Pátek 29. březen 2024 15:55
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Ekonomika JAR klesla v prvním čtvrtletí nejvíce za deset let

05.06.2019 09:40  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Jihoafrická ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 3,2 procenta. Znamená to nejvýraznější pokles za posledních deset let. Způsobil to hlavně výpadek elektřiny, který poškodil důležitá odvětví, jako je zpracovatelský sektor a těžba. Zpráva, kterou včera zveřejnil jihoafrický statistický úřad, ohrožuje snahy nově zvoleného prezidenta Cyrila Ramaphosy o podporu růstu a reformy.

Analytici podle agentury Reuters v průměru očekávali, že hrubý domácí produkt (HDP) se sníží o 1,7 procenta. Meziročně byl ekonomický výkon nulový, zatímco analytici čekali růst o 0,7 procenta.

"Byl to největší ekonomický pokles za téměř deset let. Byl způsoben převážně zpracovatelským průmyslem, pak těžbou," uvedl na tiskové konferenci šéf statistického úřadu Risenga Maluleke. Dodal, že k poklesu přispěly řízené výpadky elektřiny.

Produkce těžařského sektoru se v prvním čtvrtletí proti říjnu až prosinci propadla o 10,8 procenta. Produkce zpracovatelského sektoru se snížila o 8,8 procenta, zemědělství o 13,2 procenta a stavebnictví o 2,2 procenta. Produkce finančního sektoru se naopak o 1,1 procenta zvýšila.

Analytici v posledním průzkumu agentury Reuters uvedli, že čekají v letošním roce expanzi jihoafrické ekonomiky asi o jedno procento. Loni HDP vzrostl o 0,8 procenta. Ve světle nových údajů však analytici zřejmě své odhady změní. Ani dosud očekávaný růst by však nebyl dostatečný k významnému snížení chudoby a nezaměstnanosti či k omezení výrazné nerovnosti, která v JAR přetrvává i více než dvě desetiletí po ukončení vlády bílé menšiny.

Důvěra investorů v nejvíce industrializovanou ekonomiku Afriky zůstává křehká, navzdory slibům prezidenta Ramaphosy, že přiláká investice, vytvoří pracovní místa a skoncuje s masivní korupcí, když jeho strana Africký národní kongres znovu zvítězila ve volbách. Ramaphosa však čelí velkým překážkám, včetně frakčních bojů v rámci své strany, slabé poptávky spotřebitelů a problémů státních firem, jako je energetická společnost Eskom. Tu nedostatečná kapacita přiměla na začátku roku začít s řízenými výpadky elektřiny.

Agentura Moody's drží úvěrový rating Jihoafrické republiky na známce Baa3, která je nejnižším investičním stupněm. Ekonomové se však obávají, že země kvůli energetické krizi o tento rating přijde, což by patrně vedlo k odlivu miliard dolarů ze země.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ekonomika Hongkongu klesá, vliv mají i trvající protesty
    Ekonomika Hongkongu ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,4 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí ještě o 1,3 procenta vzrostla. Oznámila to dnes místní vláda. Pokles je výraznější, než se čekalo. Jedna z nejpopulárnějších nákupních destinací světa se tak vinou trvajících protivládních protestů, které odrazují turisty a mají negativní dopad na tržby obchodů, poprvé po deseti letech ocitla na pokraji recese. Ta se obvykle definuje jako aspoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě.
  • Ekonomika Hongkongu kvůli koronaviru rekordně klesla
    Ekonomika Hongkongu v prvním čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 8,9 procenta, což je největší pokles od roku 1974, kdy se začal tento údaj sledovat. Ekonomický propad se prohloubil ze tří procent ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila vláda. K vysokému propadu přispěla pandemie nemoci covid-19, která zhoršila již tak špatnou situaci v zemi způsobenou loňskými násilnými protivládními protesty a cly souvisejícími s obchodní válkou mezi USA a Čínou.
  • Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla
    Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla, na vině jsou hlavně násilné protivládní protesty a také cla, která byla zavedena kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle předběžných údajů snížil o 1,2 procenta, oznámily dnes místní úřady. Analytici varují, že to nejhorší teprve přijde, protože ukončení protestů ve městě, které je pod čínskou správou, zatím nebylo oznámeno. Ekonomiku navíc ohrožuje epidemie onemocnění novým koronavirem v Číně.
  • Ekonomika Hongkongu po šesti čtvrtletích poklesu výrazně vzrostla
    Ekonomika Hongkongu po šesti čtvrtletích poklesu v prvním kvartálu meziročně vzrostla o 7,8 procenta. Ukázala to statistika, kterou dnes zveřejnila hongkongská vláda. K oživení pomohly menší obavy z koronaviru a pokračující očkování. Čeká se přitom, že pokud pandemie zůstane pod kontrolou, bude pozitivní vývoj ekonomiky letos pokračovat. Předchozí 18měsíční pokles byl v meziročním srovnání v této bývalé britské kolonii nejdelší za desítky let.
  • Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla
    Indonéská ekonomika ve druhém čtvrtletí poprvé za více než 20 let klesla. Snahy o zastavení šíření nemoci způsobené novým koronavirem totiž měly negativní dopad na spotřebitelskou poptávku i na podnikatelskou aktivitu této největší ekonomiky jihovýchodní Asie. Hrubý domácí produkt (HDP) se meziročně snížil o 5,32 procenta, což je první pokles od roku 1999. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil indonéský statistický úřad.
  • Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru rostla nejpomaleji od 2001
    Ekonomika Indonésie v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,97 procenta, nejpomaleji od prvního čtvrtletí 2001. Tempo růstu bylo nižší, než se čekalo, protože koronavirová pandemie zastavila ekonomickou aktivitu v zemi. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil indonéský statistický úřad. Indonésie je největší ekonomikou jihovýchodní Asie a čtvrtou nejlidnatější zemí světa.
  • Ekonomika Islandu roste nejrychleji od krize
    Hrubý domácí produkt Islandu ve čtvrtém čtvrtletí 2016 vzrostl ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 11,3 procenta. To byl nejrychlejší růst od konce roku 2007, tedy krátce před kolapsem finančního systému země. Zpráva islandského statistického úřadu však rovněž vyvolala obavu mezi analytiky, zda se ekonomika nezačíná přehřívat. Za celý rok tempo růstu HDP zrychlilo na 7,2 procenta z 4,1 procenta v roce 2015.
  • Ekonomika Itálie ve čtvrtletí klesla o rekordních 12,8 procenta
    Italská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli pandemii nemoci covid-19 klesla v porovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 12,8 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil italský statistický úřad. Ten původně pokles hrubého domácího produktu (HDP) odhadoval na 12,4 procenta.
  • Ekonomika JAR je prý v krizi
    Ekonomika Jihoafrické republiky je v krizi: hospodářský růst zpomaluje, čtvrtina obyvatelstva je bez práce a v zemi je rozšířená chudoba. Řekl to včera tamní ministr financí Pravin Gordhan, který zároveň představil návrh krizového rozpočtu na příští fiskální rok. Vláda v něm počítá s výdajovými škrty a zvýšením některých daní, což by se ale nemuselo líbit voličům.
  • Ekonomika JAR klesla ve čtvrtletí o 51 procent
    Ekonomika Jihoafrické republiky klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 51 procent a oslabila už počtvrté po sobě. Oznámil to dnes jihoafrický statistický úřad. Na vině byla podle ekonomů zejména přísná omezení přijatá kvůli šíření nového koronaviru.
  • Ekonomika klesla kvůli spotřebě domácností a vysoké inflaci
    Českou ekonomiku loni táhla dolů slabá spotřeba domácností tlumená vysokou inflací. Výsledek zachránil automobilový průmysl, bez jeho přispění by byl roční pokles hrubého domácího produktu (HDP) výraznější než 0,4 procenta, shodují se analytici oslovení ČTK při hodnocení dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledky čtvrtého čtvrtletí, kdy HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 procenta a mírně vzrostla i spotřeba, dávají podle odborníků naději na hospodářské oživení. Razantní růst HDP ale nečekají.
  • Ekonomika klesla meziročně o 11 pct. nejhorší má asi za sebou
    Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Největší podíl na meziročním poklesu české ekonomiky měl propad zahraniční poptávky a spotřebních výdajů domácností.
  • Ekonomika klesla meziročně o 2,2 pct, nejvíce od krize v roce 2009
    Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Pokles je podle statistiků nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Výsledky výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření.
  • Ekonomika letos může podle odhadů klesnout až o 11 procent
    Česká ekonomiky by mohla klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Zároveň ale ekonomové upozorňují, že odhady jsou v současnosti velmi nejisté kvůli dalšímu prakticky nepředvídatelnému vývoji situace nejen v Česku, ale i v zahraničí. Příští rok pak většinou ekonomové očekávají poměrně silné oživení ekonomiky, ta by tak mohla podle některých odhadů stoupnout až o devět procent. Na předkrizovou úroveň se ale podle ekonomů vrátí ekonomika až během roku 2022.
  • Ekonomika letos podle bankovní asociace stoupne o 2,6 pct.
    Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta. Příští rok by měl růst ekonomiky zrychlit na 4,6 procenta. Asociace o tom dnes informovala na on-line tiskové konferenci. V říjnové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos poroste o dvě procenta.
  • Ekonomika letos podle České spořitelny klesne o 4,2 až 9,9 pct.
    V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká ekonomika zřejmě letos klesne o 6,7 procenta. Vyplývá to z nejnovějších odhadů České spořitelny. V případě, že by opatření trvala déle, tak by podle odhadů spořitelny ekonomika letos klesla o 9,9 procenta. Optimistický scénář pak počítá s rychlým nástupem tzv. chytré karantény a zvýšením vládních opatření na podporu ekonomiky. V takovém případě by ekonomika klesla letos o 4,2 procenta. Příští rok by ale mělo nastat ekonomické oživení a ekonomika by se měla vrátit k růstu.
  • Ekonomika letos podle odhadů bankovní asociace klesne o osm pct.
    Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla růst jen o dvě procenta kvůli dopadům posledních opatření proti nové vlně epidemie koronaviru. Asociace o tom dnes informovala na on-line tiskové konferenci. V červencové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům koronaviru v průměru o 7,5 procenta a příští rok poroste o 5,3 procenta.
  • Ekonomika letos podle odhadů bankovní asociace klesne o 7,5 pct.
    Česká bankovní asociace v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta. Příští rok by se pak měla ekonomika vrátit k růstu 5,3 procenta. Asociace o tom dnes informovala na tiskové konferenci.
  • Ekonomika letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 procent
    UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadu šíření koronaviru s poklesem ekonomiky o 11 procent. Zároveň by ale v příštím roce podle banky mělo dojít k oživení a ekonomika by mohla stoupnout o 8,4 procenta. ČTK o tom informoval hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Odhady podle něj vycházejí z toho, že v eurozóně letos klesne HDP o 13 procent.
  • Ekonomika letos poroste o 0,3 procenta, příští rok zrychlí, ukázal průzkum MF
    Hospodářský růst v letošním roce dosáhne 0,3 procenta. Brzdit ho bude hlavně klesající spotřeba domácností, kterou táhnou dolů rostoucí životní náklady. Letošní inflace by pak měla dosáhnout 10,9 procenta. V příštím roce růst cen zpomalí ke třem procentům, což přispěje i k oživení spotřeby domácností a tím i ekonomického růstu. Hrubý domácí produkt (HDP) by se měl příští rok zvýšit o 2,6 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz ministerstva a 15 dalších tuzemských odborných institucí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova