Čtvrtek 25. duben 2024 09:28
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ETF

Hospodářské dopady koronaviru jsou cítit po celém světě

04.02.2020 14:47  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Hospodářské dopady omezení souvisejících s epidemií koronaviru v Číně jsou cítit po celém světě, od dřevařů na Novém Zélandu po vývozce potravin ve Spojených státech. Zpoždění či zrušení dodávek čelí vývozci, těžaři i výrobci všeho možného - od uhlí a dřeva po maso a ovoce, upozorňuje agentura Reuters.

Čína je nejlidnatější zemí světa a výrobnou většiny zpracovatelského zboží. Čína je ale také obvykle největším a neukojitelným konzumentem většiny surovin, paliv a potravin.

Kombinace prodloužených svátků v souvislosti s příchodem nového lunárního roku, rychlého šíření koronaviru, který zabil už více než 400 lidí, a omezení pohybu milionů osob však zasáhl logistické kanály v Číně i mimo ni. Zatím jsou ale dopady výraznější u menších položek, jako jsou potraviny a dřevařské produkty. U objemných položek, jako je například železná ruda, uhlí a pohonné hmoty, které mají převážně automatickou vykládku a přepravu do skladů, není vliv zatím tak patrný.

Přerušení vývozu zboží z Číny způsobuje problémy i dalším firmám v dodavatelském řetězci. Jihokorejské automobilce Hyundai chybějí součástky z Číny, proto výrobu v Jižní Koreji přeruší. V Jižní Koreji má přitom svou největší výrobní základnu.

Vývoz kulatiny do Číny, který je hlavním zdrojem příjmů novozélandského přístavu Gisborne, byl až do odvolání zastaven. Lesním dělníkům na Novém Zélandu bylo oznámeno, aby zůstali doma. Přístav je druhým největším vývozním místem pro kulatinu na Novém Zélandu a Čína je hlavním trhem pro vývoz dřeva z Nového Zélandu. Na celkových ročních příjmech země se podílí zhruba polovinou.

Také vývoz humrů z Nového Zélandu do Číny, jehož roční hodnota se pohybuje kolem 300 milionů novozélandských dolarů (4,4 miliardy Kč), byl tvrdě zasažen. Místní ceny humra klesly na polovinu, protože se vývozci snaží zbavit zásob. Rybáři proto omezili lov.

Některé čínské přístavy jsou nyní zahlcené zbožím. Vzhledem k tomu, že některá města jsou odříznuta od světa, aby se koronavirus nešířil, nemohou se lidé dostat do práce. Je tudíž nedostatek lidí zastávajících nezbytnou činnost v přístavech, chybějí celní a další úředníci, lidé, kteří mají na starosti manipulaci se zbožím, i kormidelníci remorkérů, kteří pomáhají velkým lodím při vplouvání do přístavu. Kromě nedostatku lidí pro vykládku a nakládku zboží je však i slabá poptávka, a zboží se tak ve skladech hromadí.

Tyto problémy pak mají řetězový dopad i v mnohem vzdálenějších oblastech. Například američtí vývozci zemědělského zboží varují, že některé kontejnerové dodávky se mohou zpozdit. Nervozitu vyvolává i rozhodnutí o odkladu pokut za zpoždění vykládky. Téměř 20 velkých přístavů a dvě přepravní společnosti v Číně snížily či zrušily poplatky za zdržení vykládky či nakládky do 9. února.

"Dopravci prodloužili dobu odkladu poplatků do 9. února, ale přepravci pak mohou čelit vysokým pokutám," varoval výkonný ředitel amerického sdružení pro přepravu zemědělských produktů Peter Friedmann. Upozornil, že běžně poplatky za zdržení u chlazených kontejnerů, které se používají pro přepravu ryb, masa a ovoce, mohou činit až 350 dolarů (8000 Kč) za kontejner a den. Zpoždění vykládky tak může dodavatelům zboží podléhajícího rychlé zkáze, které má nízkou ziskovou marži, způsobit výrazné ztráty.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Hongkong je po deseti letech v recesi, vliv mají hlavně protesty
    Ekonomika Hongkongu se ve třetím čtvrtletí poprvé za deset let propadla do recese. Přispěly k tomu násilné protivládní protesty a přetrvávající obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Hrubý domácí produkt (HDP) se za červenec až září snížil proti předchozímu čtvrtletí o 3,2 procent a zaznamenal pokles už druhé čtvrtletí za sebou. Splnil tak technickou definici recese. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila vláda.
  • Hongkong podpoří ekonomiku 19 miliardami HKD
    Hongkongská vláda dnes ohlásila balíček opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 19,1 miliardy hongkongských dolarů (56,3 miliardy Kč/2,44 miliardy USD). Asijské finanční centrum je pod tlakem domácích nepokojů i obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, uvedla agentura Reuters.
  • Hongkong se podle tajemníka kvůli protestům dostal do recese
    Hongkongská ekonomika se v důsledku rozsáhlých protivládních protestů dostala do recese. Uvedl to podle agentury Reuters finanční tajemník města Paul Čchan. Demonstrace, které často doprovází násilí, se v Hongkongu konají od června. Jejich účastníci protestují proti postupnému omezování svobod ze strany pevninské Číny a dožadují se demokratických reforem, včetně svobodných voleb.
  • Hongkongská burza HKEX stáhla nabídku na převzetí londýnské LSE
    Provozovatel hongkongské akciové burzy Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX) stáhl nabídku na převzetí londýnské burzy London Stock Exchange (LSE) za 39 miliard dolarů (zhruba 915 miliard Kč). Oznámila to dnes firma.
  • Hongkongská burza chce koupit burzu v Londýně za 32 miliard liber
    Provozovatel hongkongské akciové burzy Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX) podal nabídku na převzetí londýnské burzy London Stock Exchange (LSE) za 31,6 miliardy liber (zhruba 915 miliard Kč). Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Spojením podniků by vznikl nový globální gigant v oblasti finančních trhů.
  • Hongkongská vláda čeká letos poprvé za deset let pokles ekonomiky
    Hongkongská vláda kvůli eskalaci protestů výrazně zhoršila výhled vývoje domácí ekonomiky pro letošní rok. Hrubý domácí produkt (HDP) se má letos snížit o 1,3 procenta, zatímco původní odhad počítal s mírným růstem do jednoho procenta. Letošní pokles bude první od roku 2009, napsala agentura Reuters.
  • Hongkongská vláda chce drobným investorům umožnit obchodovat s kryptoměnami
    Hongkongská vláda plánuje umožnit drobným investorům obchodovat s kryptoměnami a kryptoburzovními fondy. Chce tak obnovit status města jako centra fintechových firem, informovala dnes agentura Reuters.
  • Horší sentiment poslal euro zpět pod 1.3000
    EURUSD se propadlo až pod 1.30, kde již několik hodin konsoliduje.
  • Hospodářská komora: Česká ekonomika letos poroste o 1,2 procenta
    Česká ekonomika letos stoupne ve srovnání s rokem 2021 o 1,2 procenta. Silná inflace dopadne na firmy i domácnosti, průmysl jako celek ale nebude paralyzován. Vyplývá to z nejnovější národohospodářské prognózy Hospodářské komory ČR (HK). Předpokladem predikce je brzké ukončení války na Ukrajině. Ještě v prosinci komora očekávala růst HDP letos o 4,3 procenta.
  • Hospodářská komora letos čeká stagnaci HDP, příští rok růst 2,8 procenta
    Hospodářská komora letos očekává hospodářskou stagnaci. V příštím roce by se ekonomika měla vrátit k růstu, hrubý domácí produkt by se měl zvýšit o 2,8 procenta. Inflace by v letošním roce měla být průměrně deset procent, příští rok zpomalí na tři procenta. Uvádí to makroekonomická prognóza, kterou dnes představil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
  • Hospodářské instituty zhoršily výhled růstu Německa
    Přední německé ekonomické instituty snížily odhad růstu domácí ekonomiky na letošní a příští rok kvůli slabší globální poptávce po zpracovatelském zboží a rostoucí podnikatelské nejistotě vlivem obchodních sporů. Letos čekají zvýšení hrubého domácího produktu o 0,5 procenta, příští rok má tempo růstu zrychlit na 1,1 procenta. Instituty tak v dnešní zprávě potvrdily předchozí informace agentury Reuters.
  • Hospodářské instituty zlepšily výhled německé ekonomiky
    Přední německé hospodářské instituty dnes zlepšily výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok. Letos by se měl hrubý domácí produkt (HDP) Německa podle jejich nové prognózy zvýšit o 1,5 procenta místo dříve předpokládaných 1,4 procenta. Hospodářský růst by měl přesto zpomalit z loňských 1,9 procenta, což bylo nejprudší tempo za pět let.
  • Hospodářské klima je nejhorší za sedm let
    Světové hospodářské klima se v letošním prvním čtvrtletí opět zhoršilo, a to už čtvrtý kvartál v řadě. Je na tom nyní nejhůře za posledních více než sedm let, i když analytici na něj nahlížejí stále mírně pozitivně. Uvedl to dnes německý ekonomický institut Ifo. Jeho index světového klimatu na první čtvrtletí klesl na minus 13,1 bodu z předchozích minus 2,2 bodu.
  • Hospodářské reformy v Řecku prý selžou
    Hospodářské reformy naordinované mezinárodními věřiteli zadluženému Řecku nebudou mít úspěch. V rozhovoru...
  • Hospodářské svazy žádají po německé vládě plán otevírání
    Jasnou strategii pro otevírání uzavřených provozů po karanténě kvůli pandemii nemoci covid-19 žádají po německé vládě hospodářské svazy. Ministr hospodářství Peter Altmaier jim na dnešním virtuálním ekonomickém fóru přislíbil, že konkrétními plány se bude kancléřka Angela Merkelová věnovat na svém příštím krizovém jednání s premiéry německých spolkových zemí 3. března.
  • Hospodářské škody kvůli válce budou enormní, řekl ukrajinský ministr
    Hospodářské škody kvůli válce budou na Ukrajině enormní. Ministerstvo hospodářství počítá se ztrátami ve výši třetiny až poloviny hrubého domácího produktu (HDP), podle jiného odhadu to bude kolem 500 miliard dolarů (více než 11 bilionů Kč). V rozhovoru v časopise Forbes, jehož přepis dnes zveřejnila ukrajinská vláda, to řekl ministr financí Serhij Marčenko.
  • Hospodářské vyhlídky USA se podle ekonomů zlepšily
    Hospodářské vyhlídky Spojených států se podle průzkumu Národní asociace podnikových ekonomů ...
  • Hospodářské vyhlídky USA se zhoršily
    Hospodářský růst Spojených států by měl v letošním roce dosáhnout pouze 1,6 procenta namísto dříve předpokládaných...
  • Hospodářský růst EU i eurozóny ve 2. čtvrtletí výrazně zpomalil
    Růst ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve druhém čtvrtletí citelně zpomalil, v obou případech činil 0,2 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje. V prvních třech měsících roku se hrubý domácí produkt (HDP) zemí eurozóny zvýšil o 0,4 procenta, v celé EU pak o 0,5 procenta.
  • Hospodářský růst eurozóny ve 2Q zrychlil
    Hospodářský růst eurozóny ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,6 procenta z 0,5 procenta v prvních třech měsících roku. Růst hrubého domácího produktu (HDP) celé Evropské unie činil 0,7 procenta a zrychlil z 0,5 procenta o čtvrtletí dříve. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. S růstem o 2,5 procenta si nejlépe vedla Česká republika.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader