Pátek 29. březen 2024 13:45
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

Ekonomika se příští rok vrátí k růstu, inflace klesne

27.12.2020 20:53  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Česká ekonomika by se měla po letošním poklesu o 7,1 procenta vrátit příští rok k růstu, a to o 3,3 procenta. Inflace by měla klesnout z letošních více než tří procent ke dvěma procentům. Naopak nezaměstnanost by měla růst. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.

"Příchod vakcíny proti nemoci Covid-19 přinesl optimističtější vyhlídky. Pandemie koronaviru sice bude stále negativně ovlivňovat tuzemskou ekonomiku v první polovině roku 2021, vyhlídky na druhou polovinu se zlepšily, a tuzemská ekonomiky by tak měla v roce 2021 růst o více než tři procenta a dále zrychlit i v roce následujícím," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

I podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka by existence vakcíny proti koronaviru měla vést k postupné normalizaci ekonomické situace. "HDP by se podle našeho modelu mohl zvýšit o dvě až tři procenta po letos očekávaném poklesu o sedm procent s přispěním zejména domácí poptávky. Výrazně bude výsledek záviset na podpoře ze strany rozpočtové politiky," uvedl.

Na trhu práce bude podle Marka ještě doznívat letošní pokles ekonomiky. "Řada malých firem a živnostníků, které citelně zasáhla druhá vlna pandemie, patrně skončí," odhadl. Inflace by pak podle něj měla pokračovat v poklesu, který zahájila v polovině letošního roku. Ke zpomalování inflace by přitom měly přispět ceny potravin, nižší ceny energií i fakt, že se sníží spotřební daň u motorové nafty.

Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky hrozí, že minimálně první čtvrtina roku bude stále významně ovlivněna uzavřením některých částí ekonomiky. Navíc příští rok bude poznamenán volbami do Poslanecké sněmovny, což bude provázet snaha naklonit si voliče a na druhé straně nepřivodit zdravotní katastrofu. "Ekonomika bude stále operovat hluboko pod svým potenciálem a pravděpodobně bude docházet ke zvyšování nezaměstnanosti," uvedl.

Sněmovnou schválený daňový balíček by měl podle hlavní ekonomky Heleny Horské přispět příští rok k růstu ekonomiky 0,7 procentním bodem, ale za cenu výpadku příjmů veřejných financí zhruba 1,7 procenta hrubého domácího produktu. V případě oživení zahraniční poptávky lze podle ní letos počítat s růstem ekonomky o 2,5 procenta. "Ale velmi záleží na naší schopnosti se vypořádat s covidem a dál neprohlubovat ztráty a bolest podnikatelů a živnostníků. Jejich řady i tak bohužel prořídnou. V případě selhání, nenaplnění očekávání, bude růst ekonomiky velmi slabý, mezi jedním až dvěma procenty," uvedla.

Růst mezd pak bude podle Horské příští rok pod vlivem zvýšení minimální mzdy. "Větší šanci na růst hrubé mzdy tak mají pracovníci s nejnižší mzdou," uvedla. K vyšším výdělkům pomůže i snížení daní v rámci daňového balíčku.

"Pokud nastane zotavování, lze počítat s růstem výkonu ekonomiky čítajícím tři procenta, který ale bude do značné míry výsledkem letošní velmi nízké základny meziročního srovnání. Ani v optimističtějším scénáři proto nelze předpokládat, že by se tuzemská ekonomika plně zotavila z letošního koronavirového úderu již v roce 2021. Tak se přinejlepším stane až v roce 2022," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Výsledky vybraných ukazatelů z průzkumu MF:


Zdroj: Reuters, ČTK, Deloitte, ING, Komerční banka, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
    Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta. Vyplývá to z odhadů ekonomů oslovených ČTK. Před druhou vlnou pandemie přitom očekávali letos propad ekonomiky kolem 6,5 až sedmi procent. Zároveň je zatím podle nich situace lepší než na jaře v tom smyslu, že velké firmy nepřerušily výrobu a zároveň není přerušen pohyb zboží a služeb přes hranice. Na druhou stranu někteří upozornili, že pro řadu firem situace může být horší, protože již nemají dostatečné rezervy.
  • Ekonomika podle odhadů loni klesla o šest až sedm procent
    Česká ekonomika za celý loňský rok zřejmě klesla o šest až sedm procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Z dat Českého statistického úřadu přitom vyplývá, že za posledních 20 let česká ekonomika klesla dvakrát, a to v roce 2009 o 4,5 procenta a v roce 2012 o 0,7 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku pak ekonomové kvůli dopadům podzimní vlny pandemie čekají mezičtvrtletní pokles o 2,5 až 2,9 procenta. Meziročně podle nich ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí klesla zhruba o pět až osm procent.
  • Ekonomika podle Raiffeisenbank kvůli koronaviru stoupne méně
    Česká ekonomika letos kvůli dopadům šíření koronaviru stoupne pouze o jedno až 1,5 procenta. Vyplývá to z rizikového scénáře vývoje ekonomiky, který vypracovali analytici Raiffeisenbank. Rizikový scénář se přitom podle nich již naplnil. Počítá mimo jiné s šířením infekce tři až čtyři měsíce, poklesem ekonomiky i ve druhém čtvrtletí a oživením jejich růstu až ve třetím čtvrtletí. ČTK o tom dnes informovala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Původní odhady ekonomů před šířením koronaviru letos počítaly s růstem ekonomiky kolem dvou procent.
  • Ekonomika provincie Chu-pej se v 1. čtvrtletí propadla o 39 procent
    Ekonomika čínské centrální provincie Chu-pej, kde vypukla pandemie onemocnění covid-19, se v prvním čtvrtletíve ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadla o 39,2 procenta. Mohl za to hlavně prudký pokles zpracovatelského průmyslu, vyplývá z údajů, které zveřejnil statistický úřad provincie.
  • Ekonomika Řecka letos klesne až o 5 %
    Řecký ekonomický institut IOBE zhoršil výhled vývoje ekonomiky Řecka pro letošní rok. Hrubý domácí produkt...
  • Ekonomika Saúdské Arábie díky ropě rostla nejrychleji od roku 2012
    Ekonomika Saúdské Arábie vzrostla ve třetím čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loni o 6,8 procenta. Tempo růstu bylo nejrychlejší od roku 2012. Největší světový vývozce ropy těžil hlavně z oživení globální poptávky po energiích. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil saúdskoarabský statistický úřad.
  • Ekonomika Saúdské Arábie ve čtvrtém čtvrtletí kvůli ropě klesla o 3,7 procenta
    Hrubý domácí produkt (HDP) Saúdské Arábie ve čtvrtém čtvrtletí klesl meziročně o 3,7 procenta. Příčinou byl propad ropného sektoru. Tempo hospodářského poklesu však zpomalilo ze 4,4 procenta ve třetím čtvrtletí, kdy země zaznamenala první pokles ekonomiky od pandemie nemoci covid-19. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad Saúdské Arábie.
  • Ekonomika Saúdské Arábie ve 3. čtvrtletí klesla kvůli omezování dodávek ropy
    Hrubý domácí produkt (HDP) Saúdské Arábie se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 4,5 procenta. Důvodem byl prudký pokles aktivity ropného sektoru v důsledku omezování dodávek ropy na světový trh. Vyplývá to podle agentury Reuters z předběžných údajů, které dnes zveřejnil vládní statistický úřad.
  • Ekonomika Saúdské Arábie výrazně roste, těží z vyšších cen energie
    Hrubý domácí produkt (HDP) Saúdské Arábie se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 8,6 procenta. Země, která je největším exportérem ropy na světě, totiž těží z vyšších cen energie. Hospodářský růst nicméně zpomalil z 12,2 procenta ve druhém kvartálu, vyplývá z dnešních údajů zveřejněných vládou v Rijádu.
  • Ekonomika se příští rok dostane na úroveň před pandemií, bude vysoká inflace
    Růst české ekonomiky by měl příští rok zrychlit na 3,9 procenta z letošních 2,5 procenta. Ekonomika by se tak mohla dostat v příštím roce na předpandemickou úroveň. Zároveň by výrazně měla stoupnout inflace na průměrných 5,5 procenta z letos odhadovaných 3,8 procenta. Naopak nezaměstnanost mírně klesne. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK. Podle nich bude přitom inflace příští rok zřejmě největším problémem pro českou ekonomiku.
  • Ekonomika Singapuru vzrostla ve druhém čtvrtletí nejrychleji za deset let
    Singapurská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 14,3 procenta, nejrychleji za více než deset let. Oživuje tak z rekordního propadu způsobeného pandemií nemoci covid-19 ve stejném období loňského roku. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím však ekonomika klesla o dvě procenta po růstu o 3,1 procenta v prvních třech měsících roku kvůli opětovnému růstu počtu nakažených. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo singapurské ministerstvo obchodu a průmyslu.
  • Ekonomika Spojených států zrychlila růst
    Ekonomika Spojených států v letošním druhém čtvrtletí stoupla o 2,5 procenta. Oznámilo to dnes na základě...
  • Ekonomika Srí Lanky se zhroutila, prohlásil dnes v parlamentu premiér
    Zadlužená ekonomika Srí Lanky se po měsících nedostatku potravin, pohonných hmot a elektřiny zhroutila, prohlásil dnes v parlamentu srílanský premiér Ranil Vikremesinghe, který působí zároveň jako ministr financí. Informovala o tom agentura AP. Jihoasijská země čelí podle premiéra mnohem vážnější situaci, než je pouhý nedostatek některých základních surovin.
  • Ekonomika Tchaj-wanu má letos vzrůst nejrychleji za sedm let
    Hrubý domácí produkt Tchaj-wanu má letos vzrůst o 4,64 procenta, nejrychleji za sedm let. Uvedlo to včera tchajwanské generální ředitelství pro rozpočet, účetnictví a statistiku. Zlepšilo tak svůj výhled z listopadu díky silnému oživení vývozu a poptávce po čipech, které pomohly dostat ekonomiku z problémů způsobených koronavirovou krizí.
  • Ekonomika USA by mohla pociťovat dopady koronaviru po řadu let
    Ekonomika Spojených států by mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize zhruba jedno desetiletí. Vyplývá to podle serveru BBC z prognóz Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Úřad předpokládá, že koronavirus v letech 2020 až 2030 připraví USA o ekonomickou produkci v hodnotě 7,9 bilionu dolarů (190 bilionů Kč) po očištění od inflace.
  • Ekonomika USA klesla v 1. čtvrtletí o 2,9 %
    Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla o 2,9 procenta, tedy mnohem výraznějším tempem, než se dosud...
  • Ekonomika USA loni vzrostla o 2,3 procenta
    Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se loni zvýšil o 2,3 procenta. To je nejméně od roku 2016 a znamená to, že růst už druhý rok za sebou zaostal za tříprocentním cílem administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
  • Ekonomika USA nečekaně zrychlila růst
    Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí nečekaně zrychlila růst. Hrubý domácí produkt rostl tempem...
  • Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu
    Americká ekonomika v posledním měsíci a půl pokračovala v mírném růstu a její expanze byla patrná ve...
  • Ekonomika USA pokračuje v růstu
    Americká ekonomika v květnu a červnu pokračovala v mírném růstu. Nízké ceny ropy pomohly zvýšit...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster