemích, jako je Rusko, Čína, Argentina a Libye, kde je ale toto odvětví stále v plenkách.

Těžba z břidlic je také relativně nákladná, a vyžaduje proto vyšší ceny ropy, aby byla komerčně životaschopná.

Zdroj: Reuters, ČTK, IHS, Financial Times

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
    Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané dvojité recesi, ukázal průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit. Její index podnikatelské aktivity za únor se sice podle konečné zprávy zvýšil, dál však zůstává pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Postupující očkování proti covidu-19 ale dává naději na zlepšení.
  • IHS Markit: Oživení podnikatelské aktivity v eurozóně zpomalilo
    Oživení podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu zpomalilo, zejména v oblasti služeb. Poptávka, kterou v červenci podpořilo uvolňování karanténních opatření, v srpnu opadla. Kvůli nárůstu nových případů nákazy koronavirem byla obnovena některá opatření proti jeho šíření. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost IHS.
  • IHS Markit: Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu zrychlil
    Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu dosáhl pětiletého maxima díky příznivému vývoji ve zpracovatelském průmyslu i ve službách. Vyplývá to podle agentury Reuters z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Údaje signalizují, že největší ekonomika světa se dál zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19, a to navzdory rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem.
  • IHS Markit: Útlum aktivity v evropském průmyslu v lednu polevil
    Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v lednu pokračovala v poklesu, útlum však polevil a výhled je lepší, než naznačovala předběžná data. Ukázaly to dnes výsledky průzkumu, které zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Konečná hodnota jejího indexu nákupních manažerů vystoupila na devítiměsíční maximum 47,9 bodu z prosincových 46,3 bodu.
  • IHS: Oživení podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavilo
    Proces zotavování podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, neboť nárůst počtu nových případů nákazy novým koronavirem vedl k obnově některých restriktivních opatření. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost IHS Markit. Obnovený pokles v sektoru služeb kompenzoval růst ve zpracovatelském průmyslu.
  • IHS: Podnikatelská aktivita v eurozóně pokračuje v silném růstu
    Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu pokračuje v silném růstu, jeho tempo jen mírně zpomalilo z 20letého maxima dosaženého v červenci. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila organizace IHS Markit. Rychlé tempo očkování umožňuje dalším podnikům obnovovat aktivity a poskytuje větší volnost spotřebitelům.
  • IHS: Podnikatelská aktivita v eurozóně se téměř zastavila
    Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu téměř zastavila. Nejvyšší údaj za pět měsíců vykázal zpracovatelský průmysl největší ekonomiky eurozóny - Německa. Vyplývá to z údajů společnosti IHS Markit, které byly dnes zveřejněny a které jsou založeny na průzkumu mezi nákupními manažery.
  • IHS: Podnikatelská aktivita v USA klesla na rekordní minimum
    Podnikatelská aktivita ve Spojených státech klesla v březnu na rekordní minimum. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla konzultační společnost IHS Markit. Pandemie způsobená koronavirem utlumila aktivitu jak ve zpracovatelském sektoru, tak v sektoru služeb.
  • IHS: Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
    Podnikatelská aktivita ve Spojených státech roste v září nejpomalejším tempem za poslední rok. Může za to přetrvávající omezená nabídka a vysoká poptávka. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Zpráva potvrzuje očekávání, že růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil.
  • IHS: Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se citelně zmírnil
    Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v červnu díky uvolňování opatření zavedených proti šíření koronaviru citelně zmírnil. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, o kterých dnes informuje společnost IHS Markit. Údaje podporují očekávání, že ekonomika eurozóny se ve třetím čtvrtletí vrátí k růstu.
  • IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu zpomalil
    Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu zpomalil a v sektoru služeb se téměř zastavil. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, o kterých dnes informovala společnost IHS Markit. Údaje signalizují, že cesta k úplnému zotavení ekonomiky z koronavirové krize nebude jednoduchá.
  • IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
    Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru překvapivě zrychlil, a to navzdory negativním dopadům epidemie nového typu koronaviru na řadu podniků. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu společnosti IHS Markit. Údaje jsou příznivou zprávou pro Evropskou centrální banku (ECB), která se snaží oživit hospodářský růst i chronicky nízkou inflaci, napsala agentura Reuters.
  • IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v září zpomalil
    Podnikatelská aktivita v eurozóně v září rostla nejpomalejším tempem za pět měsíců, brzdila ji opatření proti šíření koronavirové mutace delta. Problémy v dodavatelských řetězcích navíc vedly k výraznému nárůstu nákladů. Ukázal to podle agentury Reuters průzkum mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila organizace IHS Markit.
  • IIF: Globální dluh kvůli viru stoupne na rekordních 277 bil. USD
    Globální dluh napříč všemi sektory by měl do konce letošního roku vzrůst na rekordních 277 bilionů USD (6,1 biliardy Kč), protože vlády a firmy dál utrácejí v reakci na pandemii nemoci covid-19. Uvedl to ve své prognóze Institut pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.
  • IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
    Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD (6,4 biliardy Kč) a překonal 322 procent hrubého domácího produktu. Proti předchozímu roku se zvýšil o více než deset bilionů USD. Uvedl to Institut pro mezinárodní finance (IIF).
  • IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 303 bilionů USD
    Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl o deset bilionů dolarů (217,1 bilionu Kč) na rekordních 303 bilionů USD. Přispěly k tomu hlavně půjčky v rozvíjejících se zemích v čele s Čínou. Poměr globálního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) se ale snížil díky oživení rozvinutých ekonomik. Uvedl to ve své zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.
  • IIF: Globální dluh v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních 305 bilionů USD
    Globální dluh napříč všemi sektory v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních více než 305 bilionů USD (7,2 biliardy Kč). Nejvíce si půjčily dvě největší ekonomiky světa, Čína a Spojené státy. Poměr globálního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) ale klesl. Uvedl to ve své zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.
  • IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
    Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů (5,8 biliardy Kč), a to zejména kvůli růstu půjček ve Spojených státech a Číně. Vyplývá to podle serveru CNBC ze zprávy Institutu pro mezinárodní finance (IIF).
  • IIF: Globální dluh vzrostl ve čtvrtletí na rekordních 307 bilionů USD
    Celosvětový dluh ve druhém čtvrtletí stoupl na rekordních 307 bilionů USD (více než sedm biliard Kč), a to navzdory zvýšení úrokových sazeb, které omezují zájem o bankovní úvěry. Na růstu měly hlavní podíl vyspělé země jako Spojené státy a Japonsko. Podle agentury Reuters to vyplývá z nové studie Institutu pro mezinárodní finance (IIF).
  • IIF: Globální zadlužení loni stouplo na rekordních 281 bilionů USD
    Celosvětové zadlužení se v loňském roce kvůli pandemii covidu-19 zvýšilo o 24 bilionů dolarů na rekordních 281 bilionů dolarů (zhruba šest biliard Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters z nové studie Institutu pro mezinárodní finance (IIF).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova