Čtvrtek 28. březen 2024 16:59
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex Ebook

Británie se připravuje na brexit bez dohody

08.07.2018 09:16  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Vláda britské premiérky Theresy Mayové se pátek shodla na tom, že bude usilovat o vytvoření zóny volného obchodu s Evropskou unií po opuštění tohoto společenství. Zároveň ale zintenzívnila přípravy pro případ, že brexit nastane bez dosažení dohody s Bruselem. Dá se totiž očekávat, že britský plán narazí na odpor EU, upozornila včera v komentáři na svém webu britská zpravodajská televize Sky News.

Britský návrh předpokládá, že země zachová stejné předpisy pro všechno průmyslové a zemědělské zboží, tak jak je dodržuje doteď coby stávající člen unie. Naopak se ale Londýn chce uvolnit od pravidel EU v oblasti služeb, které jsou jedním z hlavních hnacích motorů britské ekonomiky. Ministři se shodli, že spolu s tím se musí Británie smířit s tím, že evropské trhy budou méně dostupně pro její služby.

Kabinet si byl podle všeho nucen připustit, že je nepravděpodobné, že EU bude s tímto plánem souhlasit, protože se brání čemukoli, co by hrozilo rozdělením jednotného unijního trhu. Proto posílil přípravy i na brexit "bez dohody".

Mayová uvedla, že doufá, že britský plán pomůže tomu, aby brexitové rozhovory s EU, které v zásadě v posledních několika měsících vázly, pokročily kupředu.

Mayová čelila odporu části kabinetu. Podle Sky News ministr pro brexit David Davis podle všeho vyjádřil vážné výhrady k plánu, protože měl vážné pochybnosti o tom, že se Brusel jím vůbec bude zaobírat. Nakonec ale s plánem souhlasili všichni členové kabinetu a nikdo se nerozhodl podat demisi, jak se zprvu v médiích spekulovalo.

"Jedná se o důležitý další krok v našich jednáních s Evropskou unií. Ale samozřejmě máme ještě spoustu práce, abychom zajistili, že se s EU dostaneme v říjnu do konečného bodu," řekla v pátek Mayová televizi Sky News s odkazem na říjnový summit Evropské unie, který má být v otázce brexitu klíčový.

Mayová řekla, že se vláda dohodla na "kolektivním postoji" ohledně budoucích jednání s EU, a to ohledně udržení "společné normy pro průmyslové a zemědělské produkty".

"Tím se udrží vysoké standardy v těchto odvětvích, ale také zajistíme, že v budoucnosti nedojde k žádným novým změnám bez souhlasu našeho parlamentu," upozornila britská premiérka.

"Výsledkem je, že se vyhýbáme třenicím v oblasti obchodu, který chrání pracovní místa a příjmy, stejně jako dodržujeme naše závazky v Severním Irsku," dodala Mayová. Podle ní vláda souhlasí také s novými celními podmínkami, které jsou vstřícné vůči podnikatelům a zároveň umožňují Británii svobodně uzavírat nové obchodní dohody se zbytkem světa.

Pokud by se ale Británie vázala normami EU, mohlo by to způsobit komplikace s uzavíráním nových dohod například se Spojenými státy, na jejichž zemědělské výrobky, jež by chtěly do Británie vyvážet, se vztahují jiná pravidla.

Británie by také musela dál brát ohledy na rozhodnutí soudu EU ohledně pravidel, které Londýn sdílí s Bruselem. Plán dohodnutý v pátek zahrnuje také britský závazek k "probíhající harmonizaci" s pravidly EU týkajícími se zboží, aby nevznikly potíže při pohybu zboží v přístavech a na hranicích s Irskem.

Kabinet chce dosáhnout jakéhosi "společného institucionálního rámce", který bude zajišťovat průběžný výklad a uplatňování dohod mezi Británií a EU. Nová "odlehčená celní dohoda" má odstranit potřebu hraničních kontrol s tím, že Británie a EU se mají stát jakýmsi "kombinovaným celním územím", uvádí se v třístránkovém dokumentu shrnujícím plán britské vlády. Na hranicích by platily sazby určené pro EU i ty stanovené pro obchod se zbytkem světa, uvádí Sky News.

Zdroj: Reuters, ČTK, Sky News

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Británie představila nové rozpočtové škrty
    Britský ministr financí George Osborne včera večer představil nový soubor rozpočtových škrtů v objemu...
  • Británie přerušila zvyšování úroků, základní sazba zůstává na 5,25 procenta
    Britská centrální banka dnes ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 5,25 procenta. Pozastavila tak zvyšování úroků, které zahájila v prosinci 2021. Přerušením dosavadního zpřísňování měnové politiky banka reaguje na zmírnění inflace a na zpomalující růst domácí ekonomiky. Základní sazba je teď nejvýše za 15 let.
  • Británie přidala na sankční seznam 206 osob spojovaných s Kremlem
    Na britský sankční seznam přibude 206 osob spojovaných s Moskvou, včetně 178 podporovatelů samozvaných republik na východě Ukrajiny ovládaných separatisty. Je mezi nimi i prominentní ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, kterého kvůli podezření z vlastizrady zřejmě zadržely ukrajinské tajné služby, nebo šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov. Sankce spočívají v zákazu cestování do Británie a zmrazení majetku, který osoby na sankčním seznamu v Británii mají.
  • Británie přišla kvůli brexitu o 29 miliard liber, řekl činitel centrální banky
    Brexit zastavil vlnu podnikatelských investic, Británie kvůli němu přišla o 29 miliard liber (779,4 miliardy Kč), což je zhruba 1,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Každá britská domácnost přišla tedy asi o 10000 liber. V rozhovoru, který dnes zveřejnil server The Overshoot, to řekl Jonathan Haskel z britské centrální banky. Její činitelé před dopady brexitu nevarují poprvé. Sílí přitom obavy, že Británie směřuje k vleklému ekonomickému poklesu.
  • Británie rostla v 1Q nejrychleji za šest let
    Britská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání o 3,1 procenta a zaznamenala nejrychlejší...
  • Británie rozšířila ruský sankční seznam o 65 subjektů, včetně bank a železnice
    Británie dnes rozšířila sankční seznam o dalších 65 subjektů napojených na ruský režim, část z nich je i z Běloruska. Je mezi nimi několik ruských bank, Wagnerova (v ruštině Vagnerova) skupina soukromých žoldnéřů, firmy z obranného průmyslu nebo ruské železnice. Spojené království tak reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu, která začala před měsícem. O nových sankcích informovala britská vláda.
  • Británie se chystá na politické zemětřesení
    Británie se dnes probudila a zjistila, že se ve čtvrtek rozhodla odejít z Evropské unie. Výsledek referenda, který místní...
  • Británie se i po brexitu může účastnit tendrů ve WTO
    Británie se dohodla se Světovou obchodní organizací (WTO) na podmínkách členství v Dohodě o vládních zakázkách (GPA), až opustí Evropskou unii. Uvedli to dnes členové britské mise při WTO. Británie je v rámci EU automaticky členem GPA, jejíž členové otevírají své trhy veřejných zakázek v celkové hodnotě 1,7 bilionu dolarů (38,4 bilionu Kč) svým partnerům.
  • Británie se musí po koronavirové krizi změnit, řekl Johnson
    Krize způsobená pandemií koronaviru se musí pro Británii stát katalyzátorem významných změn, protože návrat do stavu před jejím vypuknutím už nebude možný. Během projevu na stranické konferenci vládní Konzervativní strany to dnes řekl premiér Boris Johnson. Jedním z hlavních úkolů je podle něj transformace energetického sektoru a větší využívání obnovitelných zdrojů. Produkce elektřiny z větru by se měla do deseti let zečtyřnásobit.
  • Británie se může propadnout do recese
    Británie se může propadnout do recese a odchod země z Evropské unie bez dohody by mohl v příštím roce více než zdvojnásobit rozpočtový deficit. Ve své dnešní zprávě to uvedl britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR), který má na starosti dohled nad veřejnými financemi.
  • Británie se připravuje na možný Grexit
    Británie se připravuje na možný odchod Řecka z eurozóny. Země se podle mluvčího britského premiéra...
  • Británie se s EU dohodla na rozvrhu rozhovorů o brexitu
    V Bruselu včera v optimistickém duchu začalo bezprecedentní vyjednávání mezi Evropskou unií a Londýnem o britském odchodu z dosavadního osmadvacetičlenného bloku. Obě strany se dohodly na rozdělení nyní započaté první fáze rozhovorů na tři okruhy týkající se práv občanů, finančního vyrovnání a zbývajících záležitostí, jako je například režim na nové vnější hranici EU mezi Irskem a britským Severním Irskem. Šéfové vlád zemí Beneluxu a visegrádské čtyřky včera ve Varšavě vyjádřili zájem na tom, aby brexit co nejméně poškodil export a občany EU v Británii.
  • Británie se s Kanadou dohodla na budoucích obchodních vztazích
    Británie v sobotu podepsala prozatímní obchodní dohodu s Kanadou. Informovaly o tom tiskové agentury. Jde o druhou dohodu o pobrexitových vztazích, kterou Londýn podepsal s některou z významných ekonomik. V říjnu Británie podepsala obdobnou smlouvu s Japonskem, která do značné míry zachovává dosavadní obchodní vztahy mezi oběma zeměmi.
  • Británie se ve třetím čtvrtletí dostala z recese
    Britská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vymanila z recese a stoupla o 0,5 procenta.
  • Británie se ve 2Q vrátila k výkonu před krizí
    Britská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání o 3,1 procenta. Bylo to nejrychlejší tempo...
  • Británie se vrací na předkrizovou úroveň
    Ekonomická aktivita v Británii by se měla v nejbližší době dostat nad úroveň ze začátku roku 2008, tedy z období...
  • Británie se vymanila z hospodářské recese
    Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí opustila recesi. Stoupla o procento, tedy nejprudším tempem za...
  • Británie se zabývá obchodem s Čínou
    Britský ministr financí Philip Hammond začal jednat s Čínou o uzavření dohody o volném obchodu. Velkým...
  • Británie s Francií chtějí poskytnout Kyjevu další podporu
    Britský premiér Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron se včera shodli, že válka na Ukrajině je v kritickém okamžiku. Oba chtějí Ukrajinu, která už přes čtyři měsíce vzdoruje ruské invazi, ještě více podpořit. Johnson s Macronem se na tom domluvili na bilaterálním jednání na okraj třídenního summitu velkých světových ekonomik G7, který včera v Bavorsku začal.
  • Británie si kvůli koronaviru dál půjčuje rekordní částky
    Britská vláda si v říjnu vypůjčila 22,3 miliardy liber (656,8 miliardy Kč), což je rekord za jakýkoliv dosavadní říjen. Země se dalším zadlužováním snaží získat peníze na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Částka za letošní říjen je o 94 procent vyšší než loni v říjnu, ukazují dnešní data britského statistického úřadu. Měsíčně se tyto údaje v Británii začaly zveřejňovat v roce 1993, uvedl server BBC.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani