Úterý 19. březen 2024 10:20
reklama
Instaforex ebook
reklama
Purple pivot points
reklama
CapXmaster
reklama
XTB trading konference 2024

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystaná regulace

27.03.2020 16:49  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany životního prostředí, včetně například přechodu na elektromobilitu. Důvodem je, že dominantní podíl v české ekonomice má automobilový průmysl. Vyplývá to z vyjádření ekonomů oslovených ČTK. Podle nich se kvůli dopadům pandemie budou do budoucna státy snažit v některých oblastech zajistit soběstačnost. Česká ekonomika je ale podle analytiků příliš malá na to, aby změnila své zaměření na export.

Za pozitivní důsledky šíření koronaviru odborníci považují do budoucna například větší využívání práce z domova nebo urychlení elektronizace státní správy.

"Z pohledu českých firem je domácí trh příliš malý, takže expanze mimo Česko je nezbytná. Co se týká změny struktury české ekonomiky, tak té se velmi pravděpodobně v nadcházejících deseti až 20 letech stejně nevyhneme. Zelená politika a přechod na elektromobilitu je pro nadcházející budoucnost zásadní výzvou, takže určitá změna struktury české ekonomiky je nevyhnutelná ať již s nebo bez COVID-19," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

"Co se týče českého automobilového průmyslu, myslím, že bude dlouhodobě více ovlivněn ekologickou regulací a novými technologiemi, než dopady této pandemie," uvedl i ekonom a partner PwC ČR Petr Kříž.

Pokud podle analytika skupiny Natland Petra Bartoně pandemie postupný odchod od automobilového průmyslu urychlí a dovolí tak průmyslu menší závislost na Německu, může to v dlouhém období paradoxně prospět. "Právě proto, že koronavirus pravděpodobně permanentně zvýšil celosvětovou úroveň hospodářského rizika na generace dopředu, je více diverzifikovaná struktura průmyslové výroby jednou možnou ochranou proti takové nejistotě," uvedl.

Podle ekonomů současná krize povede ke snaze státu si v některých oblastech zajistit alespoň určitou soběstačnost. "Nějaký posun směrem k posílení autonomie při výrobě určitého typu zboží v EU pravděpodobně očekávat lze. Typicky třeba aktuální nedostatek některého zdravotnického materiálu. Ale spíše než nějaký dramatický přesun výroby z Číny zpět do EU, je podle mě pravděpodobnější revize dosavadního přístupu k zdravotnickým zásobám," uvedl Novák.

Podle Bartoně vlády v bohatých zemích rozvinou tlak na soběstačnost ve výrobě spousty výrobků. "Pokud by skutečně fungoval jednotný Evropský trh, byla by to velká příležitost pro ČR, stát se celoevropskou náhražkou Číny: máme pořád levnější pracovní sílu než západní Evropa a přitom dobře vybavenou průmyslovou základnu," uvedl.

I podle Kříže krize ovlivní strukturu světové i české ekonomiky. "Korporace určitě zapracují provozní rizika vyplývající z epidemie do svých plánů řízení rizik, což může vyústit do přesunu výrob nebo zamezení přílišné závislosti na malém počtu dodavatelů," uvedl.

Podle analytika České spořitelny Michala Skořepy celkově ale bude výskyt nemoci COVID-19 hodnocen jako mimořádná událost. Většina soukromých firem tak nebude cítit potřebu měnit svou strukturu, aby se ochránila proti dalšímu šoku tohoto typu. "Důsledkem takových změn by totiž bylo snížení dříve dosahované efektivnosti a zisku," uvedl.

Pozitivem krize podle Kříže může být nárůst práce z domova, protože řada firem zjišťuje, že za cenu byť jen malých investic do technologií lze tento model velmi efektivně využívat.

Podle Bartoně je jednou z nadějí, že epidemie donutí budoucí vlády k opravdové elektronizaci státní správy. "To, že máme druhou nejméně elektronizovanou byrokracii v celé Evropě (po Itálii), má obrovské náklady zejména při karanténě, kdy se spousta řízení zbytečně zadrhává, a tím pádem ekonomika zpomaluje ještě více, než by musela s digitálnější byrokracií," uvedl.

Zdroj: Reuters, ČTK, Akcenta, PwC, Natland, Česká spořitelna

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení
    Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení. V souvislosti s vývojem nezaměstnanosti v dalších zemích postižených koronavirem jde zatím o příznivý vývoj. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Ti přitom očekávali nárůst nezaměstnanosti již v březnu. Důvodem lepších čísel tak podle nich může být například administrativní zpoždění nebo vyčkávaní, jak dopadne nastavení podpory státu pro drobné podnikatele.
  • Analytici: Dohoda o brexitu je dobrou zprávou pro ekonomiku ČR
    Dnešní dohoda mezi EU a Velkou Británií o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu je dobrou zprávou pro českou ekonomiku. Shodla se na tom většina analytiků, které dnes oslovila ČTK. Dosavadní nejistota byla podle nich pro podnikatele problém. Uzavření dohody, kterou ještě musí schválit Evropský i britský parlament, dnes oznámili britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.
  • Analytici: Dolar oslabí, ať už volby dopadnou jakkoliv
    Americký dolar bude v dlouhodobém výhledu slábnout, výsledek nynějších prezidentských voleb ve Spojených státech na tom příliš nezmění. Shodují se na tom investoři a analytici, které oslovila agentura Reuters. Navzdory nedávnému růstu hodnoty dolaru vůči jiným měnám je dolarový index pořád asi devět procent pod svým březnovým maximem a směřuje k nejhoršímu ročnímu výkonu od roku 2017. Dopad na něj má očekávání, že základní úrokové sazby v USA zůstanou ještě dlouho blízko rekordních minim.
  • Analytici: Dopad pandemie na nezaměstnanost bude patrný na podzim
    Mírný červnový nárůst nezaměstnanosti podle analytiků neodpovídá hloubce propadu aktivity tuzemské ekonomiky. Skutečné dopady koronaviru na nezaměstnanost budou vidět až na podzim, ta postupně poroste, shodli se. Podíl nezaměstnaných v červnu vzrostl meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,7 procenta, loni byl 2,6 procenta.
  • Analytici: Dřívější zveřejňování makrodat může znejistit trhy
    Dřívější zveřejňování ekonomických dat ze strany ministerstev mohou znejistit finanční trhy, pro něž jsou tyto údaje zásadní. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Tato praxe se podle nich v poslední době objevuje častěji. Naposled prozradila výsledky květnové nezaměstnanosti ve čtvrtek ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ačkoliv tyto údaje měl podle plánu zveřejnit Úřad práce ČR až v pátek dopoledne. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
  • Analytici: Důvěra v ekonomiku naznačuje, že Česko už překonalo recesi
    Dubnové zlepšení důvěry v ekonomiku naznačuje, že Česko překonalo recesi a vrací se k hospodářskému růstu. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň ale varují před tím, že hospodářské oživení může signalizovat i posílení inflačních tlaků. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se důvěra v ekonomiku v dubnu zvýšila u podnikatelů i spotřebitelů, celkový index důvěry meziměsíčně vzrostl o 3,3 bodu na 97,2 bodu.
  • Analytici: Důvěra v ekonomiku neukazuje na razantní odraz ode dna
    Údaje o důvěře v českou ekonomiku, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), neukazují na razantní odraz ode dna. Problémy jsou patrné zejména v průmyslu, shodují se analytici oslovení ČTK. Za pozitivní signál naopak považují zlepšení nálad domácností proti loňskému prosinci. Podle nich to dává naději, že spotřeba domácností vzroste a potáhne letos české hospodářství.
  • Analytici: ECB v září pravděpodobně sníží sazby
    Evropská centrální banka (ECB) v září s největší pravděpodobností začne nakupovat italské a španělské...
  • Analytici: Ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření
    Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření koronaviru zavedena dříve než jinde. Opatření by totiž mohla být i dříve odstraněna, a zotavení ekonomiky by tak mohlo nastat dříve. Tím by měly firmy více času i možností se připravit na otevření okolních trhů. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.
  • Analytici: Ekonomika se letos zřejmě na úroveň před pandemií nedostane
    Dnešní data o vývoji ekonomiky potvrdila, že česká ekonomika přes svůj dobrý výkon v prvním čtvrtletí nedosáhla úrovně před pandemií koronaviru a zřejmě jí ani letos nedosáhne. Navíc je třeba se připravit kvůli dopadům války na Ukrajině a rostoucí inflace na zhoršení výkonu ekonomiky v dalších čtvrtletích. Vyplývá to z vyjádření analytiků k dnešním datům Českého statistického úřadu. Podle nich česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,9 procenta.
  • Analytici: EUR/CZK se může do roka dostat až pod 26,00
    Kurz koruny bezprostředně po ukončení intervencí může při extrémních výkyvech posílit k hranici 26 korun za euro, odhadují analytici. Vyloučit ale podle nich nejde i krátkodobé oslabení až k 29 Kč/EUR. Dlouhodoběji by ovšem měla česká měna posilovat. Na konci roku by mohla být mezi 25,50 až 26,30 Kč/EUR, odhadují analytici oslovení ČTK. Vše ovšem bude podle nich záležet na postoji investorů. Zahraniční spekulanti totiž počítají s tím, že koruna posílí a oni za korunu dostanou více eur. Otázkou ovšem podle ekonomů je, zda najdou někoho, kdo jim eura prodá.
  • Analytici: Finanční trhy na konfikt v Azovském moři nereagují
    Dopad ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v Azovském moři na finanční trhy je zatím nulový, jen rubl během pondělí mírně oslabil, uvedli dnes analytici. Situaci by podle nich změnily nové sankce proti Rusku. Dnes ropa zlevňuje, rubl posiluje a cena ruských akcií roste, řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. V pondělí večer ukrajinský Parlament vyhlásil válečný stav v pohraničních oblastech země.
  • Analytici: HDP brzdí spotřeba domácností, firmy udržují stále vyšší ziskovost
    Spotřeba domácností se v loňském třetím čtvrtletí navzdory očekávání neoživila, což je hlavním důvodem propadu hrubého domácího produktu (HDP). Shodují se na tom analytici při hodnocení aktualizovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž ekonomika meziročně klesla o 0,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,6 procenta. Upozorňují také na to, že se firmám i přes hospodářské oslabení dařilo zachovat vyšší ziskovost než před pandemií covidu-19, což naznačuje, že firmy přenášely zvýšené náklady na spotřebitele.
  • Analytici: HDP loni klesl kvůli inflaci, nová data naznačují změnu k lepšímu
    Loňský pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta je důsledek vysoké inflace, kvůli které se snížila spotřeba domácností. Údaje za poslední čtvrtletí roku, kdy se HDP mezikvartálně zvýšil o 0,2 procenta, naznačují obrat hospodářské situace k lepšímu, letošní rok už by měl přinést ekonomický růst. V hodnocení dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se na tom shodují analytici oslovení ČTK.
  • Analytici: Hlavní ekonomickou brzdou je inflace, snižuje spotřebu domácností
    Dnešní zpřesněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji hrubého domácího produktu potvrdily, že Česko vstoupilo do recese. Hlavní ekonomickou brzdou je inflace, kvůli níž klesá spotřeba domácností, shodují se analytici oslovení ČTK. Očekávají, že během dalších měsíců přijde postupné hospodářské oživení.
  • Analytici: Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky
    Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň ale s poklesem německé ekonomiky při kalkulacích výhledu české ekonomiky počítají. Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta.
  • Analytici: Inflace ještě poroste, ČNB asi zvýší sazby razantněji
    Dnešní údaje o srpnové inflaci zvyšují pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji, tedy o půl procentního bodu na 1,25 procenta. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Podle nich navíc inflace poroste i v dalších měsících a na konci roku by se mohla přiblížit i pětiprocentní hranici.
  • Analytici: Inflace ještě poroste, může překonat i 12 procent
    Inflace ještě nedosáhla vrcholu a v dalších měsících dál poroste, což povede ke snížení kupní síly obyvatel a k poklesu tržeb obchodníků a spotřeby. V únorové inflaci se ještě nepromítl úplně dopad války na Ukrajině, kterou v Česku doprovází například výrazný nárůst cen pohonných hmot. V březnu by tak mohla inflace dosáhnout 12 procent a stoupat i v dalších měsících. To by zároveň mohlo vést k tomu, že Česká národní banka nakonec zvýší základní úrokovou sazbu až na pět procent nebo i výše. Vyplývá to z vyjádření analytiků k dnešním údajům Českého statistického úřadu.
  • Analytici: Inflace ještě stoupne k 15 pct., ČNB tak zřejmě zvýší sazby
    Meziroční inflace v dalších měsících dále poroste a pravděpodobně překoná i 15procentní hranici a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku. Takto dramatický růst cen přitom bude vyžadovat ještě další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). K němu by měla rada ČNB přistoupit v červnu, tedy ještě před plánovanou částečnou personální obměnou. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k dnešním údajům Českého statistického úřadu k dubnové inflaci. Analytici v této souvislosti upozornili, že při takto vysoké inflaci je potřeba více než kdy jindy důvěryhodná a konzistentní politika ČNB.
  • Analytici: Inflace klesá díky srovnávací základně, její pokles zpomalí
    Tempo růstu spotřebitelských cen zvolňuje zejména vlivem vysoké loňské srovnávací základny. Shodují se na tom analytici při hodnocení červnové inflace, která v souladu s očekáváním trhu klesla na 9,7 procenta z květnových 11,1 procenta. Ve druhém pololetí podle analytiků pokles inflace zpomalí, ke konci roku ji očekávají kolem sedmi procent. Vyplývá to z komentářů expertů oslovených ČTK.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI